14maj2022

W sobotę 14 maja, grupa 20 przedszkolaków pod opieką pań: E. Czerwińskiej, K. Wójcik, K. Mikołajczyk, A. Błaszczyk, A. Jabłońskiej oraz mamy p. S. Fijałkowskiej wzięła udział w 41. Zlocie do środka Polski. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 miłośnicy turystyki pieszej ponownie wędrowali po urokliwych zakamarkach gminy środka Polski. Zlot rozpoczął się uroczystym powitaniem turystów przez p. Burmistrza Miasta Piątek oraz Przedstawicieli PTTK w Łęczycy. Każdy uczestnik rajdu otrzymał od organizatorów pamiątkowy, okolicznościowy znaczek oraz wziął udział we wspólnym zdjęciu. Następnie autokarem, wszyscy przejechali do lasu w Witowie. Piesza wędrówka rozpoczęła się od uroczego miejsca jakim są „ Silne Błota”, torfowiska z wydmami porośniętymi lasem o powierzchni 20 ha. W szuwarach można tu spotkać gniazda rzadko spotykanych ptaków: łabędzia niemego, błotniaka czy bociana czarnego. Następnie mali turyści wyruszyli w dalszą drogę podziwiając piękno przyrody gminy Piątek: szumiący las, łąki, rośliny, słuchali śpiewu ptaków. Mogli podziwiać stare przydrożne kapliczki oraz zobaczyć kaplicę św. Huberta w Konarzewie. Dobra pogoda, humor i miła atmosfera sprawiły, że czas upłynął nam bardzo szybko i trzeba było wracać do Piątku. Na wytrwałych czekała pyszna grochówka. Na zakończenie zlotu, z rąk p. Burmistrza i Przedstawiciela PTTK w Łęczycy przedszkolaki otrzymały pamiątkowy puchar, podziękowanie oraz rzeźbę sowy wykonaną przez miejscowego artystę rzeźbiarza p. A. Dębowskiego. Dziękujemy wszystkim dzielnym przedszkolakom za wspólne wędrowanie. Dziękujemy również p. Aleksandrze Augustowskiej p. Annie Góralskiej, które swą obecnością sprawiły miłą niespodziankę naszym przedszkolakom.

Opracowała: A. Jabłońska