20maj2022

Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych i pracowitych owadów. Niezastąpiona jest rola jaką odgrywają w przyrodzie. To dzięki nim w jesieni możemy cieszyć się z obfitych zbiorów jabłek, śliwek i innych owoców. Dzięki pszczołom też, możemy rozkoszować się smakiem zdrowego i pysznego miodu. Aby poznać bliżej prace pszczelarza oraz zwyczaje pszczół i funkcje jakie pełnią one w środowisku przyrodniczym – dnia 20 maja 2022 r. w ramach Rocznego Planu Pracy naszego przedszkola oraz Międzynarodowego Dnia Pszczół zorganizowaliśmy spotkanie z pszczelarzem, który przedstawił dzieciom historię odkrycia miodu, jako słodkiej i zdrowej przekąski. Pan Dominik zapoznał dzieci z życiem pszczół i obowiązkami posiadacza pasieki. Dzieci dowiedziały się , że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona dziennie tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki. Są też pszczoły robotnice, które są najliczniejszą grupą w całej pszczelej rodzinie i zajmują się przede wszystkim pracą na rzecz wspólnoty. Oprócz wiedzy jaką przedszkolaki zdobyły dzięki opowieściom, mogły zajrzeć do wnętrza ula, obejrzały z bliska skrupulatnie wypełniony plaster miodu, z którego wypływał żółty i niezwykle aromatyczny miód. Dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Jego walory smakowe i zapachowe sprawiały, że nie można było oprzeć się pokusie skosztowania. Pan pszczelarz omówił i zademonstrował również narzędzia i strój jaki wykorzystuje się przy pracy w pasiece. Dzieci szczególnie zainteresował przyrząd o nazwie podkurzacz. Mogły własnoręcznie wypróbować jego działanie i dowiedzieć się do czego służy. Na zakończenie spotkania gość podarował przedszkolakom własnoręcznie wykonane świece woskowe. Pszczelarz przygotował też dla wszystkich słodką niespodziankę. Dziękujemy za niezwykłą lekcję przyrody, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

20maj2022

W czwartek, 19 maja w Przedszkolu nr 1 w Łęczycy odbył się VII Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pt. „Zwierzęta w poezji dziecięcej”.
Nasze przedszkole reprezentowała czwórka dzieci z różnych grup:
Z grupy „Pszczółki” – Hanna Wójcik, która zaprezentowała utwór „Bardzo głodna gąsienica” Eric Carle,
Z grupy „Sowy” – Faustyna Urbańczyk w wierszu Juliana Tuwima „Kotek” i Mikołaj Stróżek w wierszu Jana Brzechy „Żuk”,
Z grupy „Jagódki” – Witold Janczak w wierszu Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”.

Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci oraz zachęcanie do występów na scenie. Ponadto była to wspaniała okazja do uczenia dzieci rywalizacji w przyjaznej atmosferze i integrowania społeczności przedszkolnej.
W konkursie wzięło udział 20 przedszkolaków w wieku 5-6 lat. Dzieci recytowały wybrany wiersz, wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką i odpowiednią modulacją głosu. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Tym bardziej miło nam poinformować, iż II miejsce w konkursie zdobył Witold Janczak z grupy „Jagódki” za wiersz Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”.
Wszystkie dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy dzieciom odwagi, podjęcia trudu i pięknych wystąpień oraz życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: K. Wójcik