Z ŻYCIA NASZEGO PRZEDSZKOLA

W naszym przedszkolu czeka na nas codziennie wiele ciekawych i pasjonujących zajęć. 
Nasze panie potrafią tak zorganizować nam czas, że czujemy się tu, jak w domu i dobrze się bawimy.
Każdego roku w przedszkolu odbywają się cykliczne imprezy i uroczystości.

ROK SZKOLNY 2015/2016

Dni otwarte w przedszkolu
W dniach 28-29 czerwca w naszym przedszkolu miały miejsce dni otwarte zorganizowane dla przyszłych przedszkolaków i ich opiekunów. Cieszyły się one wielkim zainteresowaniem o czym świadczy duża liczba dzieci, które odwiedziły placówkę wraz z rodzicami i dziadkami. Dla naszych gości nauczycielki przygotowały wiele atrakcji i ciekawych zajęć, wspólne zabawy przy muzyce i znanych pląsach. Dzieci mogły się także bawić w kącikach zabaw i w ogródku przedszkolnym. Nasi goście zwiedzali przedszkolne sale i zapoznawali się z ich wyposażeniem. Rodzice mogli porozmawiać z panią Dyrektor oraz nauczycielkami, dowiedzieć się o ofercie edukacyjnej przedszkola i wysłuchać cennych rad na temat adaptacji dziecka w przedszkolu. Na zakończenie każde dziecko otrzymało odznakę super przedszkolaka i balon z logo naszego przedszkola. Cieszymy się ogromnie, że dzieci opuszczały przedszkole w doskonałych humorach. Zapewniamy, że już mocno trzymamy kciuki za nowych przedszkolaków, którzy od września po raz pierwszy przekroczą próg naszego przedszkola.

„Już jest lato, już jest lato !
Wyjeżdżamy z mamą, tatą.
W góry, w lasy lub nad morze,
każdy jedzie tam, gdzie może.
Bliżej słońca, bliżej wody,
by się kąpać dla ochłody.
Na jagody chodzić w las,
bo wakacji nadszedł czas.”
Zakończenie roku szkolnego 2015/2016
23 i 24 czerwca odbyły się w naszym przedszkolu uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wszystkie grupy przygotowały specjalnie na tę okazję piękne programy artystyczne. Nie zabrakło wierszy, piosenek, kwiatów, podziękowań i łez wzruszenia rodziców. W nagrodę za całoroczny trud i wysiłek oraz na pamiątkę wspólnych przedszkolnych zabaw Pani Dyrektor wręczyła przedszkolakom książki i słodkości. Absolwenci przedszkola z rąk Wójta Gminy Piątek p. Krzysztofa Lisieckiego otrzymali dyplomy ukończenia przedszkola. Następnie Pani Dyrektor podziękowała rodzicom za szczególne zaangażowanie w pracę przedszkola i nauczycielom za ich ogromny trud włożony w edukację małych podopiecznych. Przedszkolakom życzymy wspaniałych wakacji, a za przyszłych pierwszoklasistów już mocno trzymamy kciuki. 

Rodzinna wycieczka do zoo w Płocku
W dniu 15.06.2016r. przedszkolaki wraz z rodzicami wzięli udział w wycieczce do Zoo w Płocku. To wyjątkowe miejsce, w którym można stanąć oko w oko z egzotycznymi zwierzętami z całego świata. Cała grupa spacerowała z przewodnikami po terenie zoo, poznając poszczególne zwierzęta i ich zwyczaje. Wielką popularnością cieszyło się mini zoo, gdzie dzieci miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami gospodarskimi, które same mogły karmić. Atrakcją dla dzieci okazał się park linowy- znajdujący się na terenie zoo, przedszkolaki były zachwycone, chętnie korzystały z tej aktywności. Piękna pogoda sprzyjała swobodnym spacerom wraz z rodzicami po zadbanym terenie, każdy miał czas na zakup pamiątek oraz drobnych łakoci w licznych punktach gastronomicznych. Miło spędziliśmy wspólnie czas. Dziękujemy pani Przewodniczącej Rady Rodziców za podjęty trud organizacji wycieczki.

Festiwal Piosenki Letniej w Górze Św. Małgorzaty
17 czerwca 2016 nasze przedszkole uczestniczyło w IV Festiwalu Piosenki etniej w Górze św. Małgorzaty. Dzieci zaprezentowały się w dwóch utworach: „Papierosom powiedz precz” oraz „Letnia cza cza”. Nasi mali artyści jak zawsze spisali się znakomicie. Barwne stroje, ciekawa choreografia przygotowana przez panią rytmiczkę Annę Kędyś zaskoczyła widownię. Nasi mali zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki, książki oraz długopisy. W przerwie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na pyszny poczęstunek i wspaniałą zabawę. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach do festiwalu oraz zorganizowanie dowozu dzieci do Góry Św. Małgorzaty.

Udział w III Międzyprzedszkolnym Konkursie Tanecznym „Przedszkolny You Can Dance”
15 czerwca przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” reprezentowały nasze przedszkole w III Międzyprzedszkolnym Konkursie Tanecznym pt. „Przedszkolny You Can Dance”, zorganizowanym przez Przedszkole Nr 4 w Łęczycy. Impreza odbyła się w ogrodzie przedszkolnym. W konkursie wzięło udział 5 przedszkoli z powiatu łęczyckiego. Nasze przedszkolaki w składzie: Dominika Moskwa, Zuzia Markiewicz, Zuzia Rosińska, Julita Ulisiak, Piotr Mikołajczyk, Patryk Kacprzak, Kuba Gawryszczak, Kamil Frątczak, zaprezentowali taniec ze wstążkami do utworu pt. „Not that Simple” (wyk. Yann Tiersan do ścieżki dźwiękowej z filmu Amelia ). Wszyscy uczestnicy Konkursu Tanecznego pokazali wysoki poziom artystyczny, dlatego każdy zespół otrzymał w nagrodę statuetkę i książkę. Po części artystycznej odbyły się wspólne zabawy przy muzyce, a także pokaz tańca w wykonaniu nauczycielek. Dzieci z zadowoleniem na twarzy wróciły do przedszkola. Dziękujemy naszym przedszkolakom za wspaniały występ i życzymy dalszych sukcesów tanecznych !!

I miejsce w konkursie „ Zapobiegajmy pożarom” dla Przedszkola w Piątku
Jak co roku przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Piątku wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „ Zapobiegajmy pożarom”. Po eliminacjach gminnych, które miały miejsce w grudniu 2015 roku, 5 najlepszych prac trafiło na konkurs powiatowy. Wśród wielu prac zgłoszonych do konkursu Komisja Powiatowa wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w kategorii – Przedszkola I miejsce zdobyła Lena Jeziorska z grupy III „ Tygryski”. Z rąk Panów Strażaków Lena otrzymała pamiątkowy dyplom oraz książkę i słodycze. Serdecznie gratulujemy.

"Mini Playback”
Już po raz szósty 8 czerwca 2016 r odbył się konkurs ,,Mini Playback”, organizowany przez przedszkole w Popowie Głowieńskim, któremu patronuje Wójt Gminy Głowno pan Marek Jóźwiak. W imprezie wzięły udział dzieci z przedszkoli w Mąkolicach, Lubiankowie, Niesułkowa i Popowa Głowieńskiego, a także w tym roku w roli debiutanta nasze przedszkole. Młodzi wykonawcy mieli za zadanie wcielić się w rolę swojego ulubionego piosenkarza lub piosenkarki i zaprezentować wybrany utwór. Radości nie było końca, kiedy co chwila na scenie pojawiała się kolejna gwiazda. Publiczność była zachwycona występami. Podziwiali młode talenty, odwagę i umiejętności taneczne „małych gwiazd”. Wśród wykonawców na przedszkolnej scenie pojawili się m.in. Shakira, Zbigniew Wodecki, Zespół Akcent, Katarzyna Sobczyk, Andrzej Rosiewicz i inni. Każdy uczestnik konkursu bardzo solidnie przygotował swój występ. Wzorowy makijaż, nienaganna stylizacja, a także solidnie przygotowana choreografia stanowiły piękną całość i niezwykle trudne zadanie dla Jury, które długo obradowało by wybrać najlepszych. W przerwie konkursowej każdy uczestnik otrzymał balon napełniony helem, który symbolicznie poszybował w niebo. Wszystkie dzieci zostały zaproszone na pyszny poczęstunek i wspólne zabawy integracyjne, które prowadzili uczniowie gimnazjum w Popowie. Po przerwie konkursowej zostały ogłoszone wyniki: I miejsce otrzymało Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku, które reprezentowały dzieci z grupy ,,Biedronki”: Pola Skopiak jako Katarzyna Sobczyk oraz Oliwia Wodzyńska, Martyna Kiciak, Julia Urbanek i Marcelina Jaborska. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, książki oraz koszulki z logo festiwalu. A nasze przedszkole piękną statuetkę. Gratulujemy naszym wykonawcą i ich rodzicom.

Audycja muzyczna
8 czerwca odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym audycja muzyczna pt.: „Podróżny bagaż wakacyjnego włóczykija”. Tym razem wyruszyliśmy w muzyczną podróż na Hawaje. Prowadzący spotkanie, pani Agnieszka i Michał Izydorczykowie wprowadzili przedszkolaków w świat hawajskich rytmów tańcami, m.in. „Hula” czy współczesne tańce o miłości. Dzieci poznały i usłyszały rytmy grane na oryginalnych, hawajskich instrumentach, m.in. ipu, ukulele czy czterostrunowa gitara. Przedszkolaki miały okazję zagrać na instrumentach muzycznych, a także zatańczyć taniec hawajski. Na zakończenia artyści wprowadzili wszystkich w bardzo radosny nastrój piosenką pt. „Hakuna matata", podczas której dzieci tańczyły elementy hawajskiego tańca oraz wyklaskiwały rytm piosenki. Prowadzący podziękowali przedszkolakom i nauczycielom za wspólne muzyczne spotkania i życzyli miłych i udanych wakacji. 

12. Festyn z okazji Dnia Nowalijek
Dzień Nowalijek był okazją dla naszych przedszkolaków do zaprezentowania się wspaniałej Piątkowskiej publiczności. Na scenie dzieci zatańczyły do piosenki „W siną dal”, wykonały ludowy taniec „Maryneczka” oraz pięknego „Krakowiaka”. Na zakończenie występów wspólnie zaśpiewały piosenki: „Podajmy sobie ręce” oraz „Smaczne warzywa”, w której zachęcały do spożywania warzyw. Zgromadzona widownia nagrodziła dzieci gromkimi brawami. W nagrodę za wspaniały popis taneczny na przedszkolaków czekał plac zabaw z dmuchanymi zjeżdżalniami i trampoliną oraz kucyk. 

Konkurs fotograficzny pt. „Wiosna w obiektywie”
Na zaproszenie Gminnego Przedszkola w Górze Św. Małgorzaty nasze przedszkolaki uczestniczyły w konkursie fotograficznym pt. „Wiosna w obiektywie”. Miło nam poinformować, iż główne nagrody konkursu powędrowały do dzieci z przedszkola w Piątku: Gabriela Matusiaka z gr. „Żabki” oraz Zuzanny Markiewicz z gr. „Wiewiórki”. 
Za swoje piękne fotografie wykonane przy pomocy rodziców dzieci otrzymały dyplomy oraz ciekawe nagrody rzeczowe. W konkursie wyróżnienie otrzymali także Bartłomiej Zelba oraz Hubert Florczak z gr. „Żabki”. 
Obaj chłopcy otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Teatrzyk „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”
6 czerwca wszystkie przedszkolaki były widzami przedstawienia pt. ,,Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Chociaż treść tej lubianej baśni jest doskonale znana dzieciom, to wszyscy oglądali ją z wielkim zainteresowaniem. Przedszkolaki mogły wziąć aktywny udział w przedstawieniu. Bajka uczy, że warto pomagać innym i przestrzega przed łatwowiernością w stosunku do obcych. 

„Mama, mamusia, mateńka” 
„Mama, mamusia, mateńka” to myśl przewodnia konkursu recytatorskiego zorganizowanego 25 maja 2016 r. przez Szkołę Podstawową w Sługach. Do udziału w konkursie zaproszone zostały dzieci z najstarszych grup przedszkolnych oraz klas I-III. Nasze przedszkole reprezentowały trzy dziewczynki. Konkurs miał na celu wspieranie uzdolnień twórczych najmłodszych oraz rozwijanie ich zdolności recytatorskich. Spośród 15 dzieci biorących udział w konkursie, Marcelina Jaborska z grupy „Biedronki”, piękną recytacją wiersza „Święto mamy” zajęła III miejsce. Natomiast Zuzia Markiewicz i Dominika Moskwa z grupy „Wiewiórki” otrzymały dyplomy za udział w konkursie. Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Do konkursu dziewczynki przygotowały nauczycielki Izabela Tomasiewicz – Matusiak oraz Anna Andrzejczak.

Zakładamy ogródek kwiatowy
Realizując założenia innowacji pedagogicznej "Tajemniczy ogród w czterech porach roku” dzieci z grupy Biedronki i Żabki przy pomocy uczniów z ZSMR w Piątku na terenie przedszkolnego placu zabaw założyły hodowlę kwiatów. Przedszkolaki obsadziły rabatkę w kwiaty samodzielnie wyhodowane w sali oraz wyhodowane bądź zakupione przez rodziców. Czynnie uczestnicząc w nasadzaniu, dzieci miały możliwość poznania kolejnego etapu hodowli kwiatów. Kolorowy kwiatowy ogródek będzie nie tylko piękną ozdobą, ale także miejscem obserwacji wzrostu roślin, rozumienia istoty zmian i konieczności przystosowania się roślin do danej pory roku. Dzieci będą uczyły się odpowiedzialności oraz umiejętności pielęgnowania roślin. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania naszego kwiatowego ogródka.

Teatrzyk pt. „O Michałku Nieśmiałku i jego piesku Wigorku”
W środę 25 maja nasze przedszkole odwiedzili aktorzy ze Studia Artystycznego Arlekin, którzy przedstawili spektakl pt. „O Michałku Nieśmiałku i jego piesku Wigorku”. Główni bohaterzy to chłopiec Michałek i jego najlepszy przyjaciel piesek Wigorek. Chłopiec i piesek byli wprost nierozłączni, razem się bawili i wykonywali wszystkie obowiązki. Michałek był chłopcem bardzo nieśmiałym, miał problemy z nawiązywaniem kontaktów i nawet rozmowa z sąsiadem była dla niego trudną próbą. Nasze przedszkolaki pomogły jednak Michałkowi przełamać swoją nieśmiałość, wspólnie ustalili także, że w codziennych kontaktach zawsze bardzo pomocne są słowa: dzień dobry, do widzenia, dziękuję, przepraszam i zawsze o nich należy pamiętać.

Zajęcia otwarte w „Biedronkach”
Dnia 23.05. w grupie „Biedronki” odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców nt. „Mieszkańcy majowej łąki”. Rodzice w tym dniu mogli obserwować swoje pociechy podczas zabawy i nauki. Przedszkolaki prezentowały swoją wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania do nauki czytania i pisania oraz edukacji matematycznej. Okazało się, że „Biedronki” posiadają dużą wiedzę przyrodniczą dotyczącą łąki, pięknie śpiewają, chętnie rozwiązują zagadki, dopasowują brakujące elementy układanki, aktywnie uczestniczą w zabawach ruchowych. Świetnie radzą sobie z przeliczaniem elementów w zbiorze. Doskonale dzielą wyrazy na sylaby i wskazują głoski w nagłosie i wygłosie. Rodzice z zachwytem podziwiali swoje zdolne pociechy. Czas szybko upłynął w przemiłej atmosferze. Zajęcie zakończyło się wykonaniem przedszkolnego mini ogródka wspólnie z rodzicami. Dziękujemy rodzicom za udział w naszych zajęciach.

Przedszkolaki z wizytą w Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa
20 maja korzystając z pięknej, wiosennej pogody, przedszkolaki wybrały się do Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku, gdzie odbywały się dni otwarte szkoły, a przy tej okazji wystawa maszyn rolniczych. Zgromadzone maszyny i sprzęt rolniczy szczególne zainteresowanie wzbudziły wśród naszych chłopców, z których wielu posiada już niemałą wiedzę na ten temat. Największą frajdą była możliwość wejścia do kabiny traktora, zapalanie świateł i naciśnięcie klaksonu. Każdy, choć przez chwilę mógł poczuć się jak prawdziwy farmer za sterami olbrzymiej maszyny. Jeszcze raz dziękujemy nauczycielom szkoły za możliwość zwiedzenia wystawy. 

Święto Patrona
W tym roku Święto Patrona naszego przedszkola - Jana Pawła II obchodziliśmy pod hasłem „Miejcie odwagę żyć dla miłości”. W uroczystości, zorganizowanej w dzień 96. rocznicy urodzin Papieża udział wzięły wszystkie przedszkolaki, pani Dyrektor, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Doniosłość wydarzenia podkreślały odświętne stroje przedszkolaków. Na wstępie dzieci obejrzały ciekawą prezentację multimedialną o życiu Karola Wojtyły oraz wzruszające chwile pontyfikatu, z podkreśleniem, jak ważne miejsce w życiu Papieża - Polaka zajmowały dzieci. Wszyscy z uwagą wysłuchali przygotowanego specjalnie na tę okazję montażu słowno - muzycznego pt. „Spotkanie z Janem Pawłem II” w wykonaniu dzieci. W recytowanych wierszach przedszkolaki przybliżyły postać Patrona naszego przedszkola, jego życie, działalność, głoszoną naukę i niezwykły testament - przesłanie miłości bliźniego. Nie zabrakło także ulubionej pieśni Papieża - „Barki”, którą zaśpiewali zgromadzeni goście oraz przedszkolaki. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek- papieskie kremówki. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej 
i życzliwej atmosferze.

Audycja muzyczna
„Rytm czy melodia” to tytuł kolejnej audycji muzycznej, która miała miejsce w naszym przedszkolu 18 maja. Tym razem tematem przewodnim była muzyka afrykańska. Muzycy wprowadzili przedszkolaków w świat rytmów afrykańskich piosenką pt. „ Deszczowa piosenka” śpiewaną w języku „mandinka”. Następnie dzieci poznały afrykańskie instrumenty muzyczne takie jak: kalimba, balafon, bęben- djembe, shekere. Zaznajomiły się z ich budową i wysłuchały brzmienia, a chętne dzieci spróbowały wydobyć z nich dźwięki. Podczas wspólnej zabawy zatańczyły również kilka elementów afrykańskiego tańca. Na zakończenia muzycy wprowadzili dzieci w bardzo radosny nastrój wspólną zabawą przy piosence Majki Jeżowskiej pt.„ Kolorowe dzieci - szczęśliwe dzieci”.

Zlot do Środka Polski
14 maja ponad 500 uczestników wzięło udział w kolejnym, XXXVII Zlocie do Środka Polski. Wśród nich nie mogło zabraknąć również przedszkolaków. Po oficjalnym rozpoczęciu i wykonaniu wspólnej fotografii wszystkich uczestników, przedszkolni turyści wspólnie z innymi młodszymi uczestnikami sprzed Urzędu Gminy wyruszyli na pierwszy etap Zlotu - plener rzeźbiarski. Następnie autokarem wyruszyli na start trasy, którą musieli pokonać pieszo. Trasa wiodła z Łysej Góry wzdłuż rzeki Maliny do Piątku. Na trasie czekały na przedszkolaków różne zadania do wykonania (rzut do celu, układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek), za które drużyna otrzymywała punkty. Choć czasami brakowało sił wszyscy dzielnie pokonywali trasę. Po powrocie czekała na wszystkich pyszna grochówka, a po chwili odpoczynku park linowy i plac zabaw, gdzie natychmiast dzieci odzyskały siły. W nagrodę za udział w zlocie przedszkolaki otrzymali okolicznościowe znaczki, dyplom i nagrodę – pięknego dzięcioła wyrzeźbionego przez piątkowskiego twórcę ludowego pana Andrzeja Dębowskiego.

Plener rzeźbiarski 
13 maja przedszkolaki odwiedziły odbywający się w naszej miejscowości „8 Plener rzeźbiarski Środka Polski”. Miały okazję spotkać tam rzeźbiarzy z różnych stron Polski i przyjrzeć się ich pracy na żywo. Każdy z artystów zaprezentował narzędzia, które wykorzystuje do tworzenia swoich pięknych rzeźb. Dzieci przekonały się, że bycie artystą - rzeźbiarzem to ciężka, ale pasjonująca praca, do której niezbędny jest talent, pozwalający przeobrazić, czasem niepozorny, kawałek drewna w dzieło sztuki lub rzecz użytkową. 

Spotkanie z poetką Alicją Patey-Grabowską
12 maja gościliśmy w naszym przedszkolu poetkę Alicję Patey - Grabowską. Spotkanie odbyło się dzięki p. Kierownik Gminnej Biblioteki w Piątku - Ewie Dąbrowskiej. Poetka „przeniosła” dzieci w czarodziejską podróż do krainy swoich wierszy. Pani Alicja opowiedziała przedszkolakom o swej pracy, o tym jak powstają jej wiersze i co stanowi ich inspiracje. Wprowadziła dzieci w świat wyrazów wieloznacznych i wyjaśniła czym jest personifikacja. Dzieci wraz z autorką recytowały wiersze i ilustrowały ruchem ich treść. Na koniec mogły zadawać poetce pytania. Pani Alicja Patey- Grabowska bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania naszych małych słuchaczy oraz zachęcała ich do czytania. Na zakończenie tak miłego spotkania przedszkolaki wręczyły gościowi kwiaty i podziękowały za wizytę.

Wizyta w bibliotece
Jak ważne jest obcowanie z książką - czytanie, słuchanie wiedzą nawet małe dzieci. Dlatego przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Wiewiórki” wybrały się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Piątku. Na miejscu przywitała przedszkolaków Pani Ewa Dąbrowska- kierownik Biblioteki, która opowiedziała o swoim zawodzie oraz zapoznała z regulaminem korzystania z biblioteki. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały zgromadzone zbiory, szczególnie regał z książkami dla dzieci. Wysłuchały wierszy i bajek czytanych przez Panią Ewę. W podziękowaniu za miłe spotkanie przedszkolaki wręczyły Pani Bibliotekarce laurkę. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i otrzymaną na pamiątkę zakładką do książki, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do biblioteki z rodzicami, aby móc się zapisać i korzystać z bogatego księgozbioru dla dzieci.

„Łąka wielu ma mieszkańców
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka
tutaj kwiatek – o czerwony
Z kopca wyszedł krecik mały
obok niego idzie mrówka.
Na rumianku w krasnej sukni
przycupnęła boża krówka
Nad tą łąką kolorową
bal wydały dziś motyle.
Zapraszają wszystkie dzieci
by zatańczyć z nimi chwilę!”


Wycieczka na łąkę
W związku z realizacją Innowacji Pedagogicznej, przedszkolaki z grupy „Żabki” oraz „Tygryski” korzystając z pięknej, wiosennej pogody wybrały się na wycieczkę na pobliską łąkę. Dzieci miały okazję do obserwowania roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku życia, a także do wspaniałej i wesołej zabawy. Z niezwykłą uwagą badały otaczającą je przyrodę używając lup, lornetek i aparatu fotograficznego. Mali przyjaciele przyrody „wytropili”: mrówki, biedronki, pszczoły, motyle, słuchali także odgłosów ptaków. Majowa łąka wyglądała niczym żółty kobierzec. Dzieci mogły zobaczyć z bliska kwitnące mniszki lekarskie, jaskry, kaczeńce. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody dla naszych przedszkolaków. 

Wycieczka do Zamku Królewskiego w Łęczycy
5 maja przedszkolaki uczestniczyły w wycieczce autokarowej do Zamku Królewskiego w Łęczycy. Historię zamku przybliżył nam p. Tomasz Kucharczyk-kustosz działu historycznego, tata naszego przedszkolaka Wiktora oraz p. Patrycja Zawadzka-kustosz działu archeologicznego. Z wielkim zainteresowaniem przedszkolaki wysłuchały legendy o mieszkańcu tutejszego zamku - diable Borucie. Następnie obejrzały wystawę poświęconą tej barwnej postaci i wszystkim jego wcieleniom. Dzieci miały także okazję zobaczyć stylizowane wnętrze wiejskiego domostwa z początku XX wieku oraz kuźnię z tego samego okresu. Obejrzały cenne znaleziska archeologiczne: studnię sprzed naszej ery, różne przedmioty użytkowe i ozdobne, np. misy, garnki, naramienniki, obrazy, meble, instrumenty. Podziwiały także ciekawe obrazy, m.in. „Woły w zaprzęgu”- fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej o monumentalnych rozmiarach 15x120m, której autorem jest Jan Styka. Starsze dzieci weszły także na wieżę zamku, skąd mogły podziwiać panoramę Łęczycy. Wycieczce towarzyszyła piękna wiosenna pogoda i dobre humory zaciekawionych przedszkolaków. Dziękujemy p. Tomaszowi Kucharczykowi za pomoc w zorganizowaniu wycieczki oraz mamom: p. Paulinie Kalusińskiej,p. Aleksandrze Gamrowskiej- Lewandowskiej, p. Katarzynie Trzmielak, p. Beacie Boreckiej, p. Sylwii Liczkowskiej, p. Dominice Rydeckiej, p. Agnieszce Wodzyńskiej, które wspierały nauczycielki w opiece nad dziećmi. 

Gratulacje dla zespołu „Malinki” z Przedszkola w Piątku
Miło nam poinformować, że zespół „Malinki” reprezentujący nasze przedszkole w kolejnej - IV już edycji Festiwalu Piosenki „Rozśpiewane Ekodzieciaki” zorganizowanego pod patronatem Burmistrza Głowna przez Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejskie Przedszkole Nr 1,2 i 3 w Głownie po raz kolejny wyśpiewali i wytańczyli nagrodę. Tym razem przedszkolaki z Piątku , zdaniem jury nie mieli sobie równych w kategorii „ Najlepsza choreografia”. W zmaganiach festiwalowych uczestniczyło 13 zespołów przedszkolnych liczących od 6 do 8 osób i reprezentujących przedszkola i klasy „0” szkół podstawowych z Łodzi, Strykowa , Głowna, Zduńskiej Woli. Na widowni zasiadły dzieci z każdej placówki biorącej udział w Festiwalu głośno dopingując swoje drużyny. Nasze przedszkole reprezentowała drużyna ,,Malinki” z grupy V w składzie: Aleksandra Stangreciak, Marcelina Jaborska, Martyna Kiciak, Pola Skopiak, Julia Urbanek, Wojtek Stróżewski i Igor Kwiatkowski. Festiwal składał się z trzech konkurencji tj. wykonania piosenki ekologicznej, konkursu wiedzy na temat profilaktyki uzależnień od nałogów, w szczególności papierosów i alkoholu oraz zdrowego trybu życia , a także wykonania tematycznego plakatu ,,Rosnę bezpiecznie i bez nałogów” . Celem imprezy z udziałem najmłodszych była promocja edukacji ekologicznej i prozdrowotnej – zdrowego i aktywnego stylu życia. Gratulujemy naszym małym artystom brawurowego wykonania piosenki,, Papierosom powiedz precz”, którą napisała dla nas Pani Anna Kędyś –rytmiczka pracująca w naszym przedszkolu. Zwycięzcy otrzymali medale , statuetkę i dyplom oraz nagrody rzeczowe dla przedszkola.

„Ekologia – mądre słowo a co znaczy - powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała i odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach, lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach o wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”- powiedziała mądra sowa…”

Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji również w naszym przedszkolu we wszystkich grupach
prowadzone były zajęcia mające na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat sposobów dbania o naszą przyrodę. Dzieci uczyły się piosenek, wierszy, wykonywały prace plastyczne oraz plakaty z hasłami ekologicznymi zachęcającymi do ochrony środowiska np. : 
„Segregujmy śmieci, bo się świat rozleci”
„Piątkowianie czas na segregowanie”
„Ziemia w Twoich rękach”, 
„Oszczędzaj wodę”,
„Szanuj planetę, będzie piękniejsza”
„Na ratunek ziemi każda biedronka śpieszy”
„W trosce o ziemię i powietrze jedzmy żywność ekologiczną”
„Nie wypalaj łąk”
„Ziemia to Twój dom, dbaj o nią”
Podsumowaniem tych wszystkich działań było zorganizowanie 22 kwietnia happeningu ekologicznego pt. „Ratujmy ziemię”. Przedszkolaki w radosnym korowodzie przemaszerowały ulicami Piątku z transparentami ekologicznymi, nawołującymi do troski o przyrodę. Po drodze odwiedzały różne instytucje, m.in. Urząd Gminy, bank, okoliczne sklepy. Przechodniom opowiadały o akcji oraz przekazywały ulotki ekologiczne. Następnie dzieci przeszły pod pomnik Geometrycznego Środka Polski, gdzie każda grupa zaprezentowała swoje plakaty i hasła ekologiczne. Wszyscy wspólnie zaśpiewali piosenkę pt. „Ziemia-zielona wyspa”. Na koniec spotkania przedszkolaki złożyły Ziemi obietnicę dbania o nią i zostały Przyjaciółmi Przyrody. Przemarsz przedszkolaków spotkał się z dużym zainteresowaniem- ludzie z zaciekawieniem przystawali, słuchali i uśmiechali się do małych ekologów. Mamy nadzieję, iż tego typu akcje przyczynią się do wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców Gminy Piątek. Happening ekologiczny pt. „Ratujmy ziemię” zorganizowany został w ramach realizowanej w przedszkolu Innowacji Pedagogicznej pt. „Tajemniczy Ogród w czterech porach roku”.

XIII Międzyprzedszkolny Festiwal Teatralny
W dniach 14 - 15 kwietnia 2016 r. odbył się już XIII Międzyprzedszkolny Festiwal Teatralny. W progach Gminnego Ośrodka Kultury w Piątku gościliśmy koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionych przedszkoli: Przedszkola Nr 1, 2, 4 z Łęczycy, Oddziały Przedszkolne z Czernikowa i ze Sług, Miejskie Przedszkole nr 143 z Łodzi oraz Gminne Przedszkole z Góry Św. Małgorzaty. Wszystkie przedszkola również i nasze, przedstawiły swoją bajkę. Każda z nich była wyjątkowa, z każdej wypływał pouczający morał. Mali aktorzy wspaniale odegrali swoje role i bez tremy występowali na scenie. Całość uzupełniały piękne stroje, barwne dekoracje oraz muzyka. Przedszkolaki ujawniły nie tylko swoje talenty aktorskie, ale również taneczne i piosenkarskie. Za udział w Festiwalu każde przedszkole otrzymało statuetkę oraz pamiątkowy dyplom. Po zakończonych występach nasi goście udali się na słodki poczęstunek. Pyszne ciasto dla dzieci upiekli rodzice, natomiast soczki zasponsorował GOK w Piątku. 
Pierwszego dnia wystąpiły:
Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku – tytuł bajki „Baśń o smoku wawelskim”
Miejskie Przedszkole nr 143 z Łodzi - „Królewna Śmieszka i ekoludki”
Oddział przedszkolny ze Sług - „Bajka o żabkach i żuczku”
Gminne Przedszkole z Góry Św. Małgorzaty – bajka, pt: „Żyj z przyrodą zgodzie”
W drugim dniu swoje bajki przedstawiły:
Przedszkole Nr 4 z Łęczycy – „Jaś i Małgosia”
Przedszkole Nr 1 z Łęczycy – „Królewna Śnieżka” 
Oddział Przedszkolny z Czernikowa – „Śnieżka o czystości” 
Przedszkole Nr 2 z Łęczycy – bajka, pt: „Leśne zmartwienie”
Cieszymy się ogromnie, że Festiwal Teatralny już od wielu lat cieszy się uznaniem i popularnością wśród innych przedszkoli. Zapraszamy na kolejny już za rok.

Audycja muzyczna
13 kwietnia w naszym przedszkolu odbyła się kolejna audycja muzyczna. Tym razem tematem przewodnim były tańce ludowe Podlasia. Para tancerzy zaprezentowała polkę, cygana, osę, ceglorza oraz taniec weselny – mach. Pomimo, iż każdy z nich był odmienny w swoim tempie i charakterze to wszystkie odznaczały się prostotą kroków i figur. Przedszkolaki mogły również podziwiać piękne stroje ludowe. Strój damski składał się z gorsetu w paski i spódnicy z fartuchem okalającym talię, na głowie rogal ze sztucznych kwiatów ozdobiony z tyłu wstążkami w kwiaty, natomiast strój męski to koszula ręcznie haftowana, czarny kaftan w romby i czarne spodnie, na głowie słomiany kapelusz ozdobiony kwiatami. Następnie - pod okiem profesjonalistów swoich sił tanecznych mogły spróbować zarówno dzieci, jak i panie. Spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości.

„Więc chodź pomaluj mi świat na żółto i na niebiesko…” 
Spotkanie z malarką
31 marca gościliśmy w przedszkolu panią Beatę Gawryszczak- lokalną artystkę, której wielką pasją jest malarstwo. Pani Beata zaprezentowała swoje obrazy, przedstawiła historię ich powstawania. 
Przedszkolaki mogły zobaczyć jakich narzędzi i przyborów używa do tworzenia swoich artystycznych prac. Następnie pani Beata, używając węgla narysowała kilka zwierząt, a przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem 
i podziwem przyglądały się, jak na ich oczach powstają piękne prace. Na zakończenie spotkania chętne dzieci pod okiem naszej malarki mogły spróbować swoich sił w rysowaniu. Pani Beata, na ręce pani Dyrektor przekazała namalowany przez siebie obraz, przedstawiający Jana Pawła II- patrona przedszkola. Spotkanie z malarką wywarło na dzieciach ogromne wrażenie i z pewnością zachęci najmłodszych do szukania i korzystania z innych technik malarskich oraz do rozwijania wyobraźni twórczej. Gratulujemy pani Beacie artystycznego talentu i dziękujemy 
za wspólnie spędzony czas. 

Poznajemy nasz region 
Tuż przed Wielkanocą przedszkolaki znów miały okazję spotkać się z miłymi gośćmi. Tym razem zaprosiliśmy do nas artystki ludowe naszej gminy, panią Jadwigę Michalak i panią Barbarę Garus pasjonujące się robótkami ręcznymi. Spotkanie odbyło się w ramach rocznej tematyki pracy przedszkola, tj. rozwijanie uczuć patriotycznych poprzez poznawanie sztuki i kultury narodowej oraz regionalnej. W trakcie spotkania dzieci miały sposobność poznać dawne zajęcia kobiet – szydełkowanie, wyszywanie, haftowanie. Wielką atrakcją było oglądanie różnych włóczek, kordonków, ścinków tkanin, filców oraz potrzebnych do pracy przyborów czyli szydełka, igły i druty. Pani Jadzia i pani Basia potrafią nimi wyczarować różne cudeńka np.: wielkanocne kurczaczki, serwetki, broszki, a nawet torebki czy narzuty. Byliśmy pełni podziwu dla tych własnoręcznie wykonanych arcydzieł. Kilka z nich panie przekazały do naszego regionalnego kącika, za co bardzo dziękujemy. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom tradycje ludowe nie będą zapomniane i przetrwają kolejne pokolenia.

Wielkanocne kąciki – tradycje ludowe
Wiosną czekamy na Święta Wielkanocne, które wkrótce nadejdą. Realizując działania wynikające z Rocznego Planu Pracy w naszych salach powstały piękne wielkanocne kąciki, a w nich kolorowe pisanki wyczarowane ze wstążeczek, nici i koralików, bazie, koszyczki i stroiki. Wyrosła nam też rzeżucha, którą sami posialiśmy, a na której teraz pojawiły się małe żółte kurczątka. Poznajemy zwyczaje wielkanocne i już nie możemy się doczekać drugiego dnia świąt - czyli „śmigusa-dyngusa”.
Zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych życzą Przedszkolaki
„Na stole pisanki tęczą malowane
Wśród zieleni trawy cukrowy baranek.
Bazie w wazoniku, ciasto i wędliny,
Wielkanoc i wielkie spotkanie rodziny.”

Teatrzyk pt. „Klimacik i Decybelek”
22 marca nasze przedszkole odwiedził objazdowy teatrzyk „Duet” z Krakowa, z przedstawieniem pt.: "Klimacik i Decybelek”. Była to bajka o tematyce ekologicznej uświadamiająca, że „żyć ekologicznie” to nie tylko segregować śmieci. Aktorzy w zabawny i humorystyczny sposób próbowali uwrażliwić małych widzów na inne aspekty ekologii tj. hałas, zdrowe odżywianie, zmiany klimatyczne. „Decybelek” zadbał o zmniejszenie codziennego hałasu, „Klimacik” zatroszczył się, żeby kwiatki kwitły, a śnieg padał o właściwej porze. Przedszkolaki, kierowani przez aktorów czynnie uczestniczyły w przedstawieniu. Mamy nadzieję, że goście z Krakowa kiedyś nas jeszcze odwiedzą. 

Zielony ogródek
Chcąc przyśpieszyć przyjście wiosny przedszkolaki z grupy „Żabki” oraz „Biedronki” postanowiły założyć w sali zielone „Mini ogródki”. Działanie to zrealizowano w ramach Innowacji Pedagogicznej pt. „Tajemniczy Ogród w czterech porach roku”. W kąciku przyrody pojawiły się doniczki, ziemia i różnego rodzaju nasionka. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie z wielkim przejęciem siały nasionka i sadziły cebulki roślin. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały oznaczone i umieszczone w kąciku przyrody, a dzieci obiecały o nie dbać. Osobiste zaangażowanie pozwala dzieciom łatwiej zrozumieć prawa przyrody i potrzebę jej ochrony. 

Zielony dzień w przedszkolu 
Spragnione ciepła i zieleni dzieci z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku dużo wcześniej rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny. W salach przedszkolnych zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie i gałązki forsycji. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów: zarówno kwiatów, roślin jak również ptaków. Gdy wreszcie nadszedł oczekiwany dzień 21 marca dzieci przybyły do przedszkola w dobrych nastrojach i pięknie przebrane w wiosenne stroje, kolorowe kostiumy i wiosenne emblematy, aby zaakcentować nadchodzącą porę roku. Wszystkie przedszkolaki ze swoimi paniami zebrały się w jednej sali naszego przedszkola, żeby wspólnie powitać wiosnę. Podczas uroczystości dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny. Zapoznały się ze zwyczajami i tradycjami ludowymi ,,Topienia Marzanny”, ,,Świąt Wielkanocnych”. Witały Panią Wiosnę piosenkami, które wcześniej przygotowały w swoich grupach, a także bawiąc się i tańcząc przy wesołej muzyce. Głośnym graniem na instrumentach i skandowaniem przedszkolaki przywoływały upragnioną porę roku. Podczas obchodów zielonego dnia w przedszkolu dzieci zaprezentowały inscenizację wierszy Doroty Gellner. Przyjście nowej pory roku- wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. Działania realizowane tego dnia w przedszkolu wynikały z Innowacji Pedagogicznej realizowanej w przedszkolu ,,Tajemniczy Ogród w czterech porach roku”.
Składamy serdeczne podziękowanie dla pani Ewy Królak z grupy V za przygotowanie kukły Marzanny na obchody Pierwszego Dnia Wiosny w przedszkolu.

Śniadania pod hasłem „Smacznie, zdrowo, kolorowo”
W celu zachęcania dzieci do samodzielności, rozwijania praktycznych umiejętności oraz utrwalania zasad zdrowego odżywiania się, raz w tygodniu (czwartek) w trzech grupach (Misie, Żabki, Biedronki) śniadania odbywają się w formie „szwedzkiego stołu”. Z przygotowanego pieczywa, warzyw, serów, wędlin i jajek przedszkolaki samodzielnie wykonują kanapki. Same decydują o tym, co chcą zjeść i co najważniejsze własnoręcznie układają na kanapce wybrane składniki. Dzieci są zachwycone tym sposobem podawania śniadania. Kanapki sporządzone według własnego pomysłu bardzo im smakują. Nawet „niejadki” zjadają swoją porcję z wielkim apetytem.

Projekt edukacyjny „Poznajemy pracę różnych ludzi”
Przedszkolaki z grup „Żabki” i „Tygryski” realizowały przez dwa tygodnie - od 29 lutego do 11 marca - projekt edukacyjny, pt: „Poznajemy pracę różnych ludzi”. Cele projektu to: 
- poszerzanie wiedzy na temat różnych zawodów oraz osób pracujących w bliskim otoczeniu dziecka
- poznawanie czynności, jakie wykonują osoby z najbliższego otoczenia (kucharka, sprzedawca, kwiaciarka, listonosz, pielęgniarka), nazywanie narzędzi pracy, zwrócenie uwagi na ich ubiór
- odwiedzanie punktów usługowych, poznawanie pracy zatrudnionych w nich osób
- rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi; szacunek do pracy; konieczność zarobkowania, rzetelność, sumienność
- zwrócenie uwagi na zasady zachowania się w miejscach użyteczności publicznej.
Każdego dnia dzieci miały możliwość poznać przedstawiciela innego zawodu. Spotkaliśmy się z kucharką podczas wizyty w przedszkolnej kuchni. Wybraliśmy się na wycieczkę do salonu fryzjersko – kosmetycznego oraz do kwiaciarni na spotkanie z mamą Lilki. Rozpoznawaliśmy polskie monety i banknoty, dowiedzieliśmy się, że złoty to waluta naszego kraju. Na zajęciach edukacyjnych poznaliśmy rodzaje sklepów, niektóre z nich rozpoznawaliśmy podczas spacerów po Piątku. Udaliśmy się do Urzędu Pocztowego, aby zapoznać się z pracą ludzi na poczcie i przy okazji dowiedzieć się, jak wygląda droga listu od adresata do nadawcy. W trosce o zdrowie, zaprosiliśmy na spotkanie z nami panią pielęgniarkę oraz fizjoterapeutę – mamę Maćka. Obie panie w ciekawy sposób opowiadały nam o zasadach dotyczących zdrowia i zdrowego trybu życia. Podczas zabaw tematycznych w przedszkolu, dzieci chętnie stawały się fryzjerami, lekarzami czy nawet strażakami. Miały możliwość wykorzystywać niektóre narzędzia i przybory używane w różnych zawodach. Podsumowaniem projektu były zagadki o zawodach w formie prezentacji multimedialnej. Nikomu nie brakuje pomysłu na to, kim chciałby zostać, kiedy dorośnie. Mamy nadzieję i gorąco wierzymy, że w przyszłości spełnią się marzenia naszych przedszkolaków. 

Leśniczy opiekunem lasu
W czwartek 10 marca dzieci z grup „Żabki”, „Tygryski” i „Biedronki’ spotkały się z panem Mariuszem Mrulewiczem – myśliwym, pasjonatem leśnictwa i strażakiem. Naszego gościa zaprosiliśmy w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Tajemniczy Ogród w czterech porach roku”. Celem spotkania było:
–zapoznanie dzieci z pracą leśnika
–zachęcanie ich do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy
–pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym
–kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody.
Pan Mariusz zainteresował dzieci swoimi opowieściami, wykorzystywał przy tym różne przedmioty: zdjęcia i ilustracje leśnych zwierząt, poroża, lornetkę. Dzieci przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie - jako gości, którzy to miejsce odwiedzają (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami). Dowiedziały się m.in. co to jest paśnik, ambona, wabik, warchlak, odyniec. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się elementy strojów myśliwego i strażaka, które bardzo chętnie były zakładane przez dzieci. Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o lesie i jego mieszkańcach. W podziękowaniu za tak miłe i ciekawe spotkanie, wręczyliśmy naszemu gościowi kwiatka i laurkę ze specjalną dedykacją.

Święto Kobiet 
W dniu 8 marca przedszkolaki z grup „Żabki” i „Tygryski’ inaczej niż co roku świętowały Dzień Kobiet. Z tej okazji wszystkie dzieci pięknie się wystroiły, ponieważ zaprosiliśmy nasze panie z kuchni, panią Dyrektor i mamy z Rady Rodziców, aby przedstawić krótki montaż słowno – muzyczny. Z racji realizowanego projektu edukacyjnego „Poznajemy pracę różnych ludzi”, dzieci zaprezentowały wiersze na temat zawodów: D. Gellner „Moje kucharki” oraz „Wszyscy dla wszystkich” J. Tuwima. Wspólnie z paniami bawiliśmy się przy piosenkach „If you’re happy” oraz inscenizowaliśmy przy muzyce pieczenie ciasta. Na zakończenie miłego spotkania zaśpiewaliśmy uroczym gościom piosenkę z życzeniami i wręczyliśmy kwiatki, które zakupili rodzice. Również wszystkie dziewczynki były obdarowane drobnymi upominkami od chłopców z okazji swojego święta. Wszystkim kobietom – małym i dużym – życzymy na co dzień wiele radości!

Wycieczka do kina
Kto z nas nie lubi oglądać bajek? Znacie może taką osobę? Na pewno nasze przedszkolaki do takich się nie zaliczają i z chęcią bajeczki oglądają. A kiedy dodatkowo można ją zobaczyć w kinie, to dopiero jest niebywała atrakcja. Dlatego 11 marca przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Brykające tygryski” pod opieką swoich pań wybrały się autokarem na projekcję filmu „Misiek w Nowym Jorku" do kina ,,Górnik” w Łęczycy. Było to niezwykłe wydarzenie. Dla niektórych dzieci, było to bowiem pierwsze spotkanie z bajką w takim miejscu. Piękna sala kinowa, wygodne niebieskie fotele i ogromny ekran wzbudziły ogromne zainteresowanie. Film okazał się świetny, pełen śmiesznych 
i zaskakujących scen. Opowiadał historię przezabawnego Misia, który chciał powstrzymać chciwego przedsiębiorcę planującego wybudować na biegunie północnym sieć centrów handlowych i osiedli mieszkaniowych. Poczciwy niedźwiedź polarny, zwany przez wszystkich Miśkiem wyruszył do Nowego Jorku – siedziby biznesmena – by zniechęcić ludzi do zasiedlania Arktyki. W niebezpiecznej misji towarzyszyła mu trójka kompletnie nieobliczalnych lemingów. Nagłe zwroty akcji oraz znane utwory muzyczne (które podrywały wielu do tańca) sprawiły, że czas upłynął naszym przedszkolakom bardzo szybko. Na pewno jeszcze nie raz zawitamy do kina „Górnik” w Łęczycy.

Audycja muzyczna
Podczas marcowej audycji muzycznej pt. „Świat muzyki-muzyka świata” muzycy zaprezentowali dwa instrumenty-akordeon i saksofon. Przedszkolaki poznały budowę tych instrumentów oraz ich brzmienie. Dzieci nie tylko słuchały muzyki, ale i w ciszy wsłuchiwały się, jak pięknie „oddycha” akordeon, zrozumiały, że bez oddychania ten instrument nie zagra. Następnie muzycy zabrali wszystkich w podróż przez różne państwa, m.in. Węgry, Norwegię, Włochy, Grecję, Francję, Polskę. Przedszkolaki bawiły się doskonale. Dziękujemy za bardzo interesujące spotkanie.

W poszukiwaniu wiosny...
W dniu 9 marca dzieci z gr. V ,,Biedronki” w ramach działań Innowacji Pedagogicznej wybrały się na wycieczkę do ,,Tajemniczego Ogrodu” w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Radością dla oczu były pięknie kwitnące krokusy i pąki pojawiające się na wierzbie i rokitniku pospolitym. Dzieci mogły wykazać się wiedzą zdobytą w ciągu całego roku, wskazywały różnice między jesiennym a wiosennym ogrodem, a także rozpoznawały gatunki drzew i krzewów. Czas spędzony w ogrodzie zaowocował zainteresowaniem dzieci otaczającą przyrodą i radością z nadchodzącej wiosny.

Wyniki konkursu plastycznego pt. „Moja miejscowość”
Z przyjemnością informujemy, iż rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Moja Miejscowość”, który był adresowany dla dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat. Celem konkursu było promowanie miejscowości, w której dziecko mieszka, popularyzacja ciekawych miejsc związanych z tradycją swojej miejscowości, sztuką oraz kulturą regionalną, a także popularyzacja walorów przyrodniczych wśród dzieci. Do konkursu wpłynęły 33 prace. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:
p. Ewa Dąbrowska- kierownik Gminnej Biblioteki w Piątku, p. Joanna Przybylak- Dyrektor Przedszkola, p. Karolina Mikołajczyk- nauczyciel Przedszkola
Podczas oceny prac Jury brało pod uwagę:
- zgodność z tematem,
- pomysłowość
- oryginalność
Po burzliwych naradach Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym dzieciom:
w kategorii 3-4 lata:
I miejsce: Jan Majkowski
II miejsce: Martyna Domańska
III miejsce: Nikodem Barylski

Wyróżnienia:
Maja Wujcik, Magdalena Bartosiak, Lila Dąbrowska, Gabriel Matusiak
w kategorii 5-6 lat:
I miejsce: Piotr Mikołajczyk
II miejsce: Igor Kwiatkowski
III miejsce: Oliwia Wodzyńska

Wyróżnienia:
Tomasz Matusiak, Oliwia Chojnacka, Jakub Gawryszczak, Pola Skopiak
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

„Wszyscy bawią się wspaniale,
jak co roku w karnawale....”

Bal karnawałowy w przedszkolu
Bal karnawałowy to dzień niezwykły, wydarzenie na które przedszkolaki oczekują przez wiele tygodni. 9 lutego, 
w ostatnim dniu karnawału, już od samego rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. W przedszkolnych salach można było spotkać wielu bohaterów znanych bajek, wróżki, królewny, motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... i wiele innych, których nie sposób wymienić i zliczyć. W tym dniu jadalnia zamieniła w salę balową, pełną pięknych kolorowych ozdób, serpentyn oraz balonów. To w niej zaraz po śniadaniu zebrały się wszystkie dzieci wraz z nauczycielkami. Wystrój sali wprowadził uczestników balu w radosny nastrój, zachęcał 
do wesołej zabawy. Bal poprowadził tata Kacperka z gr. Biedronki - p. Michał Grzelak. Dzieci tańczyły w rytm największych przebojów. W trakcie karnawałowych szaleństw można było się posilić pysznym pączkiem i napić soku. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały balową salę. Było bajkowo, uroczyście i tajemniczo,
a więc tak jak powinno być na każdym balu. Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych, pomysłowych strojów karnawałowych, a tacie Kacperka za wspaniałą muzykę, przy której świetnie się bawiliśmy.

„Dzień jak co dzień – cóż za bzdura!
Dziś w przedszkolu pączków góra: 
Małe pączki, duże pączki,
Dziś po nie sięgają rączki. I kalorii nikt nie liczy… 
Cóż za święto, czy ktoś wie?
Tłusty czwartek ! Cieszmy się !”


Tłusty czwartek
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. 
W myśl tego staropolskiego przysłowia, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. W tym roku w naszym przedszkolu ten dzień obchodzony był wesoło i bardzo słodko. 
Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. „Pączki i faworki u babci Honorki”, który przygotowały nauczycielki. Następnie wszyscy wspólnie bawili się przy muzyce. Na koniec spotkania w każdej grupie odbyła się słodka uczta, której bohaterem był lukrowany, pudrowany, nadziewany pączek. Była to okazja do wspaniałej zabawy, ale także do rozbudzania zainteresowania polskimi tradycjami. 

Audycja muzyczna
Na początku lutego odbyło się kolejne spotkanie z muzyką pt. „Ale jazz”. Tym razem dzieci miały okazję poznać intrument- kontrabas, należący do rodziny smyczkowych. Dzieci zapoznane zostały z jego budową oraz brzmieniem. Nastepnie wysłuchały kilku utworów muzycznych w wykonaniu profesjonalistów, a także odgadywały, jakie zwierzęta ukryły się pod dźwiękami wydobywającymi się z tego olbrzymiego instrumentu. Przedszkolaki bawiły się doskonale. Dziękujemy za tak interesujące spotkanie. 

Audycja muzyczna
W środę 27 stycznia w naszym przedszkolu odbyła się kolejna audycja muzyczna pt. „W baśni tysiąca i jednej nocy”. Artyści w bardzo ciekawy sposób zapoznali dzieci z kulturą Bliskiego Wschodu oraz przenieśli w świat baśni, które opowiadała Szeherezada. W pięknych strojach tancerka prezentowała dzieciom orientalne tańce, m.in. taniec brzucha. Na zakończenie dziewczynki choć przez chwilę mogły poczuć się jak Szeherezada i spróbować swoich sił w tańcu, a chłopcy zagrać na instrumencie o nazwie „darbuka”, który wykorzystywany jest głównie w muzyce Bliskiego Wschodu. 

„Dziś dla Babci słońce mamy i całuski dla Dziadziusia,
Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia” 

Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu
W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wzbudzają ogromne emocje – to święto Babci i Dziadka. Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią dzieciństwo udanym i szczęśliwym. Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniach 21, 22 oraz 25 stycznia w każdej grupie odbyły się uroczyste spotkania. Pani Dyrektor oraz nauczycielki witały ciepłymi słowami szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. Dziadkowie mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Wszędzie słychać było gromkie „Sto lat”. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Dziadkowie ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki oraz wspólne zabawy i tańce. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego święta, a szczególnie Rodzicom naszych przedszkolaków za przygotowanie w każdej grupie słodkiego poczęstunku. 

Finał akcji „Góra Grosza”
Kolejny już raz nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, zorganizowanej przez Towarzystwo „Nasz Dom” pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zbiórka monet trwała od 23 listopada do 4 grudnia. Poprzez akcję chcemy uświadomić dzieciom, że najdrobniejsze monety, zebrane w tak dużej liczbie, mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc wielu dzieciom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Zgodnie z powiedzeniem „grosz do grosza” każda grupa starała się jak najszybciej zapełnić swój pojemnik. Poniżej przedstawiamy wyniki każdej grupy:
grupa „Misie” - 31,43 zł
grupa „Żabki” - 67,65 zł
grupa „Brykające tygryski” - 29,13 zł
grupa „Wiewiórki” – 20,63 zł
grupa „Biedronki” – 59,49 zł
Wspólnymi siłami udało nam się zebrać 208,33 zł oraz kilka sztuk monet o obcym nominale. Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom i ich Rodzicom, którzy wzięli udział w akcji. Cieszy nas fakt, że dzieci potrafią dzielić się z innymi i nie pozostają obojętne na los potrzebujących. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Już po raz 24 zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze przeznaczone będą na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Jak co roku przedszkolaki z naszego przedszkola swoimi występami uświetniły tę uroczystość. Dzieci z grupy „Biedronki” oraz „Wiewiórki” zaprezentowały swoje wokalne i taneczne umiejętności, za które nagrodzone zostały gromkimi oklaskami. Na naszym przedszkolnym stoisku można było skosztować pysznych ciast, babeczek przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za ogromne, kochające i hojne serca. I za rok znów się spotkamy, bo Orkiestra gra do końca świata i ... jeden dzień dłużej, a my razem z nią!

Jasełka 
Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię. Także i w naszym przedszkolu nastał ten cudowny, niezwykły, świąteczny nastrój kiedy to 22 grudnia, dzieci, zaproszeni goście i wszyscy pracownicy przedszkola spotkali się na wspólnej Wigilii. Przedszkolaki z najstarszych grup przedstawiły program artystyczny pt. ,,Wędrowała kolęda- czyli Jasełka na ludowo”. Recytowały wiersze, śpiewały pastorałki i wykonały układy taneczne pochodzące z różnych regionów Polski. Pani dyrektor Joanna Przybylak podziękowała dzieciom za piękne Jasełka, które były autentyczną radością w oczekiwaniu na najpiękniejsze w roku święta. Następnie pani dyrektor oraz zaproszeni goście złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Nie zabrakło życzeń od Księdza Dziekana - Stanisława Poniatowskiego, który wraz z księdzem Wikariuszem – Zbigniewem Kielanem zaszczycili nas swoją obecnością. Życzenia a także słodkie upominki dzieci otrzymały od Przewodniczącej Rady Gminy – p. Urszuli Kacperskiej, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Piątku- p. Doroty Szczerbiak oraz Kierownik Gminnej Biblioteki- p. Ewy Dąbrowskiej. Życzenia znalezienia pod choinką wielu prezentów złożyła dzieciom Przewodnicząca Rady Rodziców- p. Sylwia Pawłowska. Bardzo dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za obecność. Takie uroczystości utrwalają piękne polskie tradycje i zwyczaje a także wzmacniają bliskie i serdeczne relacje naszej społeczności lokalnej.

Pieczemy świąteczne ciasteczka
Każdy dzień przybliża nas do najbardziej magicznych i wyczekiwanych świąt w roku. Podczas zajęć przedszkolaki poznawały tradycje Świąt Bożego Narodzenia, z których jedną jest właśnie pieczenie pierniczków. W czwartek 18 grudnia dzieci z grupy „Żabki” zamieniły się w małych cukierników i zabrały się do pieczenie ciasteczek. W wypiekach pomagała Pani Anna Klajnwechter-Kordjalik- mama Maciusia. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem przystąpiły do pracy. Z niewielką pomocą wałkowały ciasto, wykrawały różne kształty z użyciem specjalnych foremek. Następnie dekorowały pierniczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Pełne blaszki gotowych do upieczenia ciasteczek dzieci zaniosły do przedszkolnej kuchni, gdzie pod czujnym okiem pani Oli nabierały złocistej barwy. Gdy tylko pierwsze wypieki zostały wyjęte z piekarnika, w przedszkolu zaczął unosić się wspaniały aromat, który wprawił wszystkich w cudowny, świąteczny nastrój. Oczywiście pierwsza blaszka ciasteczek wylądowała w brzuszkach naszych małych cukierników. Pierniczkami dzieci poczęstowały personel przedszkola. To był pierwszy kulinarny krok naszych dzieci i chętnie powtórzymy wypiekanie pierniczków za rok. Jeszcze raz dziękujemy Pani Annie Klajnwechter-Kordjalik za przygotowanie z dziećmi świątecznych ciasteczek oraz poświęcony czas. 

Ekologiczne ozdoby bożonarodzeniowe
18 grudnia w grupie „Żabki” odbyły się warsztaty plastyczne z rodzicami. Zajęcia przeprowadzono w ramach Innowacji Pedagogicznej pt. „Tajemniczy Ogród w czterech porach roku”. Rodzice wraz z dziećmi z entuzjazmem przystąpili do pracy czego efektem były wspaniałe i kolorowe ozdoby na choinkę wykonane z materiałów przyrodniczych i ekologicznych. Powstałymi ozdobami udekorowane zostanie wybrane drzewko w Tajemniczym Ogrodzie. Całemu świątecznemu nastrojowi towarzyszyła także muzyka w tle, czyli słuchanie polskich kolęd. Warsztaty ukazały niezwykłą pomysłowość dzieci i rodziców oraz bogactwo dekoracyjnych możliwości materiału przyrodniczego. Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom zachęcimy wszystkich do częstego sięgania po naturalny materiał do manipulowania i wspólnej zabawy. Jeszcze raz dziękujemy rodzicom z gr. „Żabki” za udział w warsztatach i piękne ozdoby. 

Zajęcia w grupie „Żabki”
W miesiącu grudniu w grupie II „Żabki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, pt: „Jesteśmy Polakami’. Zajęcia były podsumowaniem tematyki patriotycznej i regionalnej, która wynika m.in. z Rocznego Planu Pracy Przedszkola. Podczas zajęć dzieci utrwalały podstawowe wiadomości o Polsce i o swoim najbliższym otoczeniu. Recytowały wierszyk W. Bełzy „Kto ty jesteś?”, nazywały polskie symbole narodowe, rozwiązywały zagadki obrazkowe na temat Piątku, a z plastikowych zakrętek wykonały własną mapę Polski. Na zakończenie zajęć wyruszyły w podróż po Polsce, podczas której odwiedziły ciekawe miejsca: góry, Kraków, Warszawę, morze. Wspólną wycieczkę zakończyły w Geometrycznym Środku Polski. Różnorodne zabawy były dla dzieci bardzo ciekawe, a zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. 

Wycieczka do Szkółki Krzewów Ozdobnych „Iglak”
W ramach realizowanej w przedszkolu Innowacji Pedagogicznej pt. „Tajemniczy Ogród w czterech porach roku” przedszkolaki z gr. „Żabki” oraz „Biedronki” wybrały się na wycieczkę do pobliskiej Szkółki Krzewów Ozdobnych „Iglak” prowadzonej przez Państwa Renatę i Sławomira Banasiaków. Na miejscu z uśmiechem przywitali nas niezwykle życzliwi gospodarze i oprowadzili po swoim gospodarstwie, w którym hodowane są różne gatunki drzew i krzewów ozdobnych. Wędrując alejkami po całym terenie szkółki dzieci wysłuchały wiele ciekawych informacji nt. różnych odmian roślin. Dowiedziały się jak wygląda proces wzrostu roślin, jak należy je przesadzać, przechowywać i pielęgnować. Mogły podziwiać piękno i bogactwo naturalnych kształtów oraz barw iglaków. Na zakończenie spotkania na przedszkolaków czekała niezwykła niespodzianka przygotowana przez gospodarzy - Święty Mikołaj, który obdarował wszystkich upominkami- pięknie przystrojonymi małymi choinkami. Za mile spędzony czas i możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą przedszkolaki podziękowały właścicielom szkółki. W cudownych nastrojach dzieci wróciły do przedszkola. Dziękujemy Państwu Banasiakom za przyjęcie przedszkolaków i wspaniałe spotkanie.

Audycja muzyczna
W środę 9 grudnia odbyła się kolejna audycja muzyczna pt. „My się zimy nie boimy”. Tym razem dzieci miały możliwość zaznajomić się z ciekawym instrumentem jakim jest fagot. Przedszkolaki poznały jego budowę, badały ciężar instrumentu, a chętne dzieci mogły same spróbować wydobyć z niego dźwięki. Rozwiązywały także muzyczne zagadki na temat znanych motywów bajkowych. Artyści nawiązując do Świąt Bożego Narodzenia zaprezentowali piękne kolędy: „Cicha noc”, „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”. Na zakończenie wszyscy wspólnie zatańczyli przy dźwiękach piosenki: „Kto wie czy za rogiem...”. Spotkanie przyniosło dużo radości i już w świątecznym nastroju wszyscy wrócili do swych sal. 

Spotkanie z Mikołajem
„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy….”

Tegoroczne spotkanie ze Świętym Mikołajem odbyło się w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Piątku. Ze względu na brak śniegu Mikołaj swoje sanie zamienił na hulajnogę. Na szczęście, to czym Mikołaj przywiezie prezenty, nie ma żadnego znaczenia. Ważne żeby upominki trafiły do dzieci. I tak było i tym razem. Mikołaj przybył w towarzystwie Mikołajki, która przeprowadziła z dziećmi wiele zabaw i konkursów. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki oraz siadały Mu na kolanach. Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami. Na zakończenie każdy przedszkolak mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Dziękujemy Ci Święty Mikołaju za odwiedziny, wspaniałą zabawę i prezenty. Mamy nadzieję, że za rok znów się zobaczymy. Serdecznie dziękujemy Panu Dariuszowi Struszczakowi-dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury za zorganizowanie mikołajkowego spotkania dla przedszkolaków. 

Warsztaty plastyczne z rodzicami
Miesiąc grudzień to czas przygotowań do magicznych Świąt Bożego Narodzenia. W tej pięknej atmosferze w grupie III „Brykające tygryski” przeprowadzono warsztaty plastyczne z rodzicami. Rodzice przybyli z uśmiechem, głowami pełnymi pomysłów i zapałem do pracy, a dzieci niezmiernie cieszyły się z tej niecodziennej sytuacji, kiedy to mogły spędzić czas z rodzicami w przedszkolu. W efekcie tego powstały bajecznie kolorowe i niepowtarzalne kartki świąteczne. Wychowawca grupy p. Agnieszka Błaszczyk serdecznie dziękuje Paniom: Agnieszce Czarneckiej, Ewie Garus, Annie Gawryszczak, Monice Majkowskiej, Anecie Nowakowskiej oraz Karolinie Mikołajczyk za przyjęcie zaproszenia, poświęcony czas, kreatywność i zaangażowanie. 

Zajęcia otwarte w grupie "Biedronki”
W dniu 30.11.2015 r. w ramach podsumowania tematyki patriotycznej w grupie V odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Temat zajęć to „Podróż po Polsce”. Jego głównym celem było rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, utrwalenie symboli narodowych oraz ważnych i charakterystycznych miejsc naszego kraju. Dzieci za pomocą różnorodnych środków lokomocji przemieszczały się w różne regiony naszego kraju, rozpoznawały ciekawe miejsca, największe miasta, rzeki. Poruszając się po kolejnych stacjach wykonywały wyznaczone zadania np. wskazywały i opisywały godło Polski, flagę, wyjaśniały co to jest Polska, rozpoznawały i nazywały najważniejsze zabytki, przytaczały znane legendy. Wspólnie z rodzicami dzieci odśpiewały Hymn Polski, znaną piosenkę „Płynie Wisła płynie” oraz zatańczyły tańce ludowe z różnych regionów Polski. Dzieci wesoło i przyjemnie pędziły czas, wzbogacając jednocześnie swoje wiadomości na temat naszej Ojczyzny-Polski.

„Miś jest mały i puchaty
Miś jest fajny i kudłaty
Miś jest gruby jak ta kula
Misia zawsze się przytula (…)


Święto Pluszowego Misia
W dniach 23-25 listopada 2015 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy „Święto Pluszowego Misia”. W tym roku motywem przewodnim były wędrówki misia po Polsce. Przez trzy dni dzieci przynosiły swoje ulubione misie oraz książeczki, bajki, ilustracje związane z misiem. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia, prezentowały przyniesione przez siebie pluszaki, bawiły się przy znanych piosenkach: „Misie szare”, „Pokochaj pluszowego misia”, „Jadą, jadą misie”. Obejrzały także prezentację multimedialną nt. „Misie z różnych stron świata” oraz rozwiązywały misiowe zagadki. Następnie razem z Misiem Uszatkiem zwiedzały Polskę. Poruszając się różnymi środkami transportu odwiedziły m.in. Kraków, Zakopane, Gdańsk, Warszawę, Piątek. Przypomniały sobie legendy związane z historią poszczególnych miast. Przedszkolaków odwiedziła również Pani Ewa Dąbrowska -Kierownik Gminnej Biblioteki w Piątku, która przeczytała książeczkę pt. „Nie zawsze dostajemy to, czego chcemy”. Na zakończenie obchodów Pluszowego Misia dzieci złożyły przyrzeczenie, że będą opiekować się swoimi misiami i zawsze o nie dbać. W prezencie urodzinowym Miś otrzymał mały torcik, a wszyscy wspólnie odśpiewali „Sto lat”. Na wszystkie dzieci czekała słodka niespodzianka- miodowe ciasteczka.

„Jeśli myślisz rok naprzód - sadź ryż
Jeśli myślisz 10 lat naprzód - sadź drzewo
Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód - ucz ludzi”
/przysłowie chińskie/


Konferencja nt. „Rola edukacji przyrodniczej w kształtowaniu świadomości ekologicznej”
W piątek 20 listopada w WODN w Zgierzu odbyła się konferencja nt. „Rola edukacji przyrodniczej w kształtowaniu świadomości ekologicznej”. Celem konferencji było zaprezentowanie nauczycielom naszego regionu znaczenia działań proekologicznych w przedszkolach i szkołach ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z organizacjami i instytucjami działającymi w obszarze ochrony środowiska. Udział w konferencji wzięły także nauczycielki z naszego przedszkola – p. Joanna Przybylak, p. Izabela Tomasiewicz-Matusiak, p. Paulina Michalak. Miło nam poinformować, że nasze przedszkole zaproszone zostało do grona prelegentów promujących swoje dobre praktyki w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej. Cieszymy się, że nasze dotychczasowe działania i osiągnięcia w tym zakresie zostały docenione przez organizatorów konferencji. Prezentowane doświadczenia nauczycieli dowodzą, jak wiele dzieje się w obszarze edukacji przyrodniczej i ekologicznej na różnych etapach kształcenia. Jako pedagodzy postępujący zgodnie z zasadą „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” mamy nadzieję, że rośnie pokolenie ludzi wrażliwych na piękno przyrody i odpowiedzialnych za jej stan. Lista problemów związana z ochroną przyrody jest niestety bardzo długa, dlatego chcemy, by nasze dzieci nauczyły się odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za środowisko, w którym mieszkają. 

„My jesteśmy przedszkolacy,
Wszyscy mili, ładni tacy.
Chcemy pięknie Was powitać,
Opowiedzieć, co tu słychać.
Teraz pora na występy
Każdy dzieciak dziś przejęty.
Mili państwo, posłuchajcie,
Oklaskami nagradzajcie”.

Pasowanie na przedszkolaka 
W czwartek 19 listopada w grupie „Misie” odbyła się Pierwsza Ważna Uroczystość - „Pasowanie na Przedszkolaka”. W obecności Rodziców i Pani Dyrektor maluchy zaprezentowały krótką część artystyczną. Następnie dzieci w odświętnych biretach na głowach zostały pasowane na przedszkolaka. Wszystkie otrzymały dyplomy oraz samodzielnie pokolorowane pamiątki z własnym zdjęciem. Następnie zaproszono dzieci i gości na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców: Panią Marzenę Adamiak i Panią Paulinę Zalewską. Pierwszy w życiu egzamin został zdany na piątkę i najmłodsze dzieci stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń. Mamusiom dziękujemy za pomoc w przygotowaniu poczęstunku, a najmłodszym przedszkolakom gratulujemy i życzymy samych sukcesów w przedszkolnej edukacji. 

Spotkanie z pasjonatem fotografii 
W piątek 13.11 2015 r. gościliśmy w naszym przedszkolu fotografa, leśnika, miłośnika fauny i flory doliny Bzury - pana Grzegorza Sawickiego. Wystawę jego zdjęć mogliśmy od kilku tygodni oglądać w naszym przedszkolu. Na pięknych zdjęciach można podziwiać wiele gatunków dzikich zwierząt, a w szczególności ptaki, o których nasz gość bardzo ciekawie i zajmująco opowiadał. Niektóre z ptaków jak się okazało wcale nie zamieszkują na stałe pobliskich terenów powiatu łęczyckiego, ale trafiają tutaj w czasie swoich wędrówek. Poznaliśmy nawet kilka interesujących ich nazw: samotnik, pokląskwa, dziwonia, pustułka. Najbardziej zdumiewająca okazała się wiadomość dotycząca orła bielika – rozpiętość jego skrzydeł podczas lotu może wynieść nawet 2,5 m. Pan Grzegorz wyjaśnił nam, w jaki sposób powstają tak piękne i unikatowe zdjęcia, ile czasu i cierpliwości potrzeba na ich zrobienie. Nasz gość wspaniale dzielił się swoimi przeżyciami i wrażeniami z bliskich spotkań ze zwierzętami. Wzbudził w nas ogromną ciekawość, a być może i pasję do fotografowania piękna przyrody? – Bardzo na to liczymy.

„Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd dziś cała Polska składa”.


Święto Niepodległości
11 listopada 2015 r. z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny pt. „ Kiedy myślę Ojczyzna....” dla społeczności lokalnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Piątku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz, placówek oświatowych, instytucji państwowych i kościelnych oraz Rodzice. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Po nim nastąpiła część artystyczna, w której poprzez recytację wierszy, śpiew pieśni patriotycznych oraz tańce, dzieci przedstawiły drogę walk naszych przodków do odzyskania niepodległości. Ciekawa scenografia, odświętne stroje, oraz biało-czerwone kotyliony dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości. Montaż słowno-muzyczny został odebrany przez zebranych gości entuzjastycznie. Świadczył o tym nie tylko wyraz zadumy i zachwyt na twarzach obecnych, ale również łzy wzruszenia na widok małych patriotów. Aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Po uroczystości przedszkolaki oraz wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali w barwnym pochodzie pod pomnik Geometrycznego Środka Polski , by wziąć udział w happeningu przygotowanym wspólnie z Towarzystwem Miłośników Piątku i Okolic. Akcję zakończyło puszczanie do nieba czerwonych i białych balonów na znak wolności, niepodległości i zjednoczenia w myśl słów Jędrzeja Moraczewskiego. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Dziękujemy TMPiO za wspaniały pomysł wzbogacenia uroczystości happeningiem i akcją puszczania balonów. 

Mobilne planetarium w przedszkolu
6 listopada odbył się w naszym przedszkolu niezwykły seans astronomiczny. A to za sprawą mobilnego Planetarium z Łodzi. W nadmuchiwanej kopule, która stanowiła namiastkę kosmosu odbyła się ciekawa projekcja. W przyciemnionym wnętrzu dzieci poznawały układy i budowę planet, drogę mleczną, planetoidy i komety, a także znaki zodiaku. W formie bajki, wysłuchały również niektórych mitów greckich a zwłaszcza historię niedźwiedzi tworzących Małą i Wielką Niedźwiedzicę. Pokaz stanowił wielką atrakcję dla dzieci. Wrażenia były tak realne, że niektórzy myśleli, że znajdują się prawdziwej przestrzeni kosmicznej. Wnętrze kopuły sprawiło niepowtarzalny klimat i umożliwiło przedszkolakom autentyczne przeżycie multimedialnej projekcji. Była to wspaniała przygoda kosmiczna. 

Audycja muzyczna
W środę 4 listopada w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna pt. „O dziejach Narodu poprzez muzykę i śpiew”. Audycję zaprezentowała łódzka grupa „Atelier”. Przedszkolaki poznały kolejny instrument muzyczny, tym razem trąbkę. Zapoznały się z jej budową oraz brzmieniem. Następnie wysłuchały pięknych utworów o tematyce patriotycznej , m.in. Płynie Wisła płynie, Wojenko, O mój rozmarynie, Ułani, My pierwsza brygada, Szara piechota. Na zakończenie artysta grający na trąbce odegrał dla dzieci hejnał, który codziennie rozbrzmiewa z Wieży Mariackiej w Krakowie. Było to bardzo interesujące spotkanie z muzyką. 

Konkurs Plastyczny dla przedszkolaków 
„MOJA MIEJSCOWOŚĆ”
Organizator:
Gminne Przedszkole im. Jana Pawła II w Piątku
Cel Konkursu:
1. Promowanie miejscowości, w której dziecko mieszka.
2. Popularyzacja ciekawych miejsc związanych z tradycją swojej miejscowości, sztuką oraz kulturą regionalną, a także popularyzacja walorów przyrodniczych wśród dzieci.
3. Zdobywanie doświadczeń w zakresie stosowania różnorodnego materiału plastycznego.
4. Rozwijanie samodzielności podczas indywidualnych działań.
Regulamin konkursu:
1. Do uczestnictwa w konkursie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat;
2. Dzieci wykonują prace samodzielnie
3. Technika wykonania prac: dowolna płaska, format pracy A3 lub A4
4. Praca powinna być podpisana (imię i nazwisko, grupa) 
5. Prace będą oceniane we wszystkich kategoriach wiekowych.
6. Prace należy składać u wychowawczyń grup do dnia 4 grudnia 2015 roku.
7. Konkurs oceni powołana komisja, która wyłoni zwycięzców
8. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody i dyplomy
9. Prace konkursowe będą wyeksponowane na tablicy w holu przedszkola

Odwiedzamy groby
„...Jest taki dzień w roku...
Kiedy refleksja w serca się wkrada
Deszczowy zazwyczaj i zimny
Dzień – 1-wszego listopada
To taki czas zadumy
Modlitwy nad zmarłych duszami
Choć ich już nie ma wśród nas
Kochamy nadal, więc pamiętamy”....

Jak co roku, kultywując polską tradycję związaną z Dniem Wszystkich Świętych, przedszkolaki udały się pod Pomnik „Krzyż”- miejsca, w którym w czasie wojny zamordowanych zostało 44 mieszkańców Piątku. Dzieci w ciszy i zadumie uczcili pamięć poległych żołnierzy zapalając znicze. Natomiast przedszkolaki z grupy „Misie” zapalili znicz pod tablicą pamiątkową poświęconą Patronowi naszego przedszkola. 

Jesienne inspiracje
Jesień - to niezwykła pora roku, która oferuje bogactwo materiału przyrodniczego wspaniale nadającego się do różnorodnych działań plastycznych z dzieckiem. Przedszkolaki z grupy V „Biedronki” zainspirowane różnorodnością jesiennych skarbów, przystąpiły do wykonania prac plastycznych na temat „Jesienne zabawy z materiałem przyrodniczym”. Uruchamiając swoją wyobraźnię dzieci wyczarowały piękne prace, którymi udekorowały holl przedszkola i wnętrze swojej sali. 

Projekt edukacyjny w grupie „Wiewiórki”
Kontynuując tematykę wychowania patriotycznego w naszym przedszkolu, w grupie „Wiewiórki” zrealizowany został projekt edukacyjny pt. „Poznajemy swoją miejscowość”. Jego głównym celem było poszerzenie wiedzy przedszkolaków na temat naszej miejscowości. Na zakończenie projektu, w ostatnich dniach października, odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców i dziadków przedszkolaków, podsumowujące projekt. Dzieci przypomniały zaproszonym gościom skąd wzięła się nazwa naszej miejscowości „Piątek”, oraz nazwa rzeki „Malina”. Przy utworze J. Brahmsa pt. „Taniec węgierski” dzieci improwizowały ruchem budowę domu. W grupach układały puzzle z symbolami naszej Gminy oraz wypowiadały się na temat „Dom to...”. Na zakończenie przedszkolaki zaprezentowały makietę naszej miejscowości, na której umieściły wcześniej wykonane przez siebie najważniejsze budynki w Gminie, m.in.: Przedszkole, Szkołę, Urząd Gminy, Straż Pożarną, Bibliotekę, Pocztę, Bank, a także park i skwerek z pomnikiem oznaczającym Geometryczny Środek Polski. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękujemy rodzicom i dziadkom za przybycie i udział w podsumowaniu projektu.

Z wizytą w Urzędzie Gminy
Rozwijanie uczuć patriotycznych oraz przybliżanie wiedzy o najbliższym środowisku zajmuje ważne miejsce w pracy naszego przedszkola. Dla dziecka najbliższy świat to jego dom, przedszkole oraz miejscowość, w której mieszka. Dlatego systematycznie ukazujemy przedszkolakom to, co w ich rodzinnej miejscowości jest piękne ciekawe, godne zainteresowania. Przybliżając dzieciom ich miejscowość nie zapominamy o ważnych dla naszej społeczności instytucjach. W tym celu 29.10.2015 r. zorganizowaliśmy wycieczkę do Urzędu Gminy. Na dzieci z wszystkich grup przedszkolnych oczekiwał Wójt Gminy Pan Krzysztof Lisiecki, który pomimo swych licznych obowiązków znalazł czas, aby przyjąć dzieci i oprowadzić je po najważniejszych pomieszczeniach Urzędu. Przedszkolaki zwiedziły sekretariat, gabinet pana Wójta oraz salę konferencyjną. W trakcie zwiedzania pan Wójt przybliżył dzieciom pracę Urzędu, interesująco opowiedział czym zajmują się pracownicy poszczególnych działów. Jednak największą atrakcją dla dzieci była możliwość zajęcie choć na chwilę miejsca w fotelu pana Wójta. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały słodki upominek. Serdecznie dziękujemy panu Wójtowi oraz pracownikom Urzędu Gminy za to ciekawe i wartościowe spotkanie. 

Marchewkowe święto
22 października dzieci z grup „Żabki” oraz „Biedronki” świętowały w przedszkolu Dzień Marchewki. Zajęcia zostały zaplanowane i zrealizowane w ramach innowacji pedagogicznej „Tajemniczy Ogród w czterech porach roku”. Marchewkowe święto było okazją do bliższego zapoznania dzieci z tym warzywem oraz okazją do promowania zasad zdrowego odżywiania się. W tym wyjątkowym dniu gościliśmy niektóre mamusie oraz panią Dyrektor. Wśród naszych ubrań dominował kolor pomarańczowy a uroczystość uatrakcyjniły dwa małe króliczki – Kicuś i Basia, które okazały się wielkimi smakoszami marchewki. Podczas wspólnych zabaw i zajęć przedszkolaki dowiedziały się, m.in. skąd pochodzi marchewka, do czego jest wykorzystywana oraz jakie witaminy w sobie zawiera. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy teatrzyk „Co w marchewce jest zdrowego?”, który przedstawiły nasze panie – p. Izabela, p. Karolina oraz p. Paulina. Dzięki rodzicom mogliśmy skosztować marchewkowego soku oraz marchewkowego ciasta. Mamusie za pomocą sokowirówki zrobiły dla nas pyszne soki: z marchewek, z czerwonych buraczków oraz z owoców. Po degustacji marchewkowych pyszności wybraliśmy króla i królową pomarańczowego balu oraz wspólnie zatańczyliśmy przy znanej piosence „Urodziny marchewki”. Na zakończenie święta wszyscy uczestnicy otrzymali medal „Przyjaciela marchewki” ze specjalnymi gratulacjami od króliczka Kicusia. 

Teatrzyk pt. „Śmiechowisko”
Bo kabaret ucząc śmieszy,
bo kabaret śmiesząc uczy,
więc się uczysz różnych rzeczy
choć śmiech dzwoni jak pęk kluczy.

We wtorek 20 października gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów Teatru Psikus, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Śmiechowisko”. Król dalekiej krainy, kpiący ze wszystkich i ze wszystkiego, został ukarany przez obrażonego czarodzieja długotrwałym, męczącym, nieprzerwanym śmiechem. Uratować go mogła jedynie cytryna, których w królestwie nie było nawet na lekarstwo. Na poszukiwanie został wysłany ostatni sługa o imieniu Bon, wspierany przez ogromny, wyczulony na zapachy, lecz uparty nos. Spotkał on po drodze samotnego wędrowca Tona, który szukał przyjaciela. Przez scenę przewijały się kolejne postaci, a całością manipulował przeistaczający się czarodziej, który często ingerował w sceniczne sytuacje. Bajkowy kabaret skończył się zgodnie z regułami „happy andu”. Bon i Ton zostali przyjaciółmi, król dostał oczekiwaną cytrynę, która przerwala jego męczący śmiech. Przedstawienie ukazało uniwersalną prawdę o tym jak ważna jest w życiu przyjaźń i wzajemna pomoc.

Kącik wymiany książek
Bezpośrednie obcowanie z książką rozbudza u dziecka zainteresowania, rozwija wyobraźnię, wzbogaca zasób słów i wiadomości, motywuje do nauki czytania oraz pisania. Ponadto, ilustracje zawarte w książkach zachęcają wychowanków do opowiadania, kształtują percepcję wzrokową oraz rozwijają myślenie przyczynowo-skutkowe. Mając na uwadze, korzyści płynące z czytania książek, w naszym przedszkolu został zorganizowany „Przedszkolny kącik wymiany książek”. Przed rozpoczęciem akcji w każdej grupie przedszkolnej wychowawczynie przeprowadziły pogadankę na temat szanowania książek. Przedszkolne kąciki wymiany książek w październiku 2015 roku zostaną usytuowane w każdej grupie w miejscu ogólnie dostępnym zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Celem stworzenia przedszkolnej biblioteczki jest zachęcenie rodziców do codziennego czytania swoim dzieciom oraz zainspirowanie ich do wspólnych zabaw w oparciu o przeczytany tekst.
Serdecznie zapraszamy do współpracy!!

Tajemniczy Ogród jesienią
Korzystając z pięknej, jesiennej pogody, realizując jednocześnie założenia innowacji pedagogicznej „Tajemniczy Ogród w czterech porach roku”, przedszkolaki z grup: „Żabki”, „Wiewiórki” oraz „Biedronki” wybrały się do Tajemniczego Ogrodu. Celem wycieczki było obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem nowej pory roku. Wycieczka była też okazją do utrwalania zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym: sprawne poruszanie się parami w grupie, wykorzystywanie kamizelek odblaskowych, prawidłowe przechodzenie przez ulicę w miejscach do tego przeznaczonych. Po przybyciu na miejsce wszystkie przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania w ogrodzie a następnie pokonały ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. Dzieci porównywały jesienny wygląd drzew iglastych i liściastych, starały się zapamiętać jak najwięcej nazw roślin rosnących w ogrodzie. Wycieczkę zakończyliśmy wspólną zabawą „Kolory Pani Jesieni”. Mimo dalekiej wyprawy nikomu nie zabrakło sił, aby pobiegać i wesoło pobawić się na placu zabaw w pobliżu Tajemniczego Ogrodu. 

Jesienne kąciki przyrody
„Pierwsze liście zerwał wiatr i ze sobą niesie...
I to właśnie pierwszy znak, że nadeszła jesień...” 

23 września zawitała do nas kalendarzowa jesień, która przyniosła ze sobą wiele darów. Te piękne i kolorowe jesienne skarby zaczęły ozdabiać kąciki przyrody w naszym przedszkolu. Podczas wycieczek i spacerów dzieci zbierały różne okazy, które z zadowoleniem przynosiły do przedszkola. Były to m.in. szyszki, żołędzie, kasztany, kolorowe liście i orzechy. Materiał przyrodniczy posłużył do wykonywania ciekawych prac plastycznych, do zabaw badawczych i matematycznych, a przede wszystkim do wykonania pięknych jesiennych kompozycji, które zdobią nasze sale. Kącik przyrody w przedszkolu daje dzieciom możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą i jest źródłem doświadczania, odczuwania oraz przeżywania. W każdej grupie dzieci gromadziły także inne jesienne skarby: owoce ze swoich sadów i warzywa z pól. Poznawały ich wygląd, smak oraz utrwalały nazwy. Dzięki tym różnorodnym doświadczeniom przedszkolaki mogą poznać uroki polskiej złotej jesieni.

„Biedronki” wszystko wiedzą o biedronkach 
W piątek 09.10.2015 r. w grupie V odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego pt. „ Biedronki”. Do podjęcia takiego tematu projektu zainspirowała dzieci nazwa ich grupy czyli -„ Biedronki”. Mali badacze postanowili zdobyć jak najwięcej wiedzy o tych znanych, sympatycznych owadach. Punktem wyjścia było pytanie „Co już wiemy o biedronkach?” Na tak postawione pytanie dzieci odpowiadały używając symboli rysunkowych. Następnie, z pomocą nauczycielki utworzyły siatkę pytań „Czego o biedronkach chcielibyśmy się jeszcze dowiedzieć”. 
W zdobyciu wiedzy pomagali dzieciom ich rodzice wspólnie gromadząc fotografie, książki, artykuły, które systematycznie przynosiły do przedszkola. Kolejnym etapem działań były zajęcia w terenie: poznaliśmy ekosystem lasu, parku odwiedziliśmy także ,,Tajemniczy Ogród”, w każdym tych środowisk mieliśmy okazję obserwować biedronki w ich naturalnym środowisku. Wykonywaliśmy wiele prac plastycznych, czytaliśmy utwory literatury dziecięcej, którą przedszkolaki przyniosły z domu, stworzyliśmy teatrzyk sylwet, w którym głównymi bohaterami były biedronki. Nauczyliśmy się wiersza oraz piosenki, która będzie nam towarzyszyła w ciągu całego roku. Na zakończenie dzieci obejrzały film edukacyjny ,,Narodziny biedronki”. Podczas dyskusji podsumowującej wyeksponowane zostały wszystkie zgromadzone podczas projektu materiały, pomoce i prace dzieci . 
Projekt pozwolił poszerzyć i usystematyzować dzieciom wiedzę o tych bardzo pożytecznych owadach, które właśnie przygotowują się do zimowego snu. Dziękujemy rodzicom z grupy V za pomoc w realizacji naszego projektu.

Audycja muzyczna w naszym przedszkolu
W środę 7 października w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy cykl audycji muzycznych, które prezentuje łódzka grupa „Atelier”. Podczas pierwszej audycji pt. „Gipsy swing-muzyka, która łączy kultury” muzycy zaprezentowali dwa instrumenty: gitarę i skrzypce. Dzieci poznały budowę tych instrumentów, ich brzmienie, a także rozpoznawały określania natężenia dźwięków - piano (cicho) i forte (głośno), potrafiły klaskać zgodnie z melodią. Muzycy zagrali dla nas kilka utworów, m.in. z filmu „Piraci z Karaibów”, piosenkę „Gumisie” oraz piękny, melancholijny utwór „Alleluja”. Na zakończenie chętne dzieci mogły spróbować swoich sił w grze na skrzypcach. Koncert wszystkim się bardzo podobał i już czekamy na kolejne spotkanie z muzyką.

Spotkanie z policjantami 
Bezpieczeństwo dzieci należy do priorytetowych zadań w naszym przedszkolu, dlatego już na początku roku zaprosiliśmy funkcjonariuszy Policji na pogadankę nt: „Przedszkolak bezpieczny na drodze”. W dniu 5 października przybyli do nas policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy – Rewir Dzielnicowych w Piątku, pan Sebastian Kieliszek – starszy aspirant i Kierownik Rewiru, starszy aspirant pan Łukasz Bednarski oraz pan sierżant Kamil Mikołajczyk. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem ich słuchały. Oprócz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, panowie policjanci zwrócili także naszą uwagę na zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy, a dodatkową atrakcją było oglądanie policyjnego radiowozu. Na zakończenie spotkania policjanci wręczyli dzieciom odblaskowe breloczki oraz słodkie lizaki, a my serdecznie podziękowaliśmy za wszystkie dobre rady. Z pewnością po tak miłym spotkaniu, żaden przedszkolak nie będzie się obawiał następnego spotkania z policjantem. Naszym gościom życzymy wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz częściej zapraszamy do naszego przedszkola.

Dzień Chłopaka
„W tym dniu szczególnym- września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!”
30 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W każdej grupie Dziewczynki wspólnie z Paniami odśpiewały uroczyste „Sto lat” i złożyły bohaterom dnia najserdeczniejsze życzenia. Oprócz życzeń były także uściski oraz całusy. Nie zabrakło również drobnych upominków. Był to dzień pełen wrażeń i dobrej zabawy. 

Cyrk „Heca”
22 września nasze przedszkole odwiedziła grupa cyrkowa „Heca”. Wszystkie przedszkolaki z zapartym tchem śledziły występy cyrkowców, którzy prezentowali swoje umiejętności żonglerskie i akrobatyczne. Na przedszkolnej arenie cyrkowej pojawiły się też zwierzęta – wąż i tresowany piesek. Dzieci były nie tylko widzami, ale próbowały swoich talentów cyrkowych na scenie, czynnie włączając się do zabawy. Szczególnie dużo emocji wzbudził u przedszkolaków pokaz z wężem. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się temu egzotycznemu zwierzęciu, dotknąć go, najodważniejsi mogli go nawet potrzymać. Za swój występ cyrkowcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Tego dnia w przedszkolu było mnóstwo śmiechu i zabawy.

Zwiedzanie wystawy fotograficznej „Wrzesień 1939. Zachowaj w pamięci”
Już w przedszkolu można budzić u dzieci przywiązanie do ojczyzny, do swego miasta, uczyć dostrzegać jego piękno, słowem kształtować uczucia, z których po latach zrodzić się może prawdziwy, gorący patriotyzm. Można to czynić na wiele różnych sposobów. Realizując tematykę rocznego planu pracy, w którym dużo miejsca w br. zajmuje tematyka patriotyczna, nasze przedszkolaki udały pod pomnik Geometrycznego Środka Polski, gdzie zwiedziły wystawę fotograficzną pt. „Wrzesień 1939. Zachowaj w pamięci”. Wystawę przygotowało Towarzystwo Miłośników Piątku i Okolic. Prezentowane na wystawie reprodukcje zdjęć ukazują, jak wyglądał Rynek naszej miejscowości w pierwszych dniach II wojny światowej. Zdjęcia bardzo zainteresowały przedszkolaków, zadawały na ich temat wiele pytań. Jesteśmy pewni, że takie działania przyczynią się do kształtowania postawy patriotycznej i świadomości obywatelskiej naszych przedszkolaków.

Wycieczka do lasu w Witowie
W ramach innowacji pedagogicznej pt. „Tajemniczy ogród w czterech porach roku” realizowanej w naszym przedszkolu od bieżącego roku szkolnego, 17 września dzieci z gr. Żabki i Biedronki wybrały się autokarem na wycieczkę do pobliskiego lasu w Witowie. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznawały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, pnącza, paprocie, mchy i runo leśne. Potrafiły w ciszy wysłuchać odgłosów lasu, a do kącików przyrody zbierały „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, suche igły drzew iglastych, kawałki kory. Dzieci uczyły się prawidłowego zachowania w lesie, tak by nie ucierpiała leśna przyroda, zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Pełne wiedzy i niezapomnianych wrażeń, z leśnymi pamiątkami przedszkolaki wróciły do przedszkola. To był piękny dzień spędzony na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej, leśnej przyrody.

Rozpoczęcie roku przedszkolnego 2015/2016

„Świat przedszkola jest radosny
od jesieni aż do wiosny.
Z radością dziś obwieszczamy,
że rok szkolny zaczynamy!” 


Minęły dwa miesiące beztroskich wakacji. Pożegnaliśmy nadmorskie plaże, górskie ścieżki i wakacyjnych przyjaciół. Zadowolone, wypoczęte i gotowe na kolejne przygody w odkrywaniu i poznawaniu świata dzieci, wróciły 1 września do swojego przedszkola. Przedszkolaki wyruszyły do swoich grup, gdzie spotkały zarówno swoich dobrze znanych kolegów, jak i całkiem nowych, którzy w naszym przedszkolu stawiają pierwsze kroki. Dzieci z najmłodszej grupy przezwyciężają pierwsze rozłąki z rodzicami. Trochę żal rozstawać się z mamą, jednak koledzy i całe mnóstwo zabawek pomagają wejść do sali. Nauczycielki bardzo starają się pomóc dzieciom zaadaptować w nowym środowisku. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci, z dnia na dzień będą stawały się prawdziwymi, roześmianymi przedszkolakami. Niech nadchodzący rok szkolny będzie dla wszystkich dzieci okazją do wspaniałej zabawy, nauki, zdobywania nowych doświadczeń i nawiązywania pierwszych przyjaźni z rówieśnikami. Wszystkim przedszkolakom życzymy niezapomnianych chwil spędzonych w przedszkolu. Rodziców natomiast zapraszamy do współpracy i aktywnego udziału w życiu przedszkola.

ARCHIWUM - ROK SZKOLNY 2014/2015

ARCHIWUM - ROK SZKOLNY 2013/2014

 

ZALECANA ROZDZIELCZOŚĆ 1280X1024