Aktualności

21Sty2021

21 i 22 stycznia to wyjątkowe daty w kalendarzu. Każda wnuczka i każdy wnuczek pamięta, że swoje święto obchodzą Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji przedszkolaki z grupy „Sowy” przygotowały dla swoich babć i dziadków piękne upominki oraz nauczyły się wierszyka, który recytowały swoim ukochanym dziadkom. Jednak nie tylko dzieci postarały się o uczczenie tego święta. Miłą niespodziankę przygotowała dla nas babcia Wojtusia – pani Barbara, która wykonała dla każdego dziecka z grupy piękne, ręcznie robione skrzaty. Specjalnie na tę okazję pani Basia napisała wiersz poświęcony szczególnym uczuciom łączącym wnuki z dziadkami. Dziękujemy z całego serca z tak miły i piękny gest. Pani Basi i wszystkim Babciom oraz Dziadkom życzymy dużo zdrowia. Niech każdy dzień przynosi wiele radości i pociechy z wnuków:)

Opracowała: P. Michalak

24Gru2020

„Cały świat się nagle zmienia,
Domy tulą się do gwiazd,
Dookoła od Aniołów biało jest,
i w dziecięcych oczach lśni świąteczny blask”

Pięknych Świąt Bożego Narodzenia!

Życzą Dzieci i Pracownicy Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku.

https://www.youtube.com/watch?v=Wm_ca8ph7zM&feature=youtu.be  – Misie

https://youtu.be/DrzHaUbi-gA  – Zajączki

 

23Gru2020

W środę 23 grudnia przedszkolaki z grupy „Sowy” uczestniczyły w spotkaniu wigilijnym, które było okazją do przypomnienia tradycji bożonarodzeniowych. Wysłuchaliśmy pięknego wiersza T. Kubiaka pt.: „Wieczór wigilijny”, który wprowadził nas w świąteczny nastrój. Następnie przy stole nakrytym białym obrusem, przy zapalonej świecy, symbolicznie podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do słodkiego poczęstunku. Cieszymy się tym bardziej, że w naszym spotkaniu uczestniczyła pani Dyrektor, która złożyła wszystkim dzieciom i paniom piękne świąteczne życzenia. Oczywiście nie zabrakło wspólnego kolędowania i śpiewania świątecznych piosenek i pastorałek. Nasze wigilijne spotkanie splotło się z akcją MEN „Razem na Święta”. Wcześniej dzieci wykonały przepiękne bożonarodzeniowe kartki świąteczne dla swoich bliskich oraz znajomych. W ten sposób dzieci przekonały się, że sprawianie radości innym jest czasami ważniejsze i przyjemniejsze, niż otrzymywanie prezentów.

Opracowała: P. Michalak

18Gru2020

„Podzielić się opłatkiem,
powiedz mi, co to znaczy?
To dobrze życzyć innym
I wszystko im przebaczyć.
Przy wigilijnym stole
niech obcy gość zasiądzie.
W twoim rodzinnym kole –
przy opłatku, kolędzie… „
Mieczysława Buczkówna

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Wszyscy nie możemy doczekać się wyjątkowego czasu spędzonego w rodzinnym gronie. Aby przybliżyć miłe chwile które, nas czekają dzieci z grupy „Jeżyki”, 18 grudnia przygotowały tradycyjne spotkanie opłatkowe. Przy nakrytym obrusem stole, świątecznej dekoracji i dźwiękach kolęd, wszyscy zostali wprawieni w radosny, świąteczny nastrój. Tego dnia dzieci wręczyły Pani Dyrektor, nauczycielkom i pracownikom przedszkola wcześniej przygotowane „Ozdoby choinkowe”- wykonane z masy solnej. Następnie przedszkolaki podzieliły się opłatkiem, złożyły sobie wzajemnie życzenia i zasiadły do odświętnie nakrytego stołu. Dzieci zapomniały o sporach i zmartwieniach, bo święta… to czas radości. Przy dźwięku kolęd przedszkolaki wykonały ozdobę świąteczną, do tego zadania dzieci przystąpiły z radością i zaangażowaniem. Atmosfera była prawdziwie rodzinna, a odświętne stroje wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Dziękujemy p. Ewelinie Romek za przygotowanie poczęstunku dla dzieci. A Wszystkim życzymy „Wesołych Świąt”.

Opracowała: A. Jabłońska

17Gru2020

„Ojej!! cóż za zapach
cynamon, goździki,
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki”

W ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki z grupy „Misie”, „Zajączki” oraz „Skrzaty” zamieniły się w znakomitych cukierników i podjęły się bardzo pracochłonnego zadania, jakim jest wypiek tradycyjnych pierników. Na samym początku odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki. Dzieci poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe przedszkolaki z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka. Efektem pracy były pełne blaszki pierniczków, które zaniesione zostały do kuchni. Tu pod czujnym okiem pań kucharek pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku. Po ostygnięciu dzieci z ochotą przystąpiły do dekorowania pierniczków różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało, a w przedszkolu unosił się wspaniały aromat pieczonych pierników, który wprawiał wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Dzieci w ramach ogólnopolskiej akcji pt. „Razem na święta” poczęstowały pierniczkami pracowników przedszkola oraz szkoły podstawowej.

Opracowała: K. Mikołajczyk

4Gru2020

„Szlachetna Paczka” to akcja, która ma na celu pomoc rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Nie pozostając obojętni wobec tak szczytnego celu, każda grupa przedszkolna z pomocą rodziców włączyła się w zbiórkę artykułów żywnościowych, chemicznych, kosmetycznych i zabawek. W dniu 4 grudnia podczas Finału Szlachetnej Paczki „Nasza Wspólna Paczka Przedszkolna” trafiła do rodziny z naszej gminy. Serdecznie dziękujemy Państwu za każdy dar serca. Dziękujemy również p. dyrektor Joannie Przybylak za wsparcie akcji, p. Joannie Jędrzejczyk koordynatorce Szlachetnej Paczki na terenie gminy Piątek oraz p. Angelice Jabłońskiej za koordynowanie akcji „Szlachetna Paczka” na terenie Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku i przekazanie potrzebującej rodzinie. Już dziś życzymy wszystkim „Wesołych Świąt”.

Opracowała: A. Jabłońska

4Gru2020

,,Kto zagląda w okno,
kto latarką świeci,
kto patrzy przez szybkę,
szuka grzecznych dzieci?
To Mikołaj, to Mikołaj,
to Mikołaj Święty.
To Mikołaj, to Mikołaj
niesie nam prezenty.”

4 grudnia w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość – św. Mikołaj. Dzieci przywitały Mikołaja wierszykami i piosenkami. Mikołaj bardzo podziękował za pamięć, wiersze i piosenki, a następnie wręczył każdemu dziecku upominek. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem. Tego dnia na buziach każdego dziecka gościł uśmiech. Mikołaj obiecał, że za rok też odwiedzi nasze przedszkole. Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za pomoc w organizacji spotkania ze Świętym Mikołajem.

Opracowała: K. Mikołajczyk

3Gru2020

„Bo można kochać babcię i wujka
Papugę w kropki i jej krzyki
A w sercu na dnie mieć prócz tego
Zwyczajną miłość do muzyki”

W Gminnym Przedszkolu im. Jana Pawła II dzieci mogą kształtować wrażliwość muzyczną na zajęciach umuzykalniających. Zajęcia prowadzone są w każdej grupie dwa razy w tygodniu.
W czasie zajęć przedszkolaki mogą muzykować za pomocą różnych przedmiotów (nie tylko instrumentów). Różnorodność rekwizytów występujących na zajęciach stymuluje rozwój kreatywności w zakresie tworzenia instrumentów, a także pozwala zaskakiwać dzieci oraz budzić w nich ciekawość świata muzycznego. W miesiącu listopadzie odkrywały m.in. różne oblicza Pani Jesieni, od kolorowych listków i słońca po kałuże i deszcz z wykorzystaniem wielkiej folii. Dzieciom towarzyszyły różne utwory muzyki klasycznej. Wydawać by się mogło, że taka muzyka nie ma nic to zaoferowania, jednak dzieci w każdej grupie – nawet najmłodszej bawiły się przy niej doskonale z uśmiechami na twarzy.

Opracowała: D. Antczak

2Gru2020

,,Pasowanie na przedszkolaka” to pierwsza wyjątkowa uroczystość w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem. Dla ,,Zajączków” oraz „Misiów” było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i grały na instrumentach. Zanim złożyły uroczystą przysięgę wykonały kilka zadań, każdy ,,dzielny przedszkolak” skosztował ,,napoju mocy”. Pani Dyrektor za pomocą „czarodziejskiego ołówka” dokonała uroczystego „Aktu pasowania”. Nie zabrakło życzeń, słodkich upominków oraz dyplomów i prezentów dla każdego przedszkolaka. Uwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek. Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak