29wrz2021

29 września przedszkolaki z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku obchodziły Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Od dawna wiadomo, że czytanie stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Jest jednym z ciekawszych pomysłów spędzania czasu wolnego. Z tej okazji w przedszkolu zorganizowano akcję czytania przedszkolakom przez pracowników placówki wraz z Panią Dyrektor Joanną Przybylak, rodzicami, Panią Marzeną Sukiennik – Bibliotekarką ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, absolwentami przedszkola, uczennicami z siódmej klasy Szkoły Podstawowej. Wszystkie przedszkolaki w skupieniu i zaciekawieniu słuchały bajkowych opowieści oraz z wielką ochotą oglądały kolorowe ilustracje. Potem przyszedł czas na rozmowy o przeczytanych utworach, ulubionych bohaterach, a także o tym, dlaczego warto sięgać po książki. Na zakończenie dzieci podziękowały i wręczyły gościom drobne upominki. W zamian otrzymały małe, słodkie, „co nieco” oraz nowe pozycje książkowe do przedszkolnej biblioteczki. Dziękujemy wszystkim osobom, które aktywnie włączyły się w akcję „Dzień Głośnego Czytania”.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
a jako przekąska niezwykle sycące…
Jabłko – pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

28 września przedszkolaki z grupy ,, Pszczółki ‘’ świętowały Dzień Jabłka. Obchody tego dnia rozpoczęto od rozmów na temat jego wyglądu, koloru, wielkości, kształtu oraz smaku. Dzieci wszechstronnie poszerzały wiedzę o jabłku, poznawały różne gatunki tego owocu, a także zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek.
Ponadto przedszkolaki rozwiązywały zagadki, słuchały wierszy i piosenek o ,, Małym czerwonym jabłuszku” oraz wykonywały prace plastyczne z jabłkiem w roli głównej. Nie zabrakło też zabaw ruchowych, które dowiodły, że jabłko oprócz swoich cennych walorów smakowych, może posłużyć jako inspiracja do wielu zabaw. Po emocjach związanych z zabawą najbardziej oczekiwanym punktem dnia był mus jabłkowy przygotowany przez dzieci Głównym celem tego dnia było zachęcanie przedszkolaków do spożywania owoców i to pod różnymi postaciami, z powodu ich walorów odżywczych i zdrowotnych.„Jedno jabłko dziennie, trzyma lekarza z daleka ode mnie” – takim mottem zakończyliśmy obchody „Światowego Dnia Jabłka”. Powinniśmy każdego dnia pamiętać o korzyściach płynących ze spożywania jabłek. Wszak Polska jest największym producentem jabłek na świecie.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

„Idzie łąką, idzie polem
Pod złocistym parasolem.
Gdy go zamknie – słońce świeci.
Gdy otworzy – pada deszcz.
Kto to taki? Czy już wiecie?
Tak! To właśnie Jesień jest!
Tadeusz Śliwiak

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest kapryśna, korzystając więc z wyjątkowo ciepłego dnia, przedszkolaki z grupy VI Jagódki wybrały się na długi spacer do ,,Tajemniczego Ogrodu”. To pierwsza w tym roku wyprawa sześciolatków do tego miejsca, mamy nadzieję, że pogoda pozwoli i odwiedzimy to miejsce późną jesienią. Dzięki temu miejscu możemy podejmować działania przyrodnicze na rzecz naszego przedszkola. „Tajemniczy Ogród”- tworzy bazę dydaktyczną i wychowawczą dla naszych dzieci. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, rozpoznawały rodzaje drzew po liściach i ich owocach, zbierały jesienne dary oraz obserwowały ptaki i owady, które tam mieszkają. Taki spacer to połączenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu i zarazem lekcja przyrody.

Opracowała: A. Jabłońska