Z ŻYCIA NASZEGO PRZEDSZKOLA

W naszym przedszkolu czeka na nas codziennie wiele ciekawych i pasjonujących zajęć. 
Nasze panie potrafią tak zorganizować nam czas, że czujemy się tu, jak w domu i dobrze się bawimy.
Każdego roku w przedszkolu odbywają się cykliczne imprezy i uroczystości.


Powitanie lata w Konarzewie
28 czerwca dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w imprezie plenerowej „Powitanie lata w Konarzewie” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kobiet w Konarzewie oraz Gminę Piątek. Imprezę poprowadził Marek Corelli– znany iluzjonista. Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. dmuchany zamek, trampolina, na których dzieci bawiły się doskonale. Wspólnie z rodzicami mogły wziąć udział w konkursie na najładniejszy wianek z kwiatów polnych, a także spróbować swoich sił w konkursie plastycznym pt. „Lato”. Wielką frajdą dla dzieci była możliwość wejścia do kabiny traktora i zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Ważnym punktem imprezy były występy naszych przedszkolaków na scenie. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki o lecie, zaprezentowały układ taneczny pt. „Plaża”. Występy dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami. Serdecznie dziękujemy Paniom działającym w Stowarzyszeniu Kobiet w Konarzewie za zorganizowanie imprezy i za wspólnie spędzony czas oraz zabawę.

„Już nadszedł koniec roku przedszkolnego
Wakacji nadszedł czas,
Ach żegnaj nam, żegnaj drogie przedszkole
Żegnaj na długi czas,
Żegnajcie lalki i misie,
Zabawki wszystkie wraz,
Dziś rozstać się musimy
Wakacji nadszedł czas”. 


Zakończenie roku w przedszkolu
24, 25 i 26 czerwca odbyły się w naszym przedszkolu uroczystości z okazji zakończenia roku szkolnego. Wszystkie grupy przedstawiły programy artystyczne, podczas których dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne. Starszaki pożegnały się z przedszkolem tradycyjnym polonezem. Rodzice nie kryli wzruszenia. W nagrodę za całoroczny trud i wysiłek oraz na pamiątkę wspólnych przedszkolnych zabaw Pani Dyrektor wręczyła przedszkolakom książki i słodkości, a absolwentom dyplomy ukończenia przedszkola. Następnie Pani Dyrektor podziękowała Rodzicom za szczególne zaangażowanie w pracę przedszkola i nauczycielom za ich ogromny trud włożony w edukację małych podopiecznych. Wszystkim przedszkolakom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji oraz sukcesów w następnym roku szkolnym, natomiast „starszakom” – powodzenia w szkole! 

Konkurs plastyczny „Zapobiegajmy pożarom”
Przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Zapobiegajmy pożarom”. Wśród wielu uczestników konkursu dwoje dzieci z naszego przedszkola otrzymało pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w eliminacjach powiatowych. Oliwia Kołodziejczyk z grupy „Słoneczka” zajęła II miejsce, Dominika Stawińska z grupy „Krasnoludki” zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Teatrzyk pt. „Calineczka”
We wtorek 16 czerwca do naszego przedszkola zawitali aktorzy Teatru Art-Re z Krakowa.
Zaprezentowali bajkę pt. „Calineczka” - adaptację jednej z najsłynniejszych baśni H.Ch. Andersena. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyli we wszystkich przygodach bohaterki. Razem z uroczą, małą dziewczynką poznali rodzinę Żab, Chrabąszcza, Mysz, Kreta oraz Jaskółkę, która zabrała Calineczkę do zaczarowanego świata Elfów. Podczas przedstawienia przedszkolaki chętnie brały udział w różnych zabawach proponowanych przez aktorów. Przedstawienie było nie tylko okazją do nabywania umiejętności aktywnego korzystania ze sztuki, ale także niosło za sobą walor wychowawczy - dzieci uczyły się czym jest dobroć, wdzięczność, uczciwość oraz opiekuńczość. 

Wycieczka do lasu w Witowie
W piątek 19 czerwca trzema autokarami przedszkolaki udały się na wycieczkę do pobliskiego lasu w Witowie. Na szczęście pogoda dopisała i dzieci, bez przeszkód mogły przebywać na łonie natury. Starsze przedszkolaki razem z przewodnikiem Panem Adamem Stawińskim wzięły udział w wyprawie do Rezerwatu „Silne błota”. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały tam opowieści o historii powstania Rezerwatu, a także dowiedziały się jakie gatunki zwierząt i ptaków można spotkać na jego terenie. Następnie wszyscy udali się na polanę, gdzie każdy mógł skosztować pysznych kiełbasek przygotowanych przez Panie Kucharki. Po chwili odpoczynku, dzieci zaopatrzone w sprzęt małego badacza przyrody, czyli lornetki, lupy, specjalne pojemniki, tzw. łapacze owadów, z wielkim zaangażowaniem poznawały leśny ekosystem. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały Panu Adamowi za ciekawą lekcję przyrody. Po tak aktywnym dniu wszyscy wrócili do przedszkola z dużym bagażem wiedzy i doświadczeń przyrodniczych oraz uśmiechem na twarzach.

Spotkanie muzyczne
W środę 17 czerwca spotkaliśmy się po raz kolejny na wspólnym muzykowaniu. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć występy taneczne koleżanek ze SP – Zuzanny Pierścieniewskiej z kl. IV, Julii Góral i Wiktorii Siudy z kl. II, Amelki Wodzyńskiej z kl. I i jej siostry Oliwki z grupy „Słoneczka”. Wszystkie dziewczynki zaprezentowały się wspaniale. Zuzia wystąpiła w tańcu nowoczesnym połączonym z baletem, Amelka i Oliwka zaprezentowały się w układzie baletowym, natomiast Julka i Wiktoria przedstawiły własną hip - hopową choreografię. Dziewczynki rozwijają swoją pasję na dodatkowych zajęciach w szkołach tanecznych lub w czasie wolnym. Gratulujemy talentu i dziękujemy za występy. W przedszkolu również bardzo często tańczymy i bawimy się przy muzyce. Przedszkolaki sukcesywnie opanowują taneczne umiejętności poprzez improwizacje i ekspresje muzyczno – ruchowe, poznawanie kroków wybranych tańców oraz dłuższych układów tanecznych. Takie to właśnie przestawiły nam dwie najstarsze grupy „Muchomorki” i „Słoneczka”, które prezentowały nasze przedszkole podczas Festiwalu Piosenki Letniej w Górze Św. Małgorzaty oraz na przeglądzie tanecznym w Przedszkolu nr 4 w Łęczycy. Cieszymy się, że i wśród nas są już tak zdolni tancerze.

Udział w II Międzyprzedszkolnym konkursie tanecznym
„Przedszkolny You Can Dance”

15 czerwca przedszkolaki z grupy „Muchomorki” wzięły udział w II edycji konkursu tanecznego dla przedszkolaków „Przedszkolny You Can Dance” zorganizowanym przez Przedszkole nr 4 w Łęczycy. Impreza odbyła się w ogrodzie przedszkolnym, a do udziału zgłosiło się 5 przedszkoli z powiatu łęczyckiego. Nasi mali artyści zaprezentowali taniec z chustami do utworu pt. „Not that Simple” (wyk. Yann Tiersan do ścieżki dźwiękowej z filmu Amelia ). Wszyscy uczestnicy pokazali wysoki poziom artystyczny, dlatego każdy występujący zespół otrzymał w nagrodę statuetkę i dyplom. Zespół do konkursu przygotowały Panie Agnieszka Błaszczyk i Anna Kędyś. Po wręczeniu nagród odbył się pokaz tańca w wykonaniu nauczycielek. Serdecznie gratulujemy dzieciom i życzymy dalszych sukcesów tanecznych.

Kim będę kiedy dorosnę?
W czerwcu w najmłodszej grupie „Misie” realizowaliśmy tematykę o zawodach. Jej celem było zapoznanie dzieci z pracą ludzi różnych zawodów w bliższym i dalszym otoczeniu przedszkola. Chodziliśmy więc na wycieczki, spotykaliśmy przedstawicieli danych zawodów i uczestniczyliśmy w pasjonujących zajęciach. Tajniki różnych zawodów zaczęliśmy poznawać dosłownie od kuchni. Na początek wybraliśmy się do przedszkolnej kuchni, ponieważ dzieci zawsze były ciekawe, kto i gdzie przygotowuje dla nich tak smaczne posiłki. Wreszcie mieliśmy okazję zobaczyć kuchenne pomieszczenia, ich wyposażenie, a przede wszystkim zapoznać się z zawodem kucharki. Panie tam pracujące opowiedziały dzieciom, w jaki sposób przygotowywane są posiłki. Zwróciły uwagę na odpowiedni dobór diety dzieci. Naszą uwagę zwróciły duże naczynia i różne urządzenia, które są w tej kuchni wykorzystywane. Wycieczka była naprawdę interesująca i bardzo dziękujemy Paniom z kuchni za miłe przyjęcie. W związku z omawianą tematyką dzieci odwiedziły także salon fryzjerski i kosmetyczny w Piątku. Panie Ela, Justyna i Ola przyjęły dzieci bardzo serdecznie i chętnie opowiedziały o swojej pracy. Pokazały urządzenia i przybory służące do pielęgnacji oraz stylizacji włosów i paznokci. W momencie naszej wizyty w salonie były klientki, dlatego na własne oczy mogliśmy zobaczyć jak pani fryzjerka wyczarowuje nową piękną fryzurę. Tego samego dnia w drodze powrotnej do przedszkola udało nam się jeszcze odwiedzić kwiaciarnię „Kalina”. Wszyscy byli zgodni co do tego, że to bardzo ciekawe miejsce, ponieważ bez względu na pogodę i porę roku jest pełne żywych i kolorowych kwiatów. Pani w kwiaciarni przypomniała nam co jest potrzebne wszystkim roślinom do życia oraz jak należy pielęgnować kwiaty. I tak zauroczeni ogromną ilością barw i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola, aby w kolejnych dniach dowiadywać się o nowych zawodach, m.in. o zawodzie strażaka, ale to już będzie inna opowieść. 

Wycieczka do OSP w Piątku
12 czerwca przedszkolaki z grupy „Misie” i „Ekoludki” wybrały się na wycieczkę do OSP w Piątku, w organizacji której pomogli babcia i dziadek Amelki z grupy „Misie”. Dzięki życzliwości Strażaków dzieci mogły zobaczyć samochody i sprzęt pożarniczy będący wyposażeniem naszej jednostki. Z ogromnym zaciekawieniem wysłuchaliśmy pogadanki na temat trudnej, niebezpiecznej i bardzo odpowiedzialnej pracy strażaka. Usłyszeliśmy także o niebezpiecznych akcjach ratowniczo – gaśniczych. Dzieci miały możliwość usiąść w wozie strażackim i przymierzyć hełm strażacki. Największą atrakcją wycieczki okazała się wodna tęcza. Najodważniejsi mogli dodatkowo potrzymać wąż strażacki (prawidłowo odcinek) tryskający wodą. Podczas spotkania przypomnieliśmy sobie wszystkie numery alarmowe niezbędne w różnych sytuacjach zagrożenia. Na zakończenie spotkania serdecznie podziękowaliśmy naszym Strażakom za ich służbę i ogromną odwagę oraz życzyliśmy szczęśliwego powrotu z każdej akcji.

Dni otwarte w naszym przedszkolu
W pierwszych dniach czerwca, w naszym przedszkolu miały miejsce Dni Otwarte. W czasie dwóch dni, dzieci razem ze swoimi rodzicami mieli okazję zapoznać się z przedszkolem, do którego będą uczęszczać od września, poznać nauczycielki, dyrektora, wyposażenie sal zajęć oraz plac zabaw. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w ciekawych zabawach integracyjnych, plastycznych, muzycznych i ruchowych przygotowanych przez nauczycielki . Dni otwarte cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy duża liczba dzieci, które odwiedziły przedszkole. Przyszli wychowankowie podczas swobodnych zabaw, mieli okazję zapoznać się z rówieśnikami uczęszczającymi aktualnie do przedszkola. Mogli również oswoić się z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić. Rodzice w tym czasie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną przedszkola. Każdy rodzic, w formie ulotki otrzymał ważne wskazówki nt. „ Jak ułatwić start przyszłemu przedszkolakowi”. Udział w dniach otwartych dostarczył dzieciom mnóstwo radości i pokazał, że przedszkole to miejsce, gdzie można wspaniale spędzać czas. Na zakończenie, każde dziecko otrzymało własnoręcznie pomalowany papierowy talerzyk, balonik z logo przedszkola oraz coś słodkiego . Zapewniamy, że już mocno trzymamy kciuki za nowych przedszkolaków, którzy od września po raz pierwszy przekroczą próg naszego przedszkola.

Festiwal Piosenki Letniej
12 czerwca przedszkolaki z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku wzięły udział w III edycji Festiwalu Piosenki Letniej w Górze Św. Małgorzaty. W konkursie wzięło udział 5 placówek z powiatu łęczyckiego. Nasze przedszkole reprezentował zespół wokalno- taneczny z gr. „Słoneczka” w składzie: Aleksandra Stangreciak, Martyna Kiciak, Mira Banasiak, Hanna Malinowska, Martyna Brzozek, Nadia Burdukiewicz, Szymon Frankiewicz, Bartłomiej Jagiełło, Oliwier Stróżewski i Bartłomiej Cybulski. Artyści zaprezentowali dwie piosenki: „Plaża” oraz „Planeta”. Jury oceniało umiejętności wokalne przedszkolaków, dobór utworów, choreografię i stroje. Śpieszymy poinformować, że nasze przedszkolaki w III edycji Festiwalu zajęły II miejsce. Pierwsze miejsce zajęło Przedszkole w Górze Św. Małgorzaty, trzecie- Przedszkole nr 2 w Łęczycy. Natomiast wyróżnienia powędrowały do przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego w Sługach i Przedszkola Nr 4 w Łęczycy. Dzieci do festiwalu przygotowały pani Aleksandra Augustowska i pani rytmiczka Ania Kędyś. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszym małym artystom.

Rekordowa ilość nakrętek od przedszkolaków z Piątku dla dzieci ze Stemplewa
Po raz kolejny w tym roku nasze Przedszkole przekazało plastikowe nakrętki do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Stemplewie. Tym razem przedszkolakom i ich rodzicom udało się zebrać jeszcze większą niż poprzednio ilość nakrętek, bo aż 16 worków!!! Zbierając nakrętki przyczyniamy się do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego dla potrzebujących dzieci, podopiecznych Ośrodka w Stemplewie. Nasz udział w akcji jest dowodem, że mamy wielkie serca i pomagamy dzieciom niepełnosprawnym. Hasło ODKRĘCAM- ZBIERAM - POMAGAM niech towarzyszy nam również w czasie wakacji. Dziękujemy za włączenie się w akcję i prosimy „DAJ SIĘ WKRĘCIĆ – ZBIERAJ NAKRĘTKI”.

Zielony ogródek
Z nadejściem wiosny dzieci z grupy „Słoneczka” razem z nauczycielką założyły w swojej sali zielony mini ogródek. Posadziły i posiały w nim różnorodne rośliny. Pielęgnując ogródek nauczyły się czego rośliny potrzebują do wzrostu i jak należy się nimi opiekować. Najwcześniej wykiełkowała rzeżucha, następnie dzieci cieszył zielony szczypiorek oraz sałata. Największy zachwyt wzbudziły jednak małe pomidorki i ogóreczki, które na krzaczkach udało się wyhodować najbardziej wytrwałym ogrodnikom. Gratulujemy!

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”
Umberto Eco

Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” w grupie „Misiów”
Od dawna wiadomo, że język jest kluczowym narzędziem poznawczym każdego człowieka, a okres wczesnego dzieciństwa najlepszym czasem jego rozwoju i doskonalenia. Między innymi z tego powodu w przedszkolu, już z najmłodszymi dziećmi wiele czasu poświęcamy nad jego rozwojem. Doskonałą do tego okazją jest udział w ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. W jej ramach zapraszaliśmy do naszej grupy chętnych rodziców oraz naszą panią Dyrektor, którzy czytali nam ciekawe utwory literatury dziecięcej – wierszyki, bajki, opowiadania. W sali „ Misiów’ powstał także tematyczny kącik „Nasze książki” z ulubionymi książeczkami, które maluchy przynosiły z domu. Na zajęciach dzieci dowiedziały się jak powstają książki, jak należy o nie dbać, a także samodzielnie wykonywały zakładki do książek. Ukoronowaniem całego cyklu zajęć była wspólna wycieczka ze starszymi grupami do Gminnej Biblioteki. Mamy nadzieję, że codzienne czytanie w przedszkolu i w domu zaszczepi w dzieciach pasję do książek. Dziękujemy wszystkim Rodzicom biorącym udział w akcji za poświęcony czas.

Wycieczka do Biblioteki
W środę 3 czerwca przedszkolaki z grupy „Misie”, „Krasnoludki” i „Muchomorki” odwiedziły Gminną Bibliotekę w Piątku. Dzieci miały okazję obejrzeć bogaty księgozbiór przeznaczony specjalnie dla najmłodszych czytelników. Półki pełne książek zrobiły na przedszkolakach ogromne wrażenie. Pani Bibliotekarka opowiedziała w jaki sposób można zapisać się do biblioteki oraz jak z niej korzystać. 
Na zakończenie Pani Ewa przeczytała dzieciom kilka wierszy. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki 
z uśmiechem na twarzy i z przekonaniem, że wkrótce tam wróci. 

Z wizytą w Bibliotece Szkolnej
W związku z obchodami Tygodnia Bibliotek Szkolnych, w dniu swojego święta 1 czerwca, dzieci z grupy „Słoneczka” i „ Muchomorki” udały się z wizytą do szkolnej biblioteki, którą już wkrótce będą odwiedzać jako uczniowie. Dzieci zwiedziły pomieszczenia biblioteki oraz dowiedziały się w jaki sposób wypożyczać książki. Miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni i czytelni. Wszystkim spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które wszyscy chętnie oglądały. Pani bibliotekarka przygotowała dla przedszkolaków krzyżówkę z hasłem, z którą szybko i sprawnie dzieci sobie poradziły. Zawierało ono wielką mądrość: „ W pięknych słowach, w starych księgach, czarodziejska jest potęga. Kto litery czyta składnie, ten czar książek wnet odgadnie”. Na zakończenie spotkania Pani Ewa przeczytała dzieciom bajkę, którą z zaciekawieniem słuchały a my w podziękowaniu za zaproszenie wręczyliśmy laurkę i wiosenne kwiaty.

Wycieczka do Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
W piękny, słoneczny, czerwcowy dzień wszystkie przedszkolaki udały się na wycieczkę do Oczyszczalni Ścieków. Droga prowadząca do oczyszczalni była bardzo malownicza, prowadziła przez łąkę pełną polnych kwiatów i traw, które z zachwytem podziwialiśmy. Na miejscu powitał nas Pan Kierownik który, powiedział nam, że Zakład zajmuje się zaspokojeniem potrzeb mieszkańców naszej gminy, zakładów handlowych i usługowych w zakresie zaopatrzenia i dystrybucji wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków. Pan Kierownik przedstawił cały ciąg technologiczny odbioru i dalszego przetwarzania nieczystości płynnych, dostarczanych do oczyszczalni. Naszych chłopców szczególnie zainteresował specjalistyczny sprzęt i urządzenia znajdujące się na terenie zakładu. Chociaż zmęczeni długą drogą, miło będziemy wspominać wycieczkę.

KOCHANE DZIECI, DRODZY RODZICE
Zapraszamy naszych przyszłych przedszkolaków przyjętych do Gminnego Przedszkola 
im. Jana Pawła II w Piątku w roku szkolnym 2015/2016 wraz z rodzicami lub opiekunami
na DNI OTWARTE organizowane w dniach
9 i 10 czerwca 2015 roku w godz. 13:30 - 16:00.
W tym czasie będzie można zwiedzić nasze przedszkole, wziąć udział w zabawach i zajęciach 
w sali i w ogrodzie przedszkolnym oraz porozmawiać z nauczycielkami.
Czekamy na Was, będzie wspaniała zabawa.
Uwaga: Uczestnicy Dni Otwartych (rodzice, dzieci) powinni mieć obuwie na zmianę.

Dzień dziecka w Konarzewie
W niedzielę 31 maja, z okazji Dnia Dziecka dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Festynie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Kobiet w Konarzewie. Projekt współfinansowała Gmina Piątek w ramach zadania publicznego: Podtrzymywanie i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pt. „Niezapomniane chwile spędzone w Konarzewie”. Uroczystego otwarcia imprezy dokonali: Wójt Gminy Piątek- Krzysztof Lisiecki, Sekretarz Gminy- Renata Lepalczyk oraz Prezes Stowarzyszenia Kobiet w Konarzewie - Teresa Sokół. Następnie goście złożyli dzieciom życzenia z okazji ich święta i wręczyli drobne upominki. Na uczestników festynu czekało wiele atrakcji. Animatorzy wspólnie z dziećmi bawili się przy muzyce i prowadzili wiele ciekawych zabaw. Wiele radości sprawił maluchom pokaz baniek mydlanych. Dzieci próbowały swoich sił w dojeniu krowy, a także mogły wziąć udział w warsztatach z recyklingu. Przedszkolaki miały możliwość jechać na kucyku oraz przewieźć się rikszą. Ogromną atrakcją były dmuchane zamki i zjeżdżalnie, na których dzieci bawiły się doskonale. Po wielu zabawach przyszedł czas na odpoczynek i pyszne kiełbaski z ogniska oraz słodkie pyszności przygotowane przez organizatorów. Z całą pewnością tegoroczny Dzień Dziecka przedszkolaki zapamiętają na długo. Jeszcze raz dziękujemy Paniom ze Stowarzyszenia Kobiet w Konarzewie za przygotowanie tak wspaniałego festynu.

Teatrzyk pt. „Skrzydlate marzenia”
26 maja gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów Teatru Psikus z Łodzi z przedstawieniem pt. „Skrzydlate marzenia”. Była to opowieść o żabce- marzycielce, która pragnęła nauczyć się latać. Lekceważyła niestety wszystkie rozsądne rady krewniaczek żab, zaczepiała napotykane ptaki, ssaki, owady, przeszkadzając im w pracy czy odpoczynku i zanudzając swoimi pragnieniami. Chciała za wszelką cenę zdobyć receptę na latanie. Bywała przy tym uparta i niegrzeczna. Wreszcie na swojej drodze spotkała przebiegłego, starego bociana, który nie mógł już łowić żab i na dodatek zgubił okulary bez których trudno sobie radził. Natomiast miał wyśmienity słuch i podsłuchał piosenkę o marzeniach żabki. Bocian przedstawił się żabce jako wspaniały i doświadczony profesor latania, obiecywał, że w zamian za odnalezienie i dostarczenie okularów pomoże jej wznieść się w powietrze. Nikt nie podejrzewał, że Bocian miał niecne zamiary w stosunku do żaby. Tylko dzięki pomocy sióstr, kuzynek i przyjaciół, żabce udało się uniknąć bocianiego dzioba. Podsumowaniem przedstawienia była sentencja: „Żaba zawsze będzie żabą, a Bocian bocianem” oraz morał, który głosił: „Myśl o wielkich czynach, próbuj! Może się udadzą. Ale zawsze tych posłuchaj, którzy dobrze radzą...”. Przedstawienie o przygodach żaby co chciała fruwać to połączenie żywego planu z planem lalkowym, a łatwo wpadająca w ucho muzyka i prosta, pomysłowa scenografia sprawiły, że mali widzowie z zapartym tchem oglądali wydarzenia na scenie.

Wycieczka rodzinna do Borysewa
W sobotni poranek 23 maja przedszkolaki wraz z rodzicami uczestniczyli w wycieczce do Zoo Safari w Borysewie. To wyjątkowe miejsce, w którym można stanąć oko w oko z egzotycznymi zwierzętami z całego świata. Ogromną atrakcją była przejażdżka Zookolejką, podczas której pani przewodniczka opowiadała ciekawe informacje o poszczególnych zwierzętach. Podczas podróży były także krótkie przystanki, w trakcie których mogliśmy dokładniej przyjrzeć się wybranym gatunkom zwierząt, a co więcej zobaczyć, jak są one karmione. W kompleksie namiotów sferycznych każdy mógł się wyszaleć na ogromnych dmuchanych zjeżdżalniach oraz przejść przez dmuchaną gąsienicę kryjącą liczne atrakcje. Mieliśmy także trochę czasu na swobodne spacery wraz z rodzicami po ogromnym terenie należącym do zoo. Emocji było naprawdę wiele. Szczególne wrażenie wywarło na nas spotkanie z białymi lwami oraz białymi tygrysami bengalskimi. Na zakończenie każdy mógł kupić sobie jakąś pamiątkę, a także zjeść coś dobrego przed odjazdem. Wycieczka mimo niezbyt sprzyjającej pogody była super i chętnie tam jeszcze wrócimy. 

Audycja muzyczna pt. „Wielka muzyczna kłótnia! – Kto ich pogodzi?”
W czwartek - 21 maja po raz kolejny przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z muzyką. Tym razem muzycy zapoznali młodych słuchaczy z kulturą, tańcem, muzyką i pieśnią Kaukazu. Gromkimi brawami przedszkolaki powitały specjalnego gościa, który zabrał ich w podróż po niezwykle inspirującym świecie z pogranicza Europy i Azji . Był nim pan Armen Karapetyan pochodzący z Armenii, muzyk, kompozytor, autor tekstów i wokalista. Dla przedszkolaków śpiewał i grał na instrumentach klawiszowych. Jeden z zaprezentowanych przez niego utwór, pt. „Maracuja” świetnie oddał styl ormiańskiej muzyki. Przedszkolaki zaśpiewały wspólnie fragment piosenki „Czytto grytto” opowiadającej o małym, śpiewającym ptaszku. Zdecydowanie trudniej było dzieciom powtórzyć w języku ormiańskim nazwę tulipana, która pojawiła się w innym utworze. W programie koncertu znalazł się także utwór „Ara waj-waj”. Dzieci mogły również usłyszeć utwory ormiańskie zagrane na klarnecie, np. „Taniec z szablami”. Spotkanie przyniosło dużo radości i w doskonałych humorach wszyscy wracali do swych sal.

Święto Patrona
20 maja 2015 r. nasza przedszkolna społeczność obchodziła uroczystość Dnia Patrona - Jana Pawła II. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od wysłuchania montażu słowno – muzycznego pt.: „Wspomnienie o Ojcu Świętym”, zaprezentowanym przez dzieci z grupy „Słoneczka”. W recytowanych wierszach, z wielkim przejęciem, przypomniały wszystkim dzieciom sylwetkę Świętego Papieża, który niestrudzenie siał wśród ludzi miłość, pokój i nadzieję. Występ dzieci ubogaciły także radosne piosenki o Ojcu Świętym oraz Jego ulubiona pieśń oazowa „Barka”. Zebrani obejrzeli także prezentację „Papież i dzieci”, która była wzruszającym wspomnieniem osoby Jana Pawła II, a jednocześnie podkreśleniem, jak ważne miejsce, w sercu Papieża Polaka, zajmowały dzieci. Następnie przedstawiciele każdej grupy wraz z panią katechetką udali się do pamiątkowej tablicy, poświęconej naszemu Patronowi gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicz. Na zakończenie tej części uroczystości Pani Dyrektor podziękowała dzieciom za występ i zaprosiła wszystkich na słodki poczęstunek – ulubione ciastko Jana Pawła II. Następnie wszyscy udaliśmy się na spacer do „ Tajemniczego Ogrodu”, gdzie od kilku lat rośnie posadzone przez przedszkolaków drzewko poświęcone Naszemu Patronowi.

Przedszkolak potrafi…. - wystawa instrumentów niekonwencjonalnych
W br. szkolnym, zgodnie z zamierzeniami Rocznego Planu Pracy Przedszkola dużo miejsca w tematyce naszych zajęć zajmuje muzyka. Gościliśmy m.in. muzyków- absolwentów przedszkola, dzieci ze szkoły muzycznej w Łęczycy oraz muzykującą rodzinę. Co miesiąc organizujemy dla dzieci koncerty, a w każdy piątek w poszczególnych grupach przygotowujemy muzyczne poranki, którym najczęściej towarzyszy muzyka poważna. Kolejnym działaniem podjętym tym razem przez dzieci i rodziców jest tworzenie niekonwencjonalnych instrumentów muzycznych. Podziwiać je można w każdej grupie. Posiadają bardzo oryginalne konstrukcje, wykonane są z różnorodnego materiału - najczęściej surowców wtórnych np. butelki, pudełka, opakowania po produktach spożywczych itp. Wszystkie przygotowane instrumenty wydają dźwięki, dlatego bardzo często wykorzystujemy je na zajęciach umuzykalniających. Gratulujemy przedszkolakom 
i rodzicom pomysłowości i dziękujemy za zaangażowanie w wykonanie instrumentów. Przekonaliśmy się, 
że muzyka jest wszędzie, a instrumenty można wykonać ze wszystkiego co nas otacza.

Dzień Polskiej Niezapominajki
„Niezapominajki to są kwiatki z bajki. 
Rosną nad potoczkiem, patrzą żółtym oczkiem. 
I tak szepcą do mnie – Nie zapomnij o mnie”. 

W piątek 15 maja obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Polskiej Niezapominajki. Pomysłodawcą tego święta w 2002 r. był Andrzej Zalewski – długoletni dziennikarz Ekoradia. Dzień Niezapominajki przypomina o ochronie środowiska i szacunku, jaki powinniśmy mieć dla przyrody. Tego dnia w przedszkolu dominował kolor niebieski. W trakcie wspólnej zabawy dzieci wysłuchały bajki o Niezapominajce, dowiedziały się skąd pojawił się pomysł ustanowienia tego święta oraz obejrzały krótką inscenizację w wykonaniu dzieci z grup „Muchomorki” i „Misie”. W przedszkolnym ogrodzie każda grupa posadziła różnorodne kwiatki, w tym także niezapominajki. Przez najbliższe tygodnie będziemy się nimi wspólnie opiekować i będziemy je pielęgnować na znak pamięci o przyrodzie. Dzień Niezapominajki w naszym przedszkolu został połączony z radosnym muzykowaniem, dzięki spotkaniu z tatą i dziadkiem Szymona z grupy Misie. Panowie Dariusz i Henryk zagrali dla nas wesołe i skoczne ludowe melodie, które zapraszały wszystkich do wspólnej zabawy i tańców. 
Z pewnością ten dzień na długo zostanie zachowany od zapomnienia.

Jeszcze jedno drzewo w Tajemniczym Ogrodzie
W Dniu Światowego Dnia Ziemi w Tajemniczym Ogrodzie posadziliśmy kolejne drzewo –piękną „Magnolię Gwiaździstą”. Sadzenie było wspaniałą okazją do wykorzystania w praktyce wiedzy, na temat warunków niezbędnych do życia roślin. Posadzone drzewo to zarazem podziękowanie dla Pana Stasia Urbanka za wielkie serce i zaangażowanie w opiekę nad naszym ogrodem. Oznakowane zostało specjalną tabliczką i zadedykowane Panu Stasiowi, który zapewnił nas, że będzie się o nie troszczył i właściwie pielęgnował. Ponieważ zbliżał się dzień jego imienin, wszyscy zaśpiewali sto lat i wręczyli wiosenne kwiatki.

Wizyta w Bibliotece
Jak ważne jest obcowanie z książką - czytanie, słuchanie wiedzą nawet małe dzieci. Dlatego przedszkolaki z grupy Słoneczka wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki w Piątku. Dzięki uprzejmości pani Kierownik Biblioteki dzieci najpierw zwiedziły wszystkie pomieszczenia biblioteki, a następnie w sali konferencyjnej Urzędu Gminy słuchały książeczki czytanej przez panią Kierownik. Miały także możliwość oglądania książek w wymiarze 3D, słuchały audiobooków. Z zaangażowaniem grały w gry interaktywne z wykorzystaniem tabletów. Na zakończenie dzieci wręczyły Pani Kierownik Biblioteki laurkę – łąkę pełną niezapominajek i podziękowały za miłe spotkanie. Przedszkolaki obiecały szybki powrót do biblioteki jako czytelnicy. 

36 Zlot do Środka Polski.
Grupa 14 dzielnych przedszkolaków wzięła udział w kolejnym – już 36 Zlocie do Środka Polski. Swoją przygodę przedszkolaki rozpoczęły od odwiedzin rzeźbiarzy na Plenerze Rzeźbiarskim, gdzie miały możliwość obserwować artystów przy pracy, podziwiać powstające rzeźby świętych. Trasę pieszą rozpoczęły od Karsznic, przez Las Mchowicki, Mysłówkę do Karsznic. Do przejścia zaplanowane było ok. 4 km. Pogoda i dobre humory dopisywały. Dzieci chętnie brały udział w przygotowanych przez organizatorów konkursach. Pierwszym było rozwinięcie hasła – „Kocham Piątek bo....” . Dzieci z pomocą nauczycielek ułożyły m.in. hasło „Kocham Piątek bo tu Zlotu do Środka Polski początek”, „Kocham Piątek bo to urokliwy Polski zakątek” i wiele innych. Kolejny konkurs odbywał się w trakcie wędrówki, gdzie dzieci musiały wykazać się znajomością ptaków, drzew i roślin. Na mecie Zlotu na wędrowców czekała pyszna grochówka. Po nabraniu sił przystąpiły do kolejnych zadań. Układały na czas puzzle „ Sowa”, rysowały przyrodę wokół Piątku. Po wszystkich zmaganiach jury wyłoniło zwycięzców w 4 kategoriach wiekowych. Nasze przedszkolaki zdobyły I miejsce w kategorii przedszkoli. Z rąk pana Wójta i Komandora Zlotu nagrody: dyplomy i piękną rzeźbę sowy wykonaną przez miejscowego artystę rzeźbiarza pana A. Dąbrowskiego odebrała w imieniu przedszkolaków pani Ola Augustowska, która od wielu lat wspólnie z przedszkolakami wędruje malowniczymi, rajdowymi trasami pieszymi Zlotu do Środka Polski.

Konkurs recytatorski pt. „Ptaki w literaturze”
8 maja w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. „Ptaki w literaturze”. Do zmagań konkursowych przystąpiło 32 dzieci, które wystąpiły w trzech kategoriach wiekowych: dzieci 3-letnie, dzieci 4-letnie oraz 5,6-letnie. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, popularyzacja literatury dziecięcej, a także kształtowanie przyjaznej postawy wobec ptaków. Wykonawców oceniało Jury w składzie:
p. Joanna Przybylak-Dyrektor Przedszkola
p. Ewa Dąbrowska- Kierownik Gminnej Biblioteki w Piątku
p. Barbara Garus – artystka ludowa –twórczyni rękodzieła oraz poezji ludowej
p. Beata Borecka- przedstawiciel Rady Rodziców 
Młodym wykonawcom nie przeszkodziła żadna trema. Każdy zachwycał niepowtarzalną kreacją i naturalnym wdziękiem, które wywoływały gromkie brawa i uśmiechy na twarzach wszystkich oglądających. Podczas oceny Jury brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretacje utworu, znajomość tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Choć Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, po burzliwych naradach udało się wyłonić zwycięzców:
Laureaci w kategorii dzieci 3- letnich:
I miejsce: Marcel Heleniak
Amelia Tadeusiak
II miejsce: Antoni Wójcik
Bartłomiej Zelba
III miejsce: Jolanta Janczak
Laureaci w kategorii dzieci 4- letnich:
I miejsce: Marlena Bartosik
II miejsce: Marcelina Jaborska
III miejsce: Liliana Dąbrowska
Laureaci w kategorii dzieci 5-6 letnich:
I miejsce: Gabriela Kołodziejczyk
Oliwia Wodzyńska
II miejsce: Wiktoria Sitkiewicz
III miejsce: Szymon Frankiewicz
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy pamiątowe dyplomy. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim dzieciom odwagi, podjęcia trudu i pięknych wystąpień oraz życzymy dalszych sukcesów.

Plener rzeźbiarski
7 maja nasze przedszkolaki odwiedziły odbywający się w naszej miejscowości „7 plener rzeźbiarski środka Polski”. Dzieci miały wyjątkową okazję obserwować w trakcie pracy artystów – rzeźbiarzy przybyłych z różnych stron Polski. Razem ze swoimi Paniami podziwiały jak trudna jest to praca, ile wymaga wysiłku, dokładności a przede wszystkim uzdolnień artystycznych. Każdy z artystów zaprezentował tworzoną przez siebie rzeźbę. Spotkanie dostarczyło dzieciom niecodziennych wrażeń estetycznych. Serdecznie dziękujemy.

Dzień Ziemi
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Przez cały tydzień grupy Ekoludki i Muchomorki przygotowywały zajęcia podsumowujące obchody Dnia Ziemi, które odbyły się 24 kwietnia z udziałem wszystkich grup przedszkolnych. Zanim wielcy tego świata wymyślą plan ratowania Ziemi, nasze przedszkolaki uczyły się, 
jak żyć ekologicznie. W piątek szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: ,,Wiedzą w Piątku dzieci, jak właściwie segregować śmieci”. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat właściwej segregacji odpadów, przedstawiły teatrzyk związany z ochroną przyrody pt. ,,Mały przedszkolak wie, co ekologią się zwie” Towarzyszyła nam również piosenka pt. ,,SOS dla Ziemi”, ,,Pokolenie nowe” z wykorzystaniem niekonwencjonalnych instrumentów perkusyjnych.. W trakcie wspólnej zabawy dzieci segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska, wykonywały układ taneczny z wykorzystaniem kolorowych koszy na śmieci, projektowały i prezentowały ekologiczne stroje, wzięły udział w quizie ekologicznym, a także recytowały wiersze . Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było złożenie przyrzeczenia Młodego Ekologa oraz posadzenie magnolii w ,,Tajemniczym Ogrodzie”. Każdy uczestnik obchodów otrzymał honorową odznakę , folder informacyjny. Dziękujemy, że w tym dniu byliście 
z Nami.

GRAND PRIX DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z PIĄTKU
Miło nam poinformować, że 23 kwietnia przedszkolaki z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku po raz drugi z rzędu zostali zdobywcami Grand Prix Festiwalu Piosenki Ekologicznej „Rozśpiewane ekodzieciaki”. Tym razem nasze przedszkolaki to wspaniałe wyróżnienie i tytuł „Rozśpiewane ekodzieciaki” otrzymały w kategorii choreografia. Przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „ Słoneczka”. III edycję Festiwalu pod patronatem Burmistrza Miasta Głowna zorganizowali Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejskie Przedszkola nr 1,2,3 w Głownie . Do konkursu przystąpiło 9 zespołów. Część konkursowa składała się z dwóch części - pierwsza to wykonanie piosenki o tematyce prozdrowotno-przyrodniczo-ekologicznej. W drugiej, jury oceniało przygotowany przez przedszkola plakat promujący życie bez uzależnień ze szczególnym uwzględnieniem propagowania postawy antyalkoholowej i antynikotynowej. Dodatkowo po prezentacji piosenki zespół udzielał odpowiedzi na pytania konkursowe o w/w tematyce. Nasz zespół „Malinki” w składzie: Aleksandra Stangreciak, Martyna Kiciak, Szymon Frankiewicz, Bartłomiej Jagiełło, Oliwia Kołodziejczyk, Hanna Malinowska zaprezentowały piosenkę „Planeta” przygotowaną pod kierunkiem pani rytmiczki Anny Kędyś oraz bacznym okiem nauczycielki pani Aleksandry Augustowskiej. Przedszkolakom gratulujemy i życzymy dalszych muzycznych sukcesów. 

Audycja muzyczna w naszym przedszkolu
23 kwietnia przedszkolaki wzięły udział w kolejnej audycji muzycznej w wykonaniu łódzkiej grupy „Atelier”. Muzycy zaprezentowali dwa instrumenty-trąbkę oraz saksofon. Dzieci poznały budowę tych instrumentów oraz ich brzmienie. Następnie wszyscy mogli przenieść się w świat muzyki wspaniałej filmowej - muzycy zagrali takie utwory jak: Mission Impossible, Love me tender, The Mask Soundtrack, a także piosenki z filmu Vabank oraz Blues Brothers. Przedszkolaki bawiły się doskonale. Dziękujemy za tak interesujące spotkanie. 

Konkurs fotograficzny „Przyroda wokół nas” rozstrzygnięty!
W dniu 16 kwietnia rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny zorganizowany przez Przedszkole 
w Piątku pt. „Przyroda wokół nas”. Konkurs był adresowany dla dzieci wraz z rodzicami. 
Głównym celem konkursu było wyrażenie za pomocą fotografii własnych obserwacji i wiedzy o świecie przyrody, rozwijanie wyobraźni oraz upowszechnianie i popularyzację fotografii jako dziedziny sztuki. Przedmiotem fotografii były krajobrazy, zwierzęta, rośliny, zjawiska przyrodnicze i urokliwe miejsca naszej gminy. Do konkursu zgłoszono 68 zdjęć. 
Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:
- p. Jacek Michalski- z Promocji Gminy Urzędu Gminy Piątek
- p. Joanna Przybylak- Dyrektor Przedszkola
- p. Krzysztof Wójcik- prezes Towarzystwa Miłośników Piątku i okolic
- p. Damian Urbanek- architekt
Podczas oceny prac Jury brało pod uwagę m.in. zgodność z tematem, pomysłowość, oryginalność, jakość zdjęć.
Po burzliwych naradach Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Szymon Frankiewicz- gr. Słoneczka: „Dziki”
Marcin Błaszczyk- gr. Słoneczka: „Stado sarenek”
II miejsce: Krzysztof Schultz- gr. Krasnoludki: „Rzeka Malina”
III miejsce: Oliwia Kołodziejczyk -gr. Słoneczka: „Tęcza z mojego okna”
Mira Banasiak- gr. Słoneczka: „Spacer po łące”
Wyróżnienia:
Gabriel Matusiak- gr. Misie: „Cztery małe skowronki”
Wojciech Urbański- gr. Misie: „Fiołki”
Antoni Wójcik- gr. Misie: „Dzika róża”
Bartłomiej Pałczyński- gr. Ekoludki: „Bocian”
Wiktoria Sitkiewicz- gr. Krasnoludki: „Drzewa w lesie”
Borys Bednarski- gr. Muchomorki: „Stado kaczek”
Oliwia Wodzyńska- gr. Słoneczka: „Przyroda wokół nas”

Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 24 kwietnia podczas uroczystości z okazji „Dnia Ziemi”. 
Wystawę prac konkursowych można obejrzeć na korytarzu przedszkolnym. 
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że konkurs pozwolił dostrzec piękno naszej gminy i rozwinął pasję fotografowania. 

Spotkanie muzyczne
W środę 22 kwietnia mieliśmy okazję spotkać się z utalentowanymi muzycznie uczniami klasy VI SP 
w Piątku – Angeliką Grzelak i Adrianem Palmowskim. Starsi koledzy zagrali dla nas kilka utworów muzycznych na flecie poprzecznym i klarnecie. Opowiedzieli nam także o swojej pasji do muzyki, 
którą rozwijają już od kilku lat. Otrzymaliśmy wspaniały przykład, jak można wykorzystać swoje zainteresowania i co można osiągnąć wytrwałością i systematycznością. Jeszcze raz gratulujemy 
posiadania pięknego talentu i życzymy dalszych muzycznych sukcesów. 

Wiosna w Tajemniczym Ogrodzie 
Wiosna to bez wątpienia najbardziej barwna pora roku. Po zimowym uśpieniu, następuje wielkie przebudzenie. Dało się to zauważyć w pierwszych dniach wiosny w Tajemniczym Ogrodzie.Zaplanowane przez starszaki nasadzenie roślin cebulowych w okresie jesieni sprawiło, że wiosna w naszym ogrodzie stała sie niezwykle malownicza i różnorodna. Kwitnące krokusy rekompensują pracę dzieci.

Już wkrótce PRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
Zapraszamy wszystkie chętne dzieci z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim
Tematyka konkursu:„Ptaki w literaturze”
Regulamin konkursu:
I. Konkurs jest przeznaczony dla dzieci z naszego przedszkola
II. Konkurs organizowany jest dla dwóch grup wiekowych
- dzieci 3-4 letnie
- dzieci 5-6 letnie
III. Cele konkursu
1.Rozwijanie zdolności recytatorskich
2.Popularyzowanie literatury dziecięcej (poznawanie tytułów i autorów)
3. Kształtowanie właściwej postawy do ptaków
IV. Na konkurs dzieci przygotowują się w domu pod okiem rodziców 
i opiekunów
- wybór wiersza zależy od możliwości dziecka
- każdy uczestnik zaprezentuje jeden utwór
- prezentacja może być wzbogacona o środki teatralne (gest, ruch, rekwizyt, strój)
V. W konkursie zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy otrzymają dyplomy
i nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy.
Jury w składzie: Dyrektor przedszkola, Kierownik Gminnej Biblioteki w Piątku oraz dwóch rodziców oceniać będą:
-opanowanie tekstu, intonacje, dykcję, wrażenia ogólne
VI. Konkurs odbędzie się 08.05.2015r. o godz.9.30
Zgłoszenia do konkursu dokonują osobiście rodzice u wychowawców grup do dnia 30.04.2015r.
W wyborze wierszy chętnie pomogą wychowawczynie, do których można zwracać się z pytaniem.

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU I ŻYCZYMY SUKCESÓW

Świąteczne warsztaty
Dnia 31 marca, tuż przed samymi Świętami Wielkanocnymi, najstarszą grupę odwiedziła Pani Justyna Kacprzak. Dzieci wzięły udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, którego głównym celem było zapoznanie z nową techniką zdobniczą z rodzaju papieroplastyki - quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”). Podziwialiśmy prace wykonane przez naszego gościa tą właśnie techniką. Pod okiem wyjątkowej pani instruktor starszaki własnoręcznie tworzyły piękne kartki świąteczne, co sprawiło im ogromną radość. Dziękujemy za miło spędzony czas i zapraszamy panią Justynę na kolejne spotkanie. 

Zajęcia otwarte u Ekoludków
Dnia 27 marca w grupie Ekoludków odbyło się zajęcie otwarte. Rodzice oraz babcie pomimo licznych obowiązków znaleźli czas i przybyli na spotkanie. Celem zajęć było bogacenie i utrwalanie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie, rozwijanie ekspresji ruchowej, jak również wspólna zabawa. Rodzice i babcie wspólnie z dziećmi wykonali piękny dywan dla Pani Wiosny, ilustrowali muzykę poważną ruchem, tworzyli muzykę wykorzystując nietypowe instrumenty muzyczne (gazety i materiał przyrodniczy). Podczas zajęć dzieci wymieniały i dopasowywały atrybuty pór roku, rozwiązywały wiosenne zagadki czytane przez rodziców i babcie oraz wykonywały pracę plastyczną. Ekoludki wraz ze swoimi najbliższymi obejrzeli również teatrzyk kukiełkowy pt. „Wiosenna przygoda”, zatańczyły wspólny taniec z Panią Wiosną, która zawitała do ich sali oraz obejrzały eksperyment, dzięki któremu dowiedziały się, jak powstaje kolor zielony.Na koniec dzieci i zaproszeni goście skomponowali wiosenne kanapki – smaczne, zdrowe, kolorowe. Dzieci samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłych układały nowalijki tworząc na kanapkach wiosenne wzory. Przygotowane kanapki wyglądały naprawdę apetycznie. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i babciom za tak liczne przybycie na zajęcia, aktywny w nich udział oraz mile i w przyjaznej atmosferze spędzony czas. 

Zielone ogródki 
Wraz z nadejściem najpiękniejszej pory roku, w każdej sali przedszkolnej powstał mini ogródek. Dzieci wraz z nauczycielkami wysiewały lub wysadzały różnorodne rośliny: zioła, warzywa, kwiaty. Przy tej okazji uczyły się czego roślinom potrzeba do wzrostu, jak należy się nimi opiekować i jak je pielęgnować. Oprócz poszerzania wiedzy przyrodniczej takie zajęcia budzą u dzieci wielkie emocje związane z obserwacją wzrostu roślin, rozwijają ciekawość poznawczą – pozwalają krok po kroku obserwować rozwój rośliny od nasionka lub cebulki i uczą odpowiedzialności. Mamy nadzieję, że poznamy także walory smakowe niektórych ziół i warzyw, wśród których nie zabrakło: rzeżuchy, szczypiorku, sałaty, bazylii, tymianku. Dzięki zielonym ogródkom w naszych salach jest przyjemnie, kolorowo i można prawdziwie poczuć wiosnę.

Audycja muzyczna pt. „Uczucia zawarte w tańcu - ewolucja i różnorodność”
Kolejny już raz nasze przedszkolaki wzięły udział w audycji muzycznej w wykonaniu łódzkiej grupy Atelier. Tym razem, dzięki profesjonalnym tancerzom, dzieci mogły zaobserwować jak różnorodny może być taniec 
i jak odmienne uczucia możne on wyrażać. Przedszkolaki obejrzały tango - taniec kłótni i złości, rumbę -taniec miłości oraz jive'a -taniec radości. Na scenie- pod okiem profesjonalistów swoich sił tanecznych mogły spróbować zarówno dzieci, jak i panie. Spotkanie dostarczyło wiele radości. Koncert wszystkim się bardzo podobał i już czekamy na następne spotkanie z muzyką. 

XII Międzyprzedszkolny Festiwal Teatralny
Już
po raz XII Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku było organizatorem Międzyprzedszkolnego Festiwalu Teatralnego. Festiwal ten jest doskonałą okazją do rozwijania dziecięcej wyobraźni. Impreza uwrażliwia już od najmłodszych lat na kontakt z kulturą oraz sprzyja integracji z innymi przedszkolami. Przede wszystkim jednak jest wspaniałą zabawą. Przez 2 dni festiwalowe (19- 20 marca) na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Piątku wystąpiło 6 przedszkolnych grup teatralnych:
Gminne Przedszkole w Górze św. Małgorzaty„Komputer i bajki”
Przedszkole nr 1 w Łęczycy – „W krainie bajek”
Przedszkole nr 2 w Łęczycy„Królewna Śnieżka”
Przedszkole nr 4 w Łęczycy„Kot w butach”
Oddział Przedszkolny w Sługach„Kozi Domek”
Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku – Wróżki – adaptacja utworu Ch.Perrault
Wszystkim spektaklom towarzyszyła odpowiednia sceneria oraz oprawa muzyczna. Grupy teatralne zachwyciły kostiumami, rekwizytami, układami tanecznymi. Świetnie przygotowane przedstawienia zostały odegrane przez przedszkolaki w niezmiernie barwny, wesoły i profesjonalny sposób. Za swoje teatralne popisy aktorzy nagradzani byli zasłużonymi gromkimi brawami. Festiwal nie miał charakteru konkursu. Wszyscy jego uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy, które wręczyli - Wójt Gminy Piątek - pan K. Lisiecki, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Piątku – p. D. Struszczak oraz Dyrektor Przedszkola - pani J. Przybylak. 
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom, bez których XII Międzyprzedszkolny Festiwal Teatralny nie mógłby się odbyć.

UWAGA KONKURS!!!
Serdecznie zapraszamy Rodziców i Dzieci do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Przyroda wokół nas”.
Przedmiotem fotografii powinny być krajobrazy, zwierzęta, roślinność, zjawiska przyrodnicze i urokliwe miejsca naszej gminy. Prace składamy do 10 kwietnia u wychowawców grup. ZAPRASZAMY !!!!!
Gminne Przedszkole 
im. Jana Pawła II w Piątku

Regulamin konkursu fotograficznego pt. „Przyroda wokół nas” 
ORGANIZATOR: Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku 
CELE KONKURSU:
- wyrażenie za pomocą fotografii własnych obserwacji i wiedzy o świecie przyrody;
- rozwijanie wyobraźni przestrzennej poprzez pracę fotograficzną;
- upowszechnianie i popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
REGULAMIN KONKURSU:
1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami.
2. Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać zdjęcie pod hasłem „Przyroda wokół nas”. Przedmiotem fotografii powinny być krajobrazy, zwierzęta, roślinność, zjawiska przyrodnicze i urokliwe miejsca naszej gminy.
3. Technika prac: zdjęcie – odbitka na papierze fotograficznym. Minimalny format zdjęcia 15x10. 
4. Każda praca powinna na odwrocie zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko autora zdjęcia,
- tytuł zdjęcia
6. Zdjęcia składamy u wychowawców grup
7.Termin składania prac upływa 10.04.2015 r.
8. Konkurs oceni powołana komisja, która wyłoni zwycięzców.
9. Dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy.
10. Prace konkursowe będą wyeksponowane na tablicy w holu przedszkola.

Konkurs plastyczny pt. „Bajkowy las”
Dzieci z Grupy V „Muchomorki” przygotowały przepiękne prace na konkurs plastyczny pt. „Bajkowy las” organizowany w ramach akcji „Dni Przyjaciół Lasu 2015”. Techniki zastosowane w pracach były różnorodne, a praca włożona w ich wykonanie przyniosła efekty widoczne na zdjęciach. Trzymajmy kciuki, żeby prace dzieci zajęły jak najwyższe miejsca. Powodzenia !!!!! 

Audycja muzyczna pt. „W kręgu światowych standardów muzyki klasycznej 
i rozrywkowej”

Nasze przedszkolaki wzięły udział w kolejnym ciekawym spotkaniu z muzyką. Dzieci miały okazję poznać dwa instrumenty- skrzypce oraz wiolonczelę, dowiedziały się z czego są zbudowane, czym się różnią między sobą. Przedszkolaki z wielką uwagą wysłuchały ich brzmienia. Muzycy zagrali piękne utwory, m.in „Czardasz- taniec węgierski”, „Marsz Radetzky'ego”. Dzieci poznały również określania natężenia dźwięków - piano (cicho) i forte (głośno), potrafiły klaskać zgodnie z melodią graną przez muzyków. Na zakończenie tego muzycznego wydarzenia wszyscy wspólnie bawili się przy dźwiękach instrumentów. Następna audycja już w marcu!!!

Bal w przedszkolu 
We wtorek, 17 lutego, nasze przedszkole zamieniło się w bajkowe miejsce. Tego dnia, już od rana 
w przedszkolnych salach pojawiały się kolorowe postaci wśród których można było spotkać bohaterów znanych i lubianych bajek: wróżki, królewny, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana. 
Zaraz po śniadaniu przedszkolaki udały się do sali balowej, gdzie bawiły się razem z nauczycielkami przy wesołej i skocznej muzyce. W rytmie znanych przebojów dzieci tworzyły pociągi i kółeczka, tańczyły 
w parach. Nie zabrakło także konkursów tanecznych, w których wszyscy chętnie uczestniczyli. 
Gdy tancerze poczuli się zmęczeni Pan Wodzirej ogłosił przerwę na słodki poczęstunek. 
Było bardzo radośnie, kolorowo i zabawnie, a na twarzach dzieci malował się uśmiech. Wszyscy 
we wspaniałych nastrojach wrócili do sal. Szkoda, że kolejny bal karnawałowy dopiero za rok!

Finał akcji "Góra Grosza"
Od 24 listopada do 5 grudnia w naszym przedszkolu trwała zbiórka pieniędzy na „Górę Grosza”. Akcję tę już po raz 15 zorganizowało Towarzystwo "NASZ DOM" pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że nawet najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą tworzyć ogromny fundusz. W ciągu 2 tygodni udało nam się zebrać 249,84 zł, 71 eurocentów oraz kilka sztuk monet o obcym nominale. W akcji wzięły udział wszystkie grupy:
grupa „Misie” - 88,02zł, 25 eurocentów
grupa „Ekoludki” - 80,99zł, 10 eurocentów
grupa „Muchomorki” - 32,89zł, 7 eurocentów
grupa „Słoneczka” – 24,04zł, 24 eurocenty
grupa „Krasnoludki” – 23,90zł, 5 eurocentów
Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich Rodzicom, którzy wzięli udział w akcji. Cieszy nas fakt, że dzieci potrafią dzielić się z innymi i nie pozostają obojętne na los potrzebujących.

„Babciu, dziadku cóż Ci dam
tylko jedno serce mam
a w tym sercu róży kwiat
Babciu, Dziadku żyj sto lat”
Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu
Dzień Babci i Dziadka organizowany w dniach 21-23 stycznia w Gminnym Przedszkolu im. Jana Pawła II 
w Piątku przebiegał bardzo uroczyście. Wszystkie grupy przygotowały okolicznościowe spotkania. Dzieci przedstawiły programy artystyczne , wręczyły Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane laurki 
i upominki. Po programie dzieci zaprosiły gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców oraz do wspólnej zabawy przy muzyce Zachwycone występem Babcie i Dziadkowie nie szczędzili wnukom uścisków 
i buziaków. Dziękujemy, że w tym dniu byliście razem z nami.

Drodzy Rodzice !
Miło nam poinformować, iż Nasze Przedszkole zostało wyróżnione specjalnym MISIOWYM CERTYFIKATEM za przygotowanie i przeprowadzenie wspaniałych obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym roku spotkania z Pluszowym Misiem miały charakter muzyczny. W ciągu całego tygodnia na dzieci czekało wiele niespodzianek i zabaw. Przedszkolaki wspólnie ze swoimi pluszakami miło i radośnie przeżyli wiele wspaniałych muzycznych przygód. Gratulujemy!!!!
Fotorelację z tego wydarzenia można zaleźć również na stronie czasopisma Bliżej Przedszkola. >TU<

Karnawałowe spotkanie z muzyką
22 stycznia w naszym przedszkolu odbyło się kolejne spotkanie z muzykami grupy „Atelier”. W ten zimowy czas mogliśmy przenieść się do samego Meksyku i bawić przy latynoskich rytmach. Podczas koncertu dzieci poznały dźwięki gitar, usłyszały zarówno tradycyjne utwory meksykańskie, jak i popularne El Mariachi oraz rozwiązywały zagadki muzyczne. 
Dzieci oraz zaproszeni goście – babcie i dziadkowie, którzy akurat tego dnia obchodzili swoje święto w grupie Ekoludków, mieli możliwość wzięcia udziału w prawdziwej Fieście. Muzycy przenieśli nas w świat pełen pozytywnych dźwięków i radości. Gorące rytmy rozgrzały wszystkich i zachęciły do wspólnej zabawy.

Zbiórka na rzecz Schroniska dla Zwierząt w Łęczycy
Zima to wyjątkowo trudny okres dla schronisk, dlatego też dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w zbiórce pokarmu i rzeczy dla podopiecznych łęczyckiego schroniska. Nasi milusińscy chętnie składali do koszyków i pudełek karmę, koce, obroże, smycze i zabawki dla czworonogów. 12 stycznia wszystkie zebrane dary zostały złożone na ręce pracowników łęczyckiego schroniska. Dzięki takim akcjom już od najmłodszych lat możemy budzić w dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt oraz uwrażliwiać na ich krzywdę i potrzeby. Dziękujemy wszystkim tym, dla których los zwierzaków nie był obojętny!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 
Już po raz 23 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tegoroczny cel akcji to podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godna opieka medyczna seniorów. Jak co roku przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły w niej udział. Na specjalnie przygotowanej na okoliczność Orkiestry scenie, przedszkolaki z czterech grup: „Słoneczka”, „Ekoludki”, Krasnoludki”, „Muchomorki” zaprezentowały układy taneczne dla całej społeczności gminy Piątek. Występy dzieci nagrodzone zostały gromkimi oklaskami. Natomiast na przedszkolnym stoisku można było kupić pyszne ciasta, ciasteczka, babeczki upieczone przez rodziców przedszkolaków. W tym roku udało nam się zebrać na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aż 692 zł. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie i okazałe serce. Do zobaczenia za rok!!!

Jasełka w przedszkolu
Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć bliskość, serdeczność i życzliwość wszystkich wokół. Zarówno dzieci jak i dorośli 
z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas jest niezwykle pracowity. 19 grudnia zgodnie z tradycją naszego Przedszkola dzieci przedstawiły dla swoich najbliższych i zaproszonych gości Jasełka Bożonarodzeniowe. Dzieci wcieliły się w rolę Maryi i Józefa, śnieżynek, obłoczków, nie zabrakło także aniołów, pasterzy, a do Pana Jezusa przybyli również Trzej Królowie. Klimat wigilijnego spotkania podkreślały piękne tańce, recytacje oraz śpiew maluchów. 
Wyjątkowy charakter i niecodzienny efekt nadały cudowne stroje przygotowane przez rodziców przedszkolaków. Mali aktorzy z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa. 
Były one uznaniem za pięknie wykonane Jasełka, które dostarczyły widzom wielu wzruszeń. 
Na zakończenie wszyscy zgodnie z tradycją składali sobie życzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej Jasełki. 

Audycja muzyczna „Polska tańcem malowana”
W grudniu nasze przedszkolaki uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z muzyką, które zaprezentowała łódzka grupa „Atelier”. Artyści nawiązując do Świąt Bożego Narodzenia przedstawili dzieciom polskie zwyczaje 
i obrzędy związane z tym okresem. Para tancerzy zabrała wszystkich w podróż, m.in. do Nowego Sącza, Jurgowa, Rzeszowa. Dzieci mogły aktywnie uczestniczyć w widowisku , wspólnie z artystami tańczyli polkę. Na zakończanie spotkania wszyscy zaśpiewali kolędę „Przybieżeli do Betlejem”. Przedszkolakom bardzo podobał się występ i z niecierpliwością oczekują na następne spotkanie. 

Teatrzyk pt. „Zimowe niespodzianki”
9 grudnia dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w przedstawieniu w wykonaniu aktorów Teatru „Psikus”. „Zimowe niespodzianki” to opowieść o rodzeństwie – Marcinie i Agatce – psotnym i troszkę rozleniwionym, które zapomniało o zbliżających się świętach, o choince i prezentach. Wszystko wskazywało na to, że tegoroczne święta będą dla nich smutne. Jednak przypadek sprawił, że w pobliskim lesie doszło do niewielkiej kraksy, w wyniku której Mikołaj stracił sanie i torbę z prezentami. Jak się wkrótce okazało zdarzenie to pozytywnie wpłynęło na całą sytuację i pomogło dzieciom wyjść z opresji oraz w pełni cieszyć się zimą i Bożym Narodzeniem. Barwna, świąteczna sceneria, nastrojowa muzyka oraz życzenia złożone przez Świętego Mikołaja wprowadziły nas w radosny okres oczekiwań na te wyjątkowe Święta. Po zakończeniu występu dzieci spontanicznie wyrażały swój zachwyt nagradzając gromkimi brawami występujących aktorów. 

Mikołaj w przedszkolu
Chociaż tradycyjne Mikołajki obchodzimy 6 grudnia, to już w piątek Święty Mikołaj odwiedził dzieci z naszego przedszkola. Mikołaj przybył do przedszkola nietypowym dla siebie pojazdem i w związku z tym, że próżno szukać jeszcze śniegu, swoje sanie zamienił na samochód. Na szczęście, to czym Mikołaj przywiezie prezenty, nie ma żadnego znaczenia. Ważne żeby upominki trafiły do dzieci. I tak było i tym razem. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Jak co roku każde dziecko mogło zrobić sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie. Prosimy Cię Święty Mikołaju przyjedź do nas znowu za rok.

Mikołajki w Goślubiu
W sobotę 6 grudnia, 30 dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami uczestniczyło w uroczystości pt. „Zielone mikołajki”, która odbyła się w sali OSP w Goślubiu. Spotkanie zorganizowała Grupa Nieformalna „Ekolożki” oraz Stowarzyszenie Kobiet w Konarzewie. Spotkanie, w którym wzięli również udział Wójt Gminy Piątek Krzysztof Lisiecki, Sekretarz Gminy Renata Lepalczyk oraz Dyrektor Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku Joanna Przybylak, zrealizowano w ramach Projektu EKOnarzew w programie „GRANT NA LEPSZY START”. Imprezę poprowadzili animatorzy, a motywem przewodnim była ekologia. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji m.in. zagadki o tematyce przyrodniczo - ekologicznej, konkurs plastyczny z nagrodami. Animatorzy wspólnie z dziećmi bawili się przy muzyce, a także prowadzili wiele ciekawych zabaw. Po intensywnych zmaganiach konkursowych, na dzieci oraz zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Wyczekiwanym punktem spotkania było przybycie Świętego Mikołaja – tym razem był to Mikołaj ekologiczny, w zielonej pelerynce i czapce. Każde dziecko, po zaśpiewaniu piosenki lub wyrecytowaniu wierszyka otrzymało od Mikołaja prezent. Również słodki upominek dzieci otrzymały z rąk Pana Wójta. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor naszego Przedszkola, na ręce pani Teresy Sokół - Prezes Stowarzyszenia Kobiet w Konarzewie złożyła podziękowanie za zorganizowanie fantastycznego mikołajkowego spotkania dla dzieci oraz podarowała świąteczny stroik wykonany przez nauczycielki i przedszkolaków. 

Tydzień Pluszowego Misia w Środku Polski
Pluszowy miś to najpopularniejsza i najmilsza zabawka dzieci na całym świecie. To przytulanka towarzysząca dzieciom w różnym wieku. Została zauważona oraz doceniona przez dorosłych dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. W 2002 r. wpisano do kalendarza nowe święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Historia pluszowego misia zaczęła się jednak dużo wcześniej. W 1902r. prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Na widok przerażonego zwierzęcia, prezydent natychmiast kazał je uwolnić i udzielić pomocy. Wydarzenie to zostało uwiecznione na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą przeczytał pewien producent zabawek. Stworzył on maskotkę misia i wykorzystując zdrobniałe imię prezydenta - sprzedawał ją pod nazwą Teddy Bear. W języku angielskim jest to określenie wszystkich pluszowych misiów. Jak co roku nasze przedszkole włączyło się w obchody tego sympatycznego święta. Przez cały tydzień od 24 do 28 listopada, podczas wspólnych spotkań realizowaliśmy projekt edukacyjny „Tydzień Pluszowego Misia w Środku Polski”. Przez ten czas dzieci przynosiły swoje przytulanki i wszystko co jest z nimi związane - książeczki, bajki, ilustracje. Najważniejszym bohaterem całego tygodnia był jednak specjalny misio, którego nazwaliśmy „Muzykalnym misiem”. Każdego dnia dzieci spotykały się z nim na wspólnym muzykowaniu. Pierwszego dnia z prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się o jego historii, zobaczyły też najsłynniejsze misie, wysłuchały kilku znanych wierszy oraz wspólnie zaśpiewały piosenkę „Gruby misio”. Kolejne dni były wielkim świętem muzyki. Mieliśmy zaszczyt gościć w naszym przedszkolu utalentowanych muzyków. We wtorek 25 listopada gościliśmy p. Justynę Kacprzak, p. Krystiana Tadeusiaka i p. Krzysztofa Mardofla z Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Piątku. Mogliśmy zobaczyć kilka instrumentów muzycznych: puzon, trąbkę, akordeon, flet poprzeczny oraz wysłuchać pięknej gry na nich. W kolejnym dniu Muzykalny Miś przygotował dla dzieci specjalną niespodziankę i zaprosił do nas uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Łęczycy. Zagrali dla nas piękny koncert pod okiem p. Anny Kędyś, która prowadzi zajęcia rytmiczne w naszym przedszkolu. Występ nieco starszych kolegów wprost oczarował przedszkolną publiczność. Słuchaliśmy wspaniałej gry na klarnecie, trąbce, dzwonkach, pianinie, skrzypcach, flecie oraz akordeonie. Mamy nadzieję, że i wśród nas są lub będą równie utalentowani mali muzycy. W czwartek spotkaliśmy się z tatą Kacperka - p. Michałem Grzelakiem, który zapewnił nam wspaniałą zabawę przy keyboardzie i akordeonie. Odbył się nawet konkurs muzyczny, pt: „Jaka to melodia?” Serdecznie dziękujemy wszystkim naszym gościom za wspaniałe koncerty oraz uatrakcyjnienie naszych spotkań z Muzykalnym Misiem. Główna uroczystość związana ze świętem oraz wielka misiowa impreza odbyła się w piątek na zakończenie Tygodnia Pluszowego Misia. Każda grupa przygotowała dla jubilata z okazji jego urodzin misiową piosenkę oraz wspólny prezent - tort urodzinowy. Z rodzicami z Rady Rodziców i p. Dyrektor zaśpiewaliśmy Misiowi „Sto lat” i złożyliśmy przysięgę, że zawsze będziemy kochać i troszczyć się o wszystkie misie. Na znak tego, każde dziecko uhonorowało swojego misia specjalną odznaką - medalem. Rozbudzanie zainteresowań muzycznych dzieci było priorytetowym zadaniem Misia w ciągu całego tygodnia. Cieszymy się, że tegoroczne święto sprawiło wszystkim przedszkolakom wiele radości i jednocześnie dziękujemy dzieciom i paniom za miłą i serdeczną atmosferę podczas wspólnych spotkań!

Zajęcia koła przyrodniczego „Przedszkolak strażnikiem przyrody” 
W ramach zajęć dodatkowych oferowanych w naszym przedszkolu , w grupie najstarszej „Muchomorki” odbywają się zajęcia koła przyrodniczego „Przedszkolak strażnikiem przyrody”. Przy sprzyjającej pogodzie zajęcia prowadzone są w „Tajemniczym Ogrodzie”, kiedy jednak aura nie pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu zajęcia z badaniem różnych zjawisk przyrodniczych prowadzone są w sali zajęć. Tym razem do zabaw badawczych mali przyrodnicy - pod okiem wychowawczyni p. Agnieszki Błaszczyk wykorzystali wodę. Dzieci rozpoznawały m.in. odgłosy wody, wysłuchały różnych ciekawostek o wodzie. Za pomocą doświadczeń określiły – co pływa , a co tonie. Sprawdziły jaki kolor ma woda a także co się rozpuszcza, a które produkty nie rozpuszczają się w wodzie. Bawiły się w puszczanie baniek mydlanych. Poznawały właściwości wody, jej zastosowanie oraz sposoby oszczędzania. Wykonywanie takich badań i eksperymentów jest wspaniałą zabawą, uczy dokonywania analizy, syntezy, uogólniania i wyciągania wniosków. Kolejne zajęcia dostarczą dzieciom nowych wrażeń.

Audycje muzyczne w naszym przedszkolu
Od miesiąca listopada w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy cykliczne audycje muzyczne, które prezentuje łódzka grupa „Atelier”. Podczas pierwszej audycji pt. „Pieśni ludu polskiego, czyli o tym co słyszał Oskar Kolberg”, dzieci wysłuchały kilku pieśni ludowych, wspólnie z artystami próbowały śpiewać znaną pieśń „No a kiedy przyjdzie słońce i pogoda”, miały też możliwość poznania instrumentu dętego, jakim jest klarnet. Wiele radości sprawiła dzieciom nauka podstawowych kroków tanecznych oberka i polki. Przedszkolaki z łatwością opanowały zaprezentowane przez artystów proste elementy tańca i na zakończenie spotkania, ochoczo wszystkie odtańczyły oberka i polkę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne muzyczne spotkanie, następne już w grudniu.

„Nasza Pani Dyrektor spogląda na nas szczerze, 
Dobrze nam tutaj będzie, teraz już w to wierzę!
I Panie do nas dziś puszczają oko,
Nie ma co się martwić, w przedszkolu będzie spoko!”

Pasowanie na przedszkolaka
W piątek 7 listopada w grupie dzieci 3 – letnich odbyła się pierwsza ważna uroczystość - „Pasowanie na Przedszkolaka”. W obecności Rodziców i Pani Dyrektor maluchy wykonały wszystkie powierzone im zadania – recytowanie wierszyków, śpiew piosenek oraz taniec. Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała ceremonii pasowania. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, balony z logo przedszkola oraz małe upominki. Pierwszy w życiu egzamin został zdany na piątkę i najmłodsze dzieci stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń. Uroczysta atmosfera, odświętne stroje dzieci oraz kolorowe birety na ich małych główkach podkreśliły doniosłość tego wydarzenia. Gratulujemy najmłodszym przedszkolakom i życzymy samych sukcesów w przedszkolnej edukacji. 

Teatrzyk pt. „Nowe przygody Krasnala Hałabały”
W poniedziałek 3 listopada nasze przedszkole odwiedziła pani Małgorzata Milczarek, która zaprezentowała dzieciom przedstawienie kukiełkowe pt. „Nowe przygody Krasnala Hałabały”. Małego skrzata dzieci dobrze znają, jest on głównym bohaterem książki Lucyny Krzemienieckiej. Mieszka w lesie i z zapałem pomaga wszystkim współmieszkańcom w ich kłopotach i troskach. Dzieci z wielką uwagą śledziły jego przygody w różnych porach roku, poznając jednocześnie tajemnice i ciekawostki przyrodnicze.

Pierwsza lekcja pomocy przedmedycznej 
W środę, 29 października przedszkolaki z grupy "Muchomorki" i " Słoneczka" gościły Panią Bożenę Szymczak - nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Piątku, która zapoznała dzieci z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie zajęć dzieci obserwowały w jaki sposób należy prawidłowo opatrywać rany, jak postępować w przypadku zwichnięć, złamań czy omdleń. Dowiedziały się jak bezpieczne ułożyć ciało i co najważniejsze jak wezwać pomoc lub wyspecjalizowaną służbę medyczną. Zdobytą wiedzę przedszkolaki mogły przećwiczyć z wykorzystaniem fantoma. Takie ćwiczenia sprawiły, że dzieci poczuły się prawdziwymi, "małymi ratownikami”. Składamy serdeczne podziękowanie pani Bożence za miłe i ciekawe spotkanie oraz fachową lekcję udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ucząc dzieci prostych czynności udzielania pierwszej pomocy, budzimy nie tylko wrażliwość, ale także wdrażamy do właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia.

Odwiedzamy groby
Święto Zmarłych, to dzień, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich. Kultywując polską tradycję, przedszkolaki z naszego przedszkola udały się pod Pomnik "Krzyż"- miejsca, w którym w czasie wojny zamordowanych zostało 44 mieszkańców Piątku i uchodźców z okolic Poznania. Następnie przeszli pod Pomnik " Chwały" 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty Armii Poznań, gdzie zapalili znicze oraz w ciszy, spokoju i zadumie uczcili pamięć poległych żołnierzy. Pamiętamy o nich zawsze.

„Kapelusz Pani Jesieni”
W październiku nasze przedszkolaki wzięły udział w międzygrupowym konkursie plastycznym o tematyce jesiennej - „Kapelusz Pani Jesieni". Zadaniem każdej grupy było wykonanie pracy przestrzennej z wykorzystaniem różnych materiałów, którymi obdarza nas Pani Jesień. 
Ogłoszenie wyników konkursu, które odbyło się 30 października było świetną okazją do wspólnej zabawy, a zarazem do podsumowania wiadomości o jesieni. 
Nie zabrakło oczywiście Pani Jesień, która przybyła do naszych przedszkolaków pod kolorowym parasolem oraz z koszem wspaniałych darów. Razem z nią dzieci recytowały wiersze, rozwiązywały zagadki, a nawet zatańczyły w rytmach zumby.
Na koniec wszystkie przedszkolaki złożyły przyrzeczenie młodego ekologa i otrzymały odznaki „Przyjaciela Przyrody”.
Po wspólnej zabawie przyszedł czas na ogłoszenie zwycięzców. Komisja w składzie: p. Dyrektor przedszkola, przewodnicząca Rady Rodziców oraz p. Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Piątku, miała bardzo trudne zadanie. Wszystkie kapelusze były bardzo oryginalne, kolorowe i mieniące się barwami jesieni. Po burzliwej naradzie jury przyznało następujące miejsca:
I – grupa „Misie” oraz grupa „Słoneczka”,
II – grupa „Krasnoludki”,
III – grupa „Muchomorki”,
Wyróżnienie – grupa „Ekoludki”.
Grupy biorące udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Radę Rodziców.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz wystawy prac znajdującej się na korytarzu przedszkola.

Plastikowe nakrętki
Już po raz kolejny nasze Przedszkole włączyło się w akcję zbierania plastikowych nakrętek. Akcja ta organizowana jest przez Stowarzyszenie Mamy Wielkie Serca oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Stemplewie. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek przeznaczane są na zakup wózka inwalidzkiego dla potrzebujących dzieci-podopiecznych Ośrodka. W tym roku naszym przedszkolakom oraz ich rodzicom udało się zebrać dużą ilość nakrętek, bo aż 13 worków. Bardzo się cieszymy, że akcja organizowana w przedszkolu cieszy się tak dużym zainteresowaniem. To dowód, że los niepełnosprawnych dzieci nie jest nam obojętny. 

Głośne czytanie w Środku Polski
28 października dzieci z grup: „Słoneczka”, „Muchomorki” oraz „Krasnoludki” wzięły udział w wyjątkowej lekcji bibliotecznej "Głośne czytanie w Środku Polski”. W spotkaniu tym uczestniczyliśmy na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku. Głównym założeniem akcji jest propagowanie czytania. Nie od dziś bowiem wiadomo, że czytanie dzieciom bajek rozbudza ich wyobraźnię, poprawia koncentrację, uczy myślenia, a przede wszystkim kształtuje nawyk sięgania po książki. Dlatego też dzieci miały możliwość wysłuchania wybranych fragmentów literatury czytanych przez zaproszonych gości, m.in. Wójta Gminy Piątek - pana Krzysztofa Lisieckiego oraz Dyrektor naszego przedszkola - panią Joannę Przybylak.

Wizyta Policjantów
Miesiąc wrzesień w naszym przedszkolu poświęcony był tematyce bezpiecznej drogi do przedszkola. Podsumowaniem było spotkanie, na które zaprosiliśmy Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy Rewir Dzielnicowych w Piątku. Policjanci – p. Sebastian oraz p. Łukasz przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze np.: obowiązek przebywania dziecka na drodze tylko pod opieką dorosłego, zasady prawidłowego przejścia na drugą stronę ulicy, konieczność posiadania przy ubraniach elementów odblaskowych, które sprawiają, że o zmierzchu jesteśmy lepiej widoczni dla kierujących pojazdami oraz inne, ważne dla naszego bezpieczeństwa informacje. Następnie dzieci miały okazję z bliska obejrzeć policyjny mundur oraz niektóre elementy wyposażenia policjanta niezbędne podczas wykonywania pracy m.in. kamizelkę kuloodporną, lizak, pałkę, latarkę oraz cieszące się największym zainteresowaniem – kajdanki. Dzieci utrwaliły ważne numery alarmowe 112 i 997 oraz dowiedziały się jakie najważniejsze informacje należy podać dzwoniąc na policję z prośbą o pomoc. 
Panowie policjanci zwrócili także uwagę na obowiązek jazdy dziecka w samochodzie w foteliku- koniecznie z zapiętymi pasami, a także na sposób zachowania się, gdy zaczepia nas obca, nieznana nam osoba. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Od dzisiaj każdy przedszkolak już wie, że policjant jest przyjacielem, który zawsze służy pomocą. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor oraz zaproszeni goście wręczyli każdemu dziecku element odblaskowy oraz słodki lizak. Bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i czas poświęcony naszym przedszkolakom.

Co słychać u Krasnoludków
Dzieci z grupy IV „Krasnoludki” w październiku dużo rozmawiały o owocach i warzywach. Nazywały je i poznawały różnymi zmysłami (dotykiem, smakiem, wzrokiem, a nawet węchem). Uczyły się o nich wierszy i piosenek. Zainspirowane wierszem J. Brzechwy „Na straganie”, samodzielnie wykonały kukiełki do zabaw teatralnych. A na koniec tak jak „Król Lul” z wiersza M. Strzałkowskiej „poszły po rozum do głowy” i zrobiły pyszną surówkę owocowo-warzywną. Nawet Pani Kucharka ze smakiem jej próbowała, bardzo nas pochwaliła i stwierdziła, że jest bardzo pyszna. 

Cyrk „Heca”
20 października w naszym przedszkolu gościliśmy grupę cyrkową "Heca". Artyści zaprezentowali szereg niezwykłych sztuczek, zachwycając i rozbawiając uczestniczące w przedstawieniu dzieci. Artyści cyrkowi wystąpili jako akrobaci, treserzy oraz żonglerzy. W programie znalazła się żonglerka różnymi przedmiotami, np. piłkami, obręczami, maczugami, magia i iluzja, pokazy jazdy na monocyklu, akrobacje, ekwilibrystyka na wałkach oraz hula-hop. Podczas występów cyrkowych nie zabrakło konkursów z udziałem dzieci i sztuczek klowna, który rozbawił całą widownię jeżdżąc w swych dużych butach na małym rowerku. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały również popisy tresowanego pudla oraz występ słonia:) Szczególnie dużo emocji wzbudził taniec artystki z wężem i jej spacer wśród widowni. Każdy mógł dotknąć węża, a kilkoro śmiałków wzięło go wspólnie w rękę. Występ cyrkowców bardzo spodobał się młodym widzom, wywołał salwy śmiechu i zapewnił dobry humor na resztę dnia. Gromkim brawom nie było końca.

Tydzień owoców i warzyw w grupie 3 – latków pod hasłem: 
„Wszyscy chłopcy i dziewczynki zajadają witaminki”. 

Jesień obdarza nas hojnie wieloma bogactwami. Pamiętając o tym i chcąc na każdym kroku przybliżać naszym przedszkolakom dary natury zorganizowaliśmy w naszej grupie „Tydzień owoców i warzyw”. Dzieci przynosiły do przedszkola swoje ulubione warzywa i owoce, które umieszczaliśmy w kąciku przyrody. W ramach codziennych zajęć przedszkolaki nazywały, rozróżniały owoce i warzywa, rozpoznawały ich kolory, a nawet próbowały je policzyć. Dowiedziały się, że owoce i warzywa należy umyć przed jedzeniem, niektóre - obrać ze skórki oraz, że ukryte są w nich „skarby” czyli witaminy są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Wykonywały również ciekawe prace plastyczne związane z tematem. Finał cyklu zajęć był bardzo „smaczny” – dzieci z apetytem degustowały owoce oraz warzywa. 

Wycieczka do lasu w Witowie
Korzystając ze sprzyjającej, słonecznej pogody w czwartek, 9 października dzieci 5 i 6 letnie wybrały się na wycieczkę do pobliskiego lasu w Witowie. Wiele radości sprawiły wszystkim wędrówki po leśnych ścieżkach, na których na dobre zagościła Złota Polska Jesień. Wykorzystując lornetki przedszkolaki obserwowały korony drzew oraz różne ptaki, natomiast przy pomocy lup oglądały korę drzew i ściółkę leśną. Wytrwałym badaczom udało się zaobserwować niektóre owady np. mrówkę czy żuka. Dzieci z zainteresowaniem obserwowały otaczającą przyrodę oraz gromadziły w koszykach dary lasu, które po powrocie do przedszkola umieszczone zostaną w kąciku przyrody. Na zakończenie pobytu w lesie, odbyła się uroczysta przysięga Małego Przyjaciela Przyrody. Wszystkie dzieci powtarzały słowa ułożonego wspólnie Kodeksu: 
„Będę dokarmiał zwierzęta, 
będę o dbaniu roślin i drzew pamiętał, 
będę zawieszał domki dla ptaków w domu i w przedszkolu, 
w lesie będę spacerował w ciszy i spokoju, 
nie będę deptał mrowiska, 
tylko z rodzicami i w dozwolonych miejscach będę palił ogniska, 
nie będę gałęzi obrywał, 
nie będę trujących grzybów zrywał, 
nie będę rzucał śmieci, 
tego wszystkiego nauczę również inne dzieci”.

Lekcje przyrody w Tajemniczym Ogrodzie
Korzystając z przepięknej, jesiennej pogody uczniowie kl. V Szkoły Podstawowej wzięli udział w lekcji przyrody zorganizowanej w naszym Tajemniczym Ogrodzie, znajdującym się przy osiedlu Konarskiego. Uczniowie mogli przyjrzeć się wielu ciekawym okazom drzew i krzewów oraz przejść ścieżkę edukacyjną. Te nietypowe zajęcia edukacyjne dały uczniom możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą, a tym samym ułatwienie poznawania świata roślin i zwierząt. Bardzo nas cieszy, że Tajemniczy Ogród służy nie tylko przedszkolakom, ale również naszym starszym kolegom, absolwentom przedszkola. 
Zapraszamy do odwiedzenia ogrodu wiosną, kiedy zakwitną posadzone przez przedszkolaków i rodziców różne gatunki kwiatów i ziół.

Śniadanie pod hasłem "Smacznie, zdrowo, kolorowo"
Każdy czwartek w naszym przedszkolu jest dniem wyjątkowym. W tym dniu dzieci z grupy II i V własnoręcznie przygotowują sobie śniadanie. Nasi mali kucharze najpierw komponują, a następnie samodzielnie - według własnego pomysłu przyrządzają kanapki. Dzieci z wielkim zaangażowaniem podchodzą do tego zadania. Smarują chleb masłem, serkiem lub pasztetem. Układają wędlinę, jajko, nie zapominając oczywiście o warzywach: pomidorze, ogórku, rzodkiewce lub papryce oraz smacznej i zdrowej sałacie. Powstają w ten sposób zdrowe, kolorowe kanapki, które z wielkim apetytem, szybko znikają z talerzy. Ach, co to są za pyszności!!! Czwartkowe śniadania są naprawdę smaczne, zdrowe i kolorowe, aż miło patrzeć z jakim apetytem przedszkolaki je zjadają. Gorąco dziękujemy pani dyrektor za pomysł na takie śniadanie, a pani intendentce i paniom kucharkom za przygotowanie jadalni oraz produktów na kanapki. 

W tym dniu szczególnym-września trzydziestego, 
Witamy serdecznie chłopaka każdego. 
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów życzeń, 
Innych przyjemności już nawet nie zliczę
”. 
Dzień chłopaka 
30 wrzesień to wyjątkowa data w kalendarzu! Wszyscy chłopcy - starsi oraz młodsi na całym świecie mają wtedy swoje wielkie święto! Również w naszym przedszkolu od samego rana we wszystkich grupach, dziewczynki złożyły życzenia swoim kolegom. Po odśpiewaniu „sto lat” chłopcy otrzymali również drobne upominki, które ufundowali rodzice. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. 

Sadzenie krokusów w Tajemniczym Ogrodzie
Miesiąc wrzesień jest najlepszy, by pomyśleć o wiośnie w ogrodzie. Choć na razie wiosna wydaje się odległa, to wiele kwiatów należy zasadzić już teraz, by w przyszłym roku cieszyć się kwitnącym ogrodem. 
Pomysł sadzenia krokusów w Tajemniczym Ogrodzie podsunęła nam Pani Dyrektor, która zakupiła cebulki 
i zachęciła przedszkolaki do stworzenia krokusowych kobierców na zielonym terenie ogrodu. Kwiatki zasadziły dzieci z najstarszej grupy wraz z wychowawczynią i rodzicami. Przedszkolaki przy pomocy rodziców doskonale poradziły sobie z tak trudnym wyzwaniem. Wspólna praca sprawiła wiele radości 
i satysfakcji małym ogrodnikom. Czekamy więc z niecierpliwością na wiosnę, aby zobaczyć efekty naszej pracy. Jeszcze raz dziękujemy za pomoc rodzicom: Pani Ilonie Darmach, Pani Katarzynie Bednarskiej, 
Panu Maćkowi Michcikowi, Panu Stasiowi Urbankowi oraz Panu Kacprzakowi w ukwiecaniu naszego ogrodu. 
Oby do wiosny!!!

Teatrzyk pt. „Żółw i zając”
We wtorek 23 września do naszego przedszkola zawitali artyści Teatru ART-RE z Krakowa z przedstawieniem pt. „Żółw i zając”. Jest to adaptacja sceniczna wiersza dla dzieci francuskiego poety 
J. La Fontaine'a. Zabawna historia o żółwiu i zającu startujących w wyścigu miała przede wszystkim charakter edukacyjny. Nigdy nie wolno wyśmiewać się ze słabszych. Tylko uczciwe reguły gry prowadzą 
do zwycięstwa, wytrwałość w dążeniu do celu zawsze zostanie nagrodzona - to tylko wybrane przesłania spektaklu. Na scenie obok tytułowych bohaterów pojawili się jeszcze m.in. lis, baran, niedźwiedź i sroka. Dzieci chętnie włączyły się do zabawy, stając się równocześnie aktorami w przedstawieniu i aktywnie odpowiadały na pytania bohaterów bajki. Na koniec wszyscy wspólnie zatańczyli z bohaterami teatrzyku. 

„Idziemy do przedszkola 
przedszkole już nas woła.
Lalki, misie, klocki lego,
a więc rękę daj kolego!
Poskaczemy, pośpiewamy,
dobry humor tutaj mamy...”


Rozpoczęcie roku przedszkolnego 2014/2015
Pierwszego września wszystkie dzieci w dobrym humorze wróciły do przedszkola po wakacyjnej przerwie. Dzień ten był szczególny dla tych dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Najtrudniej pierwsze rozstanie z rodzicami przeżywały „maluszki”. Chociaż początek nie jest łatwy, to mamy nadzieję, że wszystkie dzieci pomyślnie zaklimatyzują się i z wielką radością będą uczęszczać do naszego przedszkola. 
W nowym roku szkolnym 2014/2015 wszystkim naszym przedszkolakom życzymy miłego pobytu w przedszkolu, a wszystkich rodziców zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.

ARCHIWUM - ROK SZKOLNY 2013/2014

ZALECANA ROZDZIELCZOŚĆ 1280X1024