Aktualności

28Paź2020

Pragnę poinformować, iż przeprowadzone przez Powiatową Stację Sanitarną w Łęczycy dochodzenie epidemiologiczne, na dzień dzisiejszy tj. 28 października 2020 r. wykluczyło możliwość wystąpienia w naszym przedszkolu zakażenia COViD 19.
Zajęcia odbywają się zgodnie z planem, bardzo proszę się nie niepokoić.
W przypadku zmiany sytuacji tj. podejrzenia wystąpienia zagrożenia będą Państwo niezwłocznie powiadomieni.

Joanna Przybylak
Dyrektor Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku

27Paź2020

W dniu 12.10.2020 roku odbyło się zebranie Rady Rodziców Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku, na którym podjęto decyzję o wysokości składki, która zgodnie z statutowym zapisem ma na celu wspieranie działalności statutowej przedszkola. W roku szkolnym 2020/2021 wpłata na Radę Rodziców wynosi 100,00 zł – za jedno dziecko, drugie dziecko plus 50 % składki.
Wpłat należy dokonywać na konto Rady Rodziców – 58 9029 1023 0310 0543 2003 0001 lub w sekretariacie przedszkola.

Przewodnicząca Rady Rodziców Gminnego Przedszkola
im. Jana Pawła II w Piątku

Więckowska Sylwia

27Paź2020

Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo – przekonały się o tym dzieci z grupy „Skrzaty” we wtorek 27 października w  czasie ŚWIĘTA DYNI. Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.  Nasz „dyniowy” dzień dzieci rozpoczęły tańcem z dynią. Na podstawie wysłuchanego wiersza pt.: „Dynia” dzieci poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły wiedzę na ich temat. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki. Dzieci miały okazję przekonać się jak smakują pestki dyni i dyniowe ciasteczka, które znikały w bardzo szybkim tempie. Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania „dyniowego wnętrza”. Po przekrojeniu dyni wydrążały nasiona. Nadszedł czas na artystyczne odkrycia…I tym razem dzieci w małych grupkach miały okazję ozdobić dynie, malować farbami i przyklejać pestki. Część z pestek podczas klejenia była zjadana 🙂  Było muzycznie, plastycznie, dyniowo a przede wszystkim zdrowo!

Opracowała: K. Wójcik

27Paź2020

„Kiedy mnie już nie będzie,
to wszystko będzie, jak dawniej,
czasami smutniej i ciemniej,
czasami jaśniej zabawniej.
A czasem będzie dokładnie
tak, jak teraz gdy to piszę,
świat będzie toczył się gwarnie,
tylko mnie już nie usłyszy…”
Niebawem 1 Listopada Dzień Wszystkich Świętych. Czas, w którym odwiedzamy groby i wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Kultywując polską tradycję, przedszkolaki z grupy IV Jeżyki udały się pod Pomnik „Krzyż”. Dzieci w ciszy i zadumie zapaliły znicz. Tlące się płomienie skłoniły wszystkich do refleksji i chwili zadumy nad przemijającym czasem.

Opracowała: A. Jabłońska

27Paź2020

Grupa VI „Sowy” rozpoczęła projekt edukacyjny „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Tytułowy bohater otrzymał imię Leon. Wszystkie dzieci przywitały go z wielką radością i od razu się z nim zaprzyjaźniły. Wysłuchaliśmy już kilku opowiadań, w których nasz Miś odegrał główną rolę. Raz pomógł dziewczynce o imieniu Małgorzatka pokonać strach przed ciemnością, a innym razem sprawił ogromną radość chłopcu o imieniu Tymek, który obchodził swoje urodziny. Miś Leon wprowadził nas także w tematykę emocji, które są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Stworzyliśmy w grupie „kuferek emocji”, aby łatwiej nam było radzić sobie z ich odczuwaniem. Nazwa projektu zdradza, że jego głównym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Świat literatury zachęca jednak do różnorodnej aktywności. Z pewnością czytanie z Misiem Leonem będzie dla nas fantastyczną przygodą i wiele nas nauczy.

Opracowała: P. Michalak

26Paź2020

26 października przedszkolaki z grupy II „Misie” uczestniczyły w zajęciach w ramach modułu „Mały Miś w świecie emocji”. Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci z emocjami, nazywanie ich oraz poznanie sposobów radzenia sobie z nimi. Dzieci wspólnie z Misiem Bruno oglądały zdjęcia ilustrujące różne emocje, a następnie naśladowały je robiąc odpowiednie miny. Do zabawy wykorzystały również kostkę emocji. Obejrzały także bajkę o emocjach, a z pomocą drucików kreatywnych próbowały ułożyć odpowiednie minki. Następnie wspólnie stworzyły „Kuferek emocji”, do którego włożyły przedmioty służące poznawaniu emocji i radzeniu sobie z nimi w społecznie akceptowalny sposób. Na zakończenie zajęć każde dziecko oceniło swój nastrój wybierając odpowiednią buzię.

Opracowała: K. Mikołajczyk

26Paź2020

Nachodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni” . W grupie I ,,Zajączki” święto to obchodziliśmy 26 października. Na wstępie nie zabrakło zabaw integracyjnych z ,,dynią w roli głównej’’, były rymowanki, wierszyki oraz zabawy muzyczne w kole. Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy na podstawie utworu M. Kownackiej pt. ,,Dynia”. Dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem i, że można z niej przygotować wiele dań tj.: pieczywo, zupę, dżem, ciasto, babeczki, przetwory i soki o czym przekonał się nasz Miś Krzyś, który w ramach modułu ,,Dbam o zdrowie z małym misiem” czynnie uczestniczył w naszych dzisiejszych zajęciach. Następnie przystąpiliśmy do dyniowych zabaw matematycznych: klasyfikowanie dyń wg wielkości, koloru i kształtu, szeregowanie od największej dyni do najmniejszej, przeliczanie dyń. Podjęliśmy próby zmierzenia naszej największej dyni, którą przyniosła do naszej grupy Alicja. Wśród zabaw ruchowych były dyniowe slalomy oraz dyniowy tor przeszkód. Dzieci z zapałem zabrały się również do odkrywania „dyniowego wnętrza”. Po przekrojeniu dyni wydrążały nasiona, obserwowały ich wygląd i próbowały już wysuszone pestki dyni. Najsmaczniejszym akcentem naszego świętowania była degustacja pestek dyni oraz dyni marynowanej. Później przystąpiliśmy do tworzenia dyniowych postaci. Dzieci miały głowy pełne pomysłów, każde dziecko chciało by jego dynia była wyjątkowa. Na zakończenie święta, każde dziecko otrzymało ,,dyniowy medal” To był dla wszystkich dzieci bardzo atrakcyjny dzień nie tylko ze względu na różnorodne zabawy ale także pod kątem edukacyjnym. Przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat roli warzyw w codziennej diecie, dowiedziały się w jaki sposób można je przetwarzać i co można z nich zrobić.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

23Paź2020

„Kiedy na dworze ciągle deszcz pada
to pelerynę każdy zakłada.
Pędzi po niebie chmura za chmurą,
chłodno i mokro, ciemno, ponuro.
Jesień jest smutna wiatr głośno śpiewa,
z wiatrem śpiewają liście i drzewa.”

W minionym tygodniu dzieci z grupy II „Misie” rozmawiały o pogodzie. Rozwiązywały zagadki związane z jesienną pogodą. Utrwaliły pojęcia takie jak: mżawka, deszcz, ulewa, grad, tęcza, wiatr. Naśladowały opady za pomocą rytmicznego stukania w gazetę. Segregowały elementy pogody wg koloru i rodzaju. Bawiły się także przy zabawie muzyczno-ruchowej wg. Batti Strauss „Pada deszczyk”. Wzięły udział w eksperymencie „Co pływa, co tonie”. Wykonały wiele prac plastycznych z wykorzystaniem różnych technik plastycznych. Wszystkie zajęcia sprawiły dzieciom wiele uśmiechu i radości.

Opracowała: K. Mikołajczyk

23Paź2020

Rozpoczynamy akcję „Góra Grosza”, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu, bądź tworzenia miejsc, które będą zbliżone do domu rodzinnego. Dzięki temu uświadomimy dzieciom, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Przyłączcie się i razem usypmy wielką Górę Grosza. Akcja trwa od 26 października 2020r. do 31 maja 2021r.

Opracowała: K. Wójcik

23Paź2020

Znajomość historii własnego kraju jak i miasta w którym mieszkamy jest wartością, którą przekazuje przedszkole. Pamięć o tych, którzy zginęli walcząc za Ojczyznę jest jedną z cenniejszych lekcji patriotyzmu. Dlatego też dzieci z grupy „Skrzaty”  zapaliły znicze na Pomniku „Krzyż”. Wszystkie te działania zwróciły uwagę najmłodszych, na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach i osobach zasłużonych i cenionych w naszej „małej Ojczyźnie”.

Opracowała: K. Wójcik