Aktualności

26maj2022

Informujemy, że w okresie wakacji nasze przedszkole będzie pełniło dyżur w miesiącu lipcu.
Na dyżur wakacyjny do przedszkola przyjmowane są dzieci obojga pracujących rodziców/opiekunów prawnych, którzy nie mogą zapewnić dziecku opieki.
Zgłoszenia na dyżur wakacyjny będą przyjmowane w dniach od 23 maja do 3 czerwca 2022 r.
Rodzice, którzy chcą zapisać dziecko, zobowiązani są wypełnić i złożyć „ Kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola na dyżur wakacyjny” wraz załącznikami.
Dokumenty są dostępne do pobrania na stronie internetowej przedszkola www.przedszkolepiatek.pl lub w siedzibie przedszkola.
W miesiącu sierpniu przedszkole będzie zamknięte.
Zasady rekrutacji na dyżur wakacyjny określa „Regulamin dyżuru wakacyjnego”.

Regulamin dyżuru

Wniosek

Oświadczenie

 

26maj2022

„Moja kochana mamusiu!
To dla ciebie ten wierszyk,
dla ciebie słońce i chmury,
dla ciebie tęcza i wietrzyk.
Wiosną i latem – kwiaty,
jesienią – liście jesienne…
Bądź szczęśliwa, mamusiu,
Dziś, jutro i codziennie!”

Kochane Mamy…
W dniu Waszego święta pragniemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia.
Życzymy dużo zdrowia, dumy ze swoich pociech oraz spełnienia marzeń.
Abyście zawsze były doceniane i szanowane, a miłość którą obdarzacie bliskich wracała do Was z podwójną mocą.
Zapraszamy do obejrzenia występów:
Grupa I Misie
Grupa II Biedronki
Grupa III Pszczółki
Grupa VI Jagódki

20maj2022

Pszczoły to jedne z najbardziej pożytecznych i pracowitych owadów. Niezastąpiona jest rola jaką odgrywają w przyrodzie. To dzięki nim w jesieni możemy cieszyć się z obfitych zbiorów jabłek, śliwek i innych owoców. Dzięki pszczołom też, możemy rozkoszować się smakiem zdrowego i pysznego miodu. Aby poznać bliżej prace pszczelarza oraz zwyczaje pszczół i funkcje jakie pełnią one w środowisku przyrodniczym – dnia 20 maja 2022 r. w ramach Rocznego Planu Pracy naszego przedszkola oraz Międzynarodowego Dnia Pszczół zorganizowaliśmy spotkanie z pszczelarzem, który przedstawił dzieciom historię odkrycia miodu, jako słodkiej i zdrowej przekąski. Pan Dominik zapoznał dzieci z życiem pszczół i obowiązkami posiadacza pasieki. Dzieci dowiedziały się , że na czele ula stoi królowa zwana inaczej matką. Znosi ona dziennie tysiące jaj, z których wylęgają się młode pszczółki. Są też pszczoły robotnice, które są najliczniejszą grupą w całej pszczelej rodzinie i zajmują się przede wszystkim pracą na rzecz wspólnoty. Oprócz wiedzy jaką przedszkolaki zdobyły dzięki opowieściom, mogły zajrzeć do wnętrza ula, obejrzały z bliska skrupulatnie wypełniony plaster miodu, z którego wypływał żółty i niezwykle aromatyczny miód. Dowiedzieliśmy się, że istnieje wiele rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Jego walory smakowe i zapachowe sprawiały, że nie można było oprzeć się pokusie skosztowania. Pan pszczelarz omówił i zademonstrował również narzędzia i strój jaki wykorzystuje się przy pracy w pasiece. Dzieci szczególnie zainteresował przyrząd o nazwie podkurzacz. Mogły własnoręcznie wypróbować jego działanie i dowiedzieć się do czego służy. Na zakończenie spotkania gość podarował przedszkolakom własnoręcznie wykonane świece woskowe. Pszczelarz przygotował też dla wszystkich słodką niespodziankę. Dziękujemy za niezwykłą lekcję przyrody, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

20maj2022

W czwartek, 19 maja w Przedszkolu nr 1 w Łęczycy odbył się VII Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pt. „Zwierzęta w poezji dziecięcej”.
Nasze przedszkole reprezentowała czwórka dzieci z różnych grup:
Z grupy „Pszczółki” – Hanna Wójcik, która zaprezentowała utwór „Bardzo głodna gąsienica” Eric Carle,
Z grupy „Sowy” – Faustyna Urbańczyk w wierszu Juliana Tuwima „Kotek”  i Mikołaj Stróżek w wierszu Jana Brzechy „Żuk”,
Z grupy „Jagódki” – Witold Janczak w wierszu Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”.

Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej, rozwijanie zdolności recytatorskich dzieci oraz zachęcanie do występów na scenie. Ponadto była to wspaniała okazja do uczenia dzieci rywalizacji w przyjaznej atmosferze i integrowania społeczności przedszkolnej.
W konkursie wzięło udział 20 przedszkolaków w wieku 5-6 lat. Dzieci recytowały wybrany wiersz, wspomagając się rekwizytami, stosowną mimiką i odpowiednią modulacją głosu. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Tym bardziej miło nam poinformować, iż II miejsce w konkursie zdobył Witold Janczak z grupy „Jagódki” za wiersz Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”. 
Wszystkie dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Gratulujemy dzieciom odwagi, podjęcia trudu i pięknych wystąpień oraz życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: K. Wójcik

18maj2022

W dniu 18 maja nasze przedszkole obchodziło Dzień Patrona. W uroczystości przypadającej w 102 rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II wzięły udział wszystkie przedszkolaki, pani dyrektor, nauczyciele i zaproszeni goście. Dzieci obejrzały ciekawą prezentację multimedialną o życiu Karola Wojtyły oraz wzruszające chwile pontyfikatu Jana Pawła II z podkreśleniem, jak ważne miejsce w sercu Papieża – Polaka zajmowały dzieci. Przedszkolaki recytowały wiersze poświęcone Wielkiemu Polakowi, śpiewały radosne piosenki o Ojcu Świętym oraz Jego ulubioną pieśń oazową „Barkę”. Następnie wszystkie grupy udały się na plac kościelny do drewnianej figurki Papieża Jana Pawła II, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Po powrocie czekały na dzieci w przedszkolu papieskie kremówki. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i życzliwej atmosferze. Grupa IV Motylki serdecznie dziękuje pani Dyrektor Joannie Przybylak, pani Ani Andrzejczak, pani Ani Góralskiej oraz pani Oli Augustowskiej za przyjęcie zaproszenia. Cieszymy się, że ten wyjątkowy dzień mogliśmy spędzić z naszymi gośćmi.

Opracowała: A. Błaszczyk

16maj2022

W dniu 4 maja został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny pt. „Wiosna w obiektywie”, który był adresowany dla dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat wraz z rodzicami. Głównym celem konkursu było wyrażenie za pomocą fotografii własnych obserwacji i wiedzy o świecie przyrody, rozwijanie wyobraźni przestrzennej poprzez pracę fotograficzną oraz upowszechnianie i popularyzację fotografii jako dziedziny sztuki. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii przedstawiającej dziecko i ślady budzącej się wiosny.
Do konkursu zgłoszono 52 zdjęcia. Oceny prac konkursowych dokonała Komisja Konkursowa w składzie:
– p. Joanna Przybylak- Dyrektor Przedszkola
– p. Ewa Dąbrowska- Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Piątku
– p. Katarzyna Włodarska-Mrulewicz- fotograf
– p. Katarzyna Sieradzka- przedstawiciel Rady Rodziców
Podczas oceny prac Jury brało pod uwagę:
– walory przyrodnicze i estetyczne,
– oryginalność sposobu wykonania zdjęcia,
– dobór miejsca

Po burzliwych naradach Jury postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym dzieciom:

I miejsce: Milena Comborowska, gr. V „Sowy”
II miejsce: Igor Delatowski, gr. III „Pszczółki”
III miejsce: Maja Bernadt, gr. III „Pszczółki”
Wyróżnienia:
Feliks Janiak, gr. I „Misie”
Michał Grzelak, gr. I „Misie”
Alicja Brygier, gr. II „Biedronki”
Mateusz Sieradzki, gr. II „Biedronki”
Julia Fijałkowska, gr. IV „Motylki”

Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 16 maja. Wystawę prac konkursowych można obejrzeć na korytarzu przedszkolnym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Mamy nadzieję, że konkurs pozwolił dostrzec piękno naszej przyrody i rozwinął pasję fotografowania.

Opracowała: K. Mikołajczyk

14maj2022

W sobotę 14 maja, grupa 20 przedszkolaków pod opieką pań: E. Czerwińskiej, K. Wójcik, K. Mikołajczyk, A. Błaszczyk, A. Jabłońskiej oraz mamy p. S. Fijałkowskiej wzięła udział w 41. Zlocie do środka Polski. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19 miłośnicy turystyki pieszej ponownie wędrowali po urokliwych zakamarkach gminy środka Polski. Zlot rozpoczął się uroczystym powitaniem turystów przez p. Burmistrza Miasta Piątek oraz Przedstawicieli PTTK w Łęczycy. Każdy uczestnik rajdu otrzymał od organizatorów pamiątkowy, okolicznościowy znaczek oraz wziął udział we wspólnym zdjęciu. Następnie autokarem, wszyscy przejechali do lasu w Witowie. Piesza wędrówka rozpoczęła się od uroczego miejsca jakim są „ Silne Błota”, torfowiska z wydmami porośniętymi lasem o powierzchni 20 ha. W szuwarach można tu spotkać gniazda rzadko spotykanych ptaków: łabędzia niemego, błotniaka czy bociana czarnego. Następnie mali turyści wyruszyli w dalszą drogę podziwiając piękno przyrody gminy Piątek: szumiący las, łąki, rośliny, słuchali śpiewu ptaków. Mogli podziwiać stare przydrożne kapliczki oraz zobaczyć kaplicę św. Huberta w Konarzewie. Dobra pogoda, humor i miła atmosfera sprawiły, że czas upłynął nam bardzo szybko i trzeba było wracać do Piątku. Na wytrwałych czekała pyszna grochówka. Na zakończenie zlotu, z rąk p. Burmistrza i Przedstawiciela PTTK w Łęczycy przedszkolaki otrzymały pamiątkowy puchar, podziękowanie oraz rzeźbę sowy wykonaną przez miejscowego artystę rzeźbiarza p. A. Dębowskiego. Dziękujemy wszystkim dzielnym przedszkolakom za wspólne wędrowanie. Dziękujemy również p. Aleksandrze Augustowskiej p. Annie Góralskiej, które swą obecnością sprawiły miłą niespodziankę naszym przedszkolakom.

Opracowała: A. Jabłońska

10maj2022

„Lubię dbać o środowisko
i wiem o nim prawie wszystko…”

Realizując zadania zawarte w Rocznym Planie Pracy Przedszkola na rok szkolny 2021/2022 grupy: „Pszczółki” i ,,Motylki” przystąpiły do działań mających na celu założenie łąki kwietnej najbliższym środowisku. Podczas lekcji pokazowej prawidłowego wysiewu mieszanki nasion dzieci dowiedziały się ciekawych informacji na temat walorów estetycznych i przyrodniczych łąk kwietnych, które dają licznym owadom w tym pożytecznym pszczołom, naturalne środowisko do życia i ochrony. Dzieci zainspirowane pomysłem założenia łąki kwietnej z radością podjęły wyzwanie zabierając do domu ,, magiczny woreczek nasion wraz z krótkim instruktażem”. Akcja założenia łąki kwietnej sprawiła naszym przedszkolakom mnóstwo radości. Dzieci miały okazję samodzielnie doświadczyć zadań ogrodniczych i codziennie obserwować wzrost efektów swojej pracy. Na zakończenie zajęć Bocian Teodor- honorowy mieszkaniec łąki wręczył dzieciom odznaki ,,Przyjaciel przyrody” oraz ,,Kochające serce”.

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

10maj2022

„Biblioteka, biblioteka,
takie miejsce na Was czeka.
Są tu bajki i słowniki
i komiksy z Myszka Miki”

08 maja obchodziliśmy Dzień Bibliotekarza, dlatego też przedszkolaki „te młodsze i te trochę starsze”, wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Piątku. W trakcie wizyty, dzieci dowiedziały się o specyfice pracy w bibliotece. Obejrzały książki ulokowane w poszczególnych działach; najciekawszym okazał się dział „Literatury dziecięcej”. Dużą radość sprawiło przedszkolakom słuchanie bajki czytanej przez Panią Bibliotekarkę oraz oglądanie różnego rodzaju atlasów o roślinach, zwierzętach i dinozaurach. Wszystkie dzieci dowiedziały się, w jaki sposób wypożycza się książki i jak należy o nie dbać. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie Pani Ewie Dąbrowskiej oraz życzymy ciekawych pomysłów i energii w krzewieniu kultury oraz coraz szerszej rzeszy czytelników.

Opracowała: A. Jabłońska

Skip to content