Aktualności

11Lis2018

„Polsko kochana, dziś święto Twoje,
dlatego właśnie z flagą tu stoję.
W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,
w hołdzie poczucia ludzkiej godności
Biało – czerwona flaga powiewa”.

11 listopada przedszkolaki z trzech grup: „Słoneczka”, „Ekoludki” oraz „Jagódki” uczestniczyły w Gminnych Obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości. W Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowały dla społeczności lokalnej krótki program artystyczny. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, placówek oświatowych, instytucji państwowych oraz Rodzice. Występ rozpoczął się polskim tańcem narodowym- polonezem. Nie zabrakło też recytacji wierszy pt. „Katechizm polskiego dziecka” J. Bełzy, czy też „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego. Przedszkolaki zaśpiewały również piękne piosenki patriotyczne: „Od morza aż do Tatr” oraz „Kto Ty jesteś? Kto Ty jesteś?”. Treść piosenek śpiewanych przez dzieci podkreślała uroki i piękno naszej Ojczyzny. Mali aktorzy za swój występ nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

9Lis2018

W związku z obchodami 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości nasze przedszkole włączyło się w ogólnopolską akcję pt. „Rekord dla Niepodległej”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach tej akcji 9 listopada punktualnie o godzinie 11.11 dzieci ze wszystkich grup wraz z pracownikami przedszkola uroczyście zaśpiewały 4-zwrotkowy Hymn Polski. Przedszkolaki od kilku dni przygotowywały się do tego wydarzenia. Podczas zajęć poznawały symbole narodowe, tańce oraz pieśni patriotyczne, a także zapoznały się z historią swojego kraju. Wykonały również piękne prace plastyczne związane z Polską. Dzięki takim działaniom uświadamiamy dzieciom kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jaka jest nasza przeszłość, uczymy je bycia Polakiem i miłości do kraju ojczystego.

8Lis2018

Święto 11 listopada jest okazją do rozmów o patriotyzmie, o ojczyźnie i naszych symbolach narodowych nawet z najmłodszymi. Maluchy z grupy „ Misie” realizując tematykę „Polska to mój dom” rozmawiały o swoim domu rodzinnym, rodzicach i rodzeństwie, dowiedziały się, że są Polakami, a naszym wspólnym domem jest Polska, poznały właściwą postawę podczas słuchania hymnu i nauczyły się pierwszej zwrotki. Piękna pogoda sprawiła, że najmłodsze przedszkolaki z grupy „Misie” wybrały się na długi spacer, by podziwiać urocze zakątki naszej miejscowości. Radośnie maszerując obserwowały przygotowujących się do uroczystości 100 – lecia Odzyskania Niepodległości Polski. Dzieci oglądały patriotyczne dekoracje, wskazywały flagi lśniące w pięknym słońcu polskiej jesieni.

7Lis2018

Korzystając z pięknej jesiennej pogody grupa „Misie” wybrała się na spacer do parku. Piękne dywany z liści kusiły od wejścia, dlatego maluchy poddały się spontanicznej zabawie. Udało się ułożyć piękne bukiety z liści oraz stworzyć kilka kopców dla małych jeży. Do przedszkola wróciły zmęczone, ale bardzo szczęśliwe dzieci.

31Paź2018

„A choć ich życia płomień zgasł,
To myśli o nich
Są przecież w nas…”

Jak co roku, kultywując polską tradycję związaną z Dniem Wszystkich Świętych, przedszkolaki udały się pod Pomnik „Krzyż”- miejsca, w którym w czasie wojny zamordowanych zostało 44 mieszkańców Piątku. Dzieci w ciszy i zadumie uczciły pamięć poległych żołnierzy zapalając znicze. Była to ciekawa lekcja historii i świadectwo patriotyzmu.

30Paź2018

Twórczość plastyczna jest jedną z ważniejszych form działalności dzieci w wieku przedszkolnym. Dlatego też w grupie III „Słoneczka” podczas zajęć wykorzystywane są różnorodne techniki plastyczne, które wpływają na wzrost zainteresowania sztuką, pobudzają do działania i wyzwalają u dzieci ekspresję. Nie wynik końcowy „dzieła” jest jednak najważniejszy. Sam akt tworzenia, zabawa kolorami, zaspokojenie ciekawości są najważniejszymi elementami ekspresji plastycznej. Na ostatnich zajęciach dzieci wspólnie z nauczycielką przygotowały specjalną masę z mąki, soli, wody, a na koniec zabarwiły ją różnymi kolorami farb. Następnie przygotowaną miksturą ozdabiały poznaną literę „M”. Dzieciom bardzo podobała się nowo poznana technika plastyczna, a efekty pracy można podziwiać na tablicy dla rodziców.

24Paź2018

Pod takim hasłem odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym audycja muzyczna. Artyści zabrali wszystkich w podróż na najbardziej roztańczony i rozśpiewany kraj na świecie – Kubę. Dzieci z podziwem obserwowały tancerza, który zaprezentował kubańskie tańce, m.in.: cha-chę oraz salsę. Następnie- pod okiem profesjonalistów przedszkolaki mogły spróbować swoich sił w grze na różnych instrumentach typowych dla tego regionu. Na koniec audycji wszyscy wspólne zatańczyli w rytm kubańskich rytmów.

23Paź2018

23 października przedszkolaki z grupy I „Misie” zamieniły się w prawdziwych badaczy. Wspólnie z paniami przeprowadziły proste doświadczenia z wodą. Przy użyciu kolorowej bibuły zaobserwowały, że dzięki zmieszaniu się ze sobą dwóch kolorów: czerwonego i żółtego można uzyskać kolor pomarańczowy. Do kolejnego doświadczenia wykorzystały kolorowe cukierki. Eksperyment ten zrobił na dzieciach duże wrażenie, ponieważ cukierki zaczęły puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób, barwiąc wodę niczym tęcza. Postawienie dzieci w roli badacza, eksperymentatora okazało się wspaniałą zabawą, dostarczając im wielu nowych doznań, wrażeń oraz emocji.

16Paź2018

 

„Zawsze się raduję, spotykając dzieci.
Pan Jezus także znajdował w tym radość!
Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie;
nie przeszkadzajcie im,
do takich bowiem należy Królestwo Niebieskie” (Mk 10, 14)

16 października 1978 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Dokładnie 40 lat temu na Stolicę Piotrową wybrano Karola Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II. Tak rozpoczął się trwający dwadzieścia siedem lat pontyfikat, który odmienił losy świata. Dziś – w czterdziestą rocznicę wyboru Karola Wojtyły – dzieci z Gminnego Przedszkola w Piątku wybrały się na wycieczkę do pomnika Jana Pawła II, wspominając postać wielkiego człowieka, który nad życie kochał dzieci. Z okazji tej rocznicy dzieci wraz z nauczycielkami złożyły kwiaty i zapaliły znicz pod tablicą upamiętniającą nadanie imienia Naszemu Przedszkolu. Natomiast siedmioro dzieci z grupy: „Ekoludki” oraz „Jagódki” reprezentowało nasze przedszkole w X. Biegu Papieskim im. Jana Pawła II w Łęczycy. Wraz z innymi przedszkolakami z Łęczycy dzieci wystartowały w biegu rekreacyjnym na 200 m. Wszystkim udało się szczęśliwie dobiec do mety. W nagrodę otrzymały pamiątkowy dyplom oraz słodycze.