9mar2020

„Czym jest muzyka? Może po prostu niebem, z nutami zamiast gwiazd?”
Ludwik Jerzy Kern

Od 2 do 9 marca 2020 grupa ,,Ekoludki” realizowała projekt edukacyjny pt. ,,Muzyka łączy pokolenia”, który miał na celu przybliżenie dzieciom tematyki związanej z muzyką, wybranymi gatunkami muzycznymi oraz instrumentami. Projekt rozpoczęliśmy od stworzenia mapy myśli i skojarzeń związanych z muzyką, a od wtorku przystąpiliśmy do działania, aby poznać tajniki muzyki i dźwięków oraz rozwijać umiejętności taneczne, muzyczne i rytmiczne. W ciągu tygodnia odkrywaliśmy dźwięki i muzykę przedmiotów. Przedszkolaki wydobywały dźwięki z różnych przedmiotów, a następnie z pomocą nauczyciela stworzyły akompaniament do wybranych utworów z wykorzystaniem dzwonków diatonicznych. Ekoludkowa orkiestra spisała się na medal i udowodniła, że grać mogą nie tylko instrumenty, ale wiele przedmiotów znajdujących się w naszym najbliższym otoczeniu. Dzieci także wsłuchiwały się w dźwięki przyrody. Muzyka natury była dla nich inspiracją w stworzeniu pracy plastycznej. Wykorzystując farby i własne ręce przedszkolaki stworzyły piękne kompozycje pod wpływem dźwięków natury oraz wybranych gatunków muzycznych. W naszej sali powstał ,,Sklep muzyczny” w którym dzieci mogły samodzielnie doświadczyć muzycznych doznań, poznawać brzmienie danego instrumentu oraz urządzać mini koncerty w sali. Na nurtujące dzieci pytania, takie jak: Czy dźwięki mają kolory?, Skąd się wzięła muzyka?, Czy muzykę można zobaczyć? odpowiedzi szukaliśmy w literaturze. Ekoludki do muzycznych zabaw wykorzystywały instrumenty, które samodzielnie tworzyły z materiałów wtórnych. Obejrzały prezentację multimedialną na temat ,,Instrumentów muzycznych” klasyfikowały instrumenty wg. trzech kategorii: instrumentów dętych, klawiszowych i strunowych, co nie sprawiło najmłodszym żadnej trudności. Poznały wybrane gatunki muzyczne do których samodzielnie tworzyły ruch. Bawiliśmy się przy tym świetnie!

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

9mar2020

„Dla Was dziś kwiaty i uśmiechy.
I pierwszy promień bliskiej wiosny.
Dzień bez kłopotów i bez trosk.
Dużo radości.
Dla mamy, Pani, dla dziewczynek,
W domu, w przedszkolu, na wycieczce.
Każdego dnia dobry uczynek –
To jest od chłopców upominek” Z. Jeżyna

8 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich pań zarówno tych dużych jak i małych. W tym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji w grupie „Ekoludki” oraz „Żabki” chłopcy tradycyjnie zaśpiewali swoim koleżankom i Paniom uroczyste „100 lat”, złożyli życzenia, a następnie wręczyli drobne upominki oraz kwiaty. Chłopcy, jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, byli tego dnia wyjątkowo uprzejmi, uczynni i sympatyczni. Dzień upłynął wszystkim w miłej, radosnej atmosferze. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

Opracowała: K. Mikołajczyk

9mar2020

W marcu grupa ,,Ekoludki” zakończyło realizację modułu ,,Czytające Przedszkolaki” w ramach projektu ” Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego głównym celem było rozwijanie czytelnictwa. „Mały Miś” zachęcił nas do czytania i rozbudził ciekawość czytelniczą.Realizacja projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury..” służyła przede wszystkim propagowaniu i rozwojowi czytelnictwa wśród dzieci. Głównym zadaniem projektu było wybranie grupowej maskotki- Misia Krzysia, który wędrował po domach naszych przedszkolaków. Zadaniem dzieci była opieka nad misiem przez dwa lub trzy dni, uzupełnienie dzienniczka rysunkiem dla Misia i zdjęciem oraz wspólne z rodzicami poczytanie misiowi bajek. W ten sposób powstał wspaniały dziennik podróży, w tworzenie którego zaangażowali się wszyscy przedszkolacy z naszej grupy oraz ich rodzice, rodzeństwo. W ramach projektu rodzice czytali dzieciom również w przedszkolu. Miś Krzyś dziękuję wszystkim dzieciom za wspaniałe przyjęcie. Zakończenie pierwsze modułu nie oznacza jednak, że przedszkolaki pożegnały swojego przyjaciela. Od 9 marca dzieci z grupy V rozpoczęły przygotowania do ,,Zmisiowanego Dnia Matematyki”. Razem z maskotką swojego ulubieńca rozwijaliśmy umiejętności matematyczne, wykorzystując do realizacji naszych celów ,,klocki matematyczne” i ,,wiatrak matematyczny”.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak