8paź2021

W piątek 08.10.2021r. dzieci z grup „Pszczółki” i „Motylki” uczestniczyły w pieszej wycieczce do ,,Tajemniczego Ogrodu”. Celem wyprawy było przeprowadzenie terenowych zajęć edukacyjnych związanych z obchodami „Dnia Drzewa” przypadającego w naszym kraju na dzień 10-ego października. Idea „Dnia Drzewa” zrodziła się w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX w. Przesłaniem niniejszej akcji jest zwiększanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie oraz zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Nasze przedszkole posiada teren zielony zwany „Tajemniczym Ogrodem”, w którym znajdują się różnego rodzaju nasadzenia. Miejsce to jest wspaniałą bazą dydaktyczną pod zagadnienia proekologiczne. W piątkowe słoneczne przedpołudnie drużyna dzielnych badaczy wybrała się na osiedle Konarskiego. Na miejscu okazało się, że nasz ogród jak okazało przybrał już piękne, wielobarwne, jesienne szaty. W oczy rzucały się czerwone owoce jarząbów, dorodne żołędzie oraz różnego pokroju szyszki z otaczających drzew iglastych. Podczas pobytu w ,, Tajemniczym ogrodzie” dzieci poznały wybrane gatunki drzew liściastych i iglastych oraz etapy wzrostu drzewa. Dopasowywały zrzucone już liście do przygotowanych wcześniej odpowiadających im cieni. Prowadziły indywidualny dziennik przyrody oparty na bezpośredniej obserwacji. Dowiedziały się w jaki sposób dbać o najbliższe otoczenie oraz w jaki sposób chronić przyrodę. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w zabawie ruchowej z wykorzystaniem gumy sensorycznej do piosenki „Jesień” oraz złożyli uroczystą przysięgę „Obrońcy drzew”. Po powrocie do przedszkola dzieci w grupach wykonały jesienne drzewa. Odbijając na wielkoformatowym kartonie swoje dłonie, jako znak że zawsze będą szanować otaczającą przyrodę, a w szczególności drzewa, które przecież są „płucami” naszej planety.

Opracowała: D. Antczak

8paź2021

„Dzień uśmiechu dzisiaj mamy,
więc wesołe buźki mamy!
Każdy mały człowiek wie
jak należy witać dzień.”

W każdy pierwszy piątek października przypada ,, Dzień Uśmiechu”, dlatego 01.10.2021 r. nasze przedszkole włączyło się w obchody Światowego Dnia Uśmiechu. Pomysłodawcą radosnego święta jest Harvey Ball, autor symbolu żółtej uśmiechniętej buzi. Głównym celem tego święta jest uświadomienie dzieciom znaczenia optymistycznego
podejścia do życia. Uśmiech nic nas nie kosztuje, a jak wiele może znaczyć dla drugiego człowieka. Wrzesień dla nowo przyjętych przedszkolaków był czasem szczególnym. Warto zatem było, każdego dnia celebrować pozytywne emocje – zwłaszcza radość. Tego dnia przedszkolaki starały się zachować dobry humor i uśmiech na twarzy. W grupie ,”Pszczółki” ,,Sowy” i „Misie” na dzieci czekało wiele zabaw i pląsów przy muzyce do którego biletem wstępu byłuśmiech od ucha do ucha. Dzieci uczestniczyły w wielu zabawach integracyjnych ,,Uśmiechnięte dłonie, wesołe serduszka”, ,, Dom przy ulicy Śmiesznej”. Wysłuchały opowiadania ,, Bajka o chłopcu, który zgubił uśmiech”. Rozmawiały o emocjach, rozwiązywały zagadki matematyczne. Degustowały ,, Magiczny napój uśmiechu”, wypowiadając tajemnicze zaklęcie. Wykonywały sensoryczne buźki ,, Smiley”.
Kulminacyjnym punktem dnia były odwiedziny „Uśmiechniętego Klauna” , który porwał wszystkich do wspólnej muzycznej zabawy i wręczył przedszkolakom ,, Ordery uśmiechu”. Był to dzień pełen radości i wesołej zabawy. Wszystkim przedszkolakom życzymy, aby uśmiech gościł na ich twarzy zawsze, nie tylko od
święta. Jak pisał Janusz Korczak ,, Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Opracowała: I. Tomasiewicz- Matusiak