Zajęcia terenowe w Tajemniczym Ogrodzie

W naszym przedszkolu każde zajęcie to niezwykła przygoda. W piątek dzieci z grupy „Jeżyki” pod opieką pań szukały jesieni w „Tajemniczym Ogrodzie”. Jest to miejsce, które od kilku lat wspiera działania ekologiczne naszego przedszkola, tworząc bazę dydaktyczną i wychowawczą dla naszych dzieci. Tego dnia słoneczna pogoda zachęcała do prowadzenia obserwacji na świeżym powietrzu. Okazało się, że nasz ogród przybrał już piękne, wielobarwne, jesienne szaty. Naszym celem było poszukiwanie oznak jesieni, zbieranie kolorowych liści, poznawanie gatunków drzew liściastych i iglastych, przeliczanie darów jesieni, a także obserwowanie i nasłuchiwanie odgłosów przyrody. Rozmawialiśmy również o tym, jak dbać o najbliższe otoczenie oraz w jaki sposób chronić przyrodę. Wszystkie zaobserwowane rzeczy dzieci zaznaczały na specjalnej karcie pracy, a po powrocie do przedszkola rysowały to, co najbardziej utkwiło im w pamięci podczas zajęć. Zebrane dary jesieni wzbogaciły kącik przyrody w sali, a kasztany dzieci wykorzystają do ćwiczeń w liczeniu. Spacer do „Tajemniczego Ogrodu” była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą oraz wzbogacenia wiedzy przyrodniczej przedszkolaków. Po spacerze dzieci z wielką radością bawiły się na okolicznym placu zabaw korzystając z pięknej, słonecznej pogody.

Opracowała: E. Czerwińska