Aktualności

13Lis2019

„Odkrywać, to znaczy wiedzieć to, co wszyscy widzą i myśleć tak, jak nikt dotąd nie myślał” Albert Szend Gyorg

Najlepszym sposobem zaspokojenia ciekawości dziecka są zabawy badawcze i eksperymenty o charakterze badawczym. Zabawy te stanowią podstawę wielokierunkowego rozwoju dziecka. Rozwijając umiejętność krytycznego myślenia, myślenia przyczynowo skutkowego, porównywania i uogólniania przyczyniają się do rozszerzenia horyzontów myślowych dziecka. Fizyka, chemia na poziomie edukacji przedszkolnej są piękne, fascynujące, mają w sobie coś z bajki i czarów. Przedszkolaki z grupy Ekoludki mimo deszczowej pogody za oknem bawiły się doskonale. Dziś ich sala zamieniła się w pracownię chemiczną, a oni sami w prawdziwych chemików. Mali odkrywcy szukali odpowiedzi na wiele pytań: W jaki sposób mogę zabarwić sól?, Na czy polega doświadczenie wędrującej wody?, Jak barwimy kwiaty?, Dlaczego balon przebity wykałaczką nie pęka?, Jak powstaje tęcza na talerzu?, Jakie stany skupienia ma woda? oraz W jaki sposób powstaje chemiczne jojo? Mali badacze mieli okazję przeprowadzić proste doświadczenia oraz obserwacje, a także stawiać hipotezy i sprawdzać ich prawdziwość. Dzieci bardzo chętnie i w skupieniu wykonali eksperymenty wyjaśniające różne zjawiska chemiczne i fizyczne. Postawienie dzieci w roli badacza, eksperymentatora okazało się wspaniałą zabawą, dostarczając im wielu nowych doznań, wrażeń, emocji i radości, a jednocześnie sprawiło, że uczyły się odkrywać to co nieznane, a zarazem fascynujące.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

8Lis2019

„…Ojczyzna moja – to wioski i miasta,
Wśród pól lechickich sadzone od Piasta;
To rzeki, lasy, kwietne niwy, łąki,
Gdzie pieśń nadziei śpiewają skowronki” Maria Konopnicka 

Nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską akcję pt. „Szkoła do hymnu” zorganizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży. 8 listopada punktualnie o godzinie 11.11 wszystkie dzieci odświętnie ubrane wraz z pracownikami przedszkola uroczyście zaśpiewały 4-zwrotkowy Hymn Polski. Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której dzieci również zaśpiewały Hymn Polski z okazji stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedszkolaki obejrzały także krótką prezentację multimedialną nt. historii i tradycji naszego kraju, a na zakończenie wyrecytowały wspólnie wiersz „Katechizm polskiego dziecka”. To był podniosły, uroczysty dzień dla całego przedszkola, a szczególnie dla naszych małych, wielkich patriotów.

Opracowała: K. Wójcik

8Lis2019

W minionym tygodniu dzieci z grupy VI „Żabki” realizowały tematykę „Jestem Polakiem i Europejczykiem”. Podczas zajęć wzbogacały słownictwo o nowe pojęcia związane z poznawaniem swojego kraju i Europy, utrwalały nazwy symboli narodowych oraz wysłuchały legend związanych z powstaniem państwa Polskiego. Wskazywały na mapie stolicę Polski, najdłuższą rzekę -Wisłę oraz odczytywały nazwy większych miast. Utrwalały również słowa hymnu Polski. Wysłuchały także opowiadania związanego ze Świętem Niepodległości oraz układały historyjkę obrazkową. Wykorzystując różne techniki plastyczne wykonały prace związane z Polską, m.in. składały z części obrazek mapy Polski, rysowały po śladzie godło Polski, malowały farbami z wykorzystaniem gąbki kolory na mapie (góry, niziny, wyżyny, morze)itp. Tego typu działania na pewno pogłębiają świadomość narodową oraz wzbudzają uczucia patriotyczne u dzieci.

Opracowała: K. Mikołajczyk

6Lis2019

,,Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje,ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe ząbki mieć – trzeba tylko chcieć”  Ewa Chotomska

Dziś w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Przedszkolaków odwiedziła pani doktor stomatolog – Anna Niewiadomska i pani higienistka Ewa Kalwinek. W bardzo przystępnej i ciekawej formie obie panie przedstawiły dzieciom, jak ważna jest higiena jamy ustnej, do czego doprowadza jej brak i w jaki sposób można pomóc chorym ząbkom. Za pomocą szczotki do zębów i modelu szczęki zademonstrowały przedszkolakom, jak poprawnie szczotkować zęby. Następnie dzieci wzięły udział w quizie obrazkowym, gdzie wybierały produkty zdrowe i niezdrowe dla zębów. Dzięki temu dowiedziały się, których produktów należy unikać, a po które warto sięgać. Pani stomatolog zachęcała dzieci do wizyt w gabinecie stomatologicznym, a widząc uśmiechnięte twarze, jesteśmy przekonane, że dzisiejsze spotkanie pomogło wszystkim przełamać lęk przed wizytą w gabinecie. Na zakończenie spotkania Panie otrzymały pamiątkowe dyplomy i gromkie brawa od przedszkolaków. Serdecznie dziękujemy paniom Annie Niewiadomskiej i Ewie Kalwinek za poświęcony czas oraz przekazanie cennej wiedzy na temat profilaktyki i higieny jamy ustnej. Spotkanie odbyło się w ramach działań Rocznego Planu Pracy Gminnego Przedszkola w Piątku, nt. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Opracowała: A. Jabłońska

5Lis2019

Szanowni Rodzice!

8 listopada (piątek) o symbolicznej godzinie 11.11 nasze przedszkole włączy się w akcję „Szkoła do hymnu” . Wszyscy wspólnie zaśpiewamy „Mazurek Dąbrowskiego”. Prosimy, aby w tym dniu dzieci były ubrane odświętnie.

Opracowała: K. Wójcik

4Lis2019

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to,
kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Jan Paweł II

Wzorem lat ubiegłych zapraszamy do udziału w „Akcji Szlachetna Paczka”. Jest to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. W tym roku nasze przedszkole obejmie pomocą rodzinę z naszej gminy, w której dzielna mama ponosi trud wychowania chorego dziecka. Każdy z Państwa może zostać Świętym Mikołajem i w miarę swoich możliwości wesprzeć akcję. Wychowawczynie grup przedszkolnych zaoferowały pomoc w zbieraniu darów. W tym roku poprosimy zwłaszcza o środki pielęgnacyjne i kosmetyki tj.:
– Pieluchy Dada rozmiar 6,
– Chusteczki Hipoalergiczne Dada,
– Szampon dla niemowląt, płyn do kąpieli, oliwka, krem pielęgnacyjny firmy Bambino;
– Proszek do prania i płyn do płukania firmy- Lovela.
A także; książeczki i zabawki edukacyjne dla chłopca w wieku 3- 4 lat,
– artykuły spożywcze, chemiczne.
Produkty te mają długą datę ważności dzięki temu zabezpieczą potrzeby rodziny na długi czas. Akcja trwać będzie do 28.11.2019 r, kiedy to dary zostaną przekazane rodzinie. Zapraszamy wszystkich do udziału w „Szlachetnej paczce”.

Opracowała: A. Jabłońska

30Paź2019

„Dynia mała, dynia duża,
dynia w dole, dynia w górze,
dynia z lewej, dynia z prawej,
dynie kręcą się w zabawie”

30 października dzieci z grupy VI „Żabki” obchodziły Dzień dyni. Święto to było okazją do promowania zasad zdrowego odżywiania się. Tego dnia każde dziecko przyniosło do przedszkola dynie, a w ubraniach dzieci dominował kolor pomarańczowy. Dzieci miały okazję pogłębić wiadomości na temat wartości odżywczych dyni, sprawdzić co kryje się w wielkiej pomarańczowej kuli, a także dowiedziały się jakie potrawy można przygotować z tego „pomarańczowego” warzywa. Wzięły także udział w różnorodnych zabawach muzyczno- ruchowych z dynią oraz w zabawach matematycznych. Po wielu aktywnościach przedszkolaki mogły skosztować pestek dyni oraz ciasta dyniowego. Następnie każde dziecko przystąpiło do ozdabiania swojej dyni z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Dzieci wykazały się przy tym ogromną kreatywnością i pomysłowości. Na zakończenie dnia każdy przedszkolak mógł zrobić sobie zdjęcie w dyniowej fotobudce oraz otrzymał pamiątkowy medal. Ten dzień przyniósł dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń.

Opracowała: K. Mikołajczyk

30Paź2019

30 października przedszkolaki udały się pod Pomnik „Krzyż” oraz Pomnik Chwały 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty Armii „Poznań”, by uczcić pamięć poległych żołnierzy. Wizyta w tak ważnym miejscu niesie za sobą tradycję zapalenia zniczy, tak i w tym dniu zapalono symboliczne światełka na grobie.  W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać naszym wychowankom, jak ważne jest zachowanie pamięci o zmarłych. Przedszkolaki doskonale wiedziały, jak należy się zachować w tym szczególnym miejscu. W ciszy i z powagą wracały do przedszkola.

Opracowała: K. Wójcik

29Paź2019

29 października gościliśmy w naszym przedszkolu grupę cyrkową „Heca”. Wszystkie przedszkolaki z zapartym tchem śledziły występy cyrkowców, którzy zaprezentowali swoje umiejętności żonglerskie oraz akrobatyczne. Na przedszkolnej arenie cyrkowej pojawiły się też zwierzęta – wąż i tresowany piesek. Podczas występów cyrkowych nie zabrakło konkursów z udziałem dzieci i sztuczek klowna, który rozbawił całą widownię jeżdżąc na małym rowerku. Występ cyrkowców bardzo spodobał się młodym widzom, wywołał salwy śmiechu i zapewnił dobry humor na resztę dnia. Gromkim brawom nie było końca.

Opracowała: K. Mikołajczyk

28Paź2019

Październik jest jednym z najpiękniejszych jesiennych miesięcy. Otaczająca przyroda zachwyca swoimi barwami każdego dnia. Dzieci z grupy „Żabki” miały okazję poprzez realizację tematu kompleksowego „Jesienne eksperymenty” poznać tajemnice zjawisk atmosferycznych, a także mogły poeksperymentować prowadząc własne doświadczenia i zabawy badawcze związane z wodą. Przedszkolaki wspólnie zastanawiały się, co się może stać, gdy zabarwioną wodę wymieszamy z olejem oraz z musującą tabletką. Z ciekawością oglądały także zachodzące reakcje podczas dodania do pianki do golenie zabarwionej wody. Oceniały przy tym kolor i zapach, a także porównywały je do zjawisk występujących w przyrodzie. Ostatnie doświadczenie przeprowadzone z wykorzystaniem folii aluminiowej, wody oraz mazaka sprawiło, że dzieci chodź przez chwilę mogły poczuć się jak czarodzieje, gdyż za pomocą tego eksperymentu udało im się „ożywić” pająka namalowanego na folii. Dzięki tego typu zajęciom dzieci przekonały się, że nauka to nie tylko ciężka praca, ale przede wszystkim dobra zabawa.

Opracowała: D. Antczak