Audycja muzyczna

29 maja odbyło się kolejne spotkanie z muzyką. Były już skrzypce, altówki…tym razem przyszedł czas na wiolonczelę. Przedszkolaki poznały historię wiolonczeli, wysłuchały jej niezwykłego brzmienia oraz dowiedziały się wielu ciekawostek o budowie instrumentu. Do jej popularności przyczynił się też fakt, że grało na niej wielu arystokratów. Najsłynniejszym wśród ,,koronowanych” wiolonczelistów był Fryderyk Wilhelm II Król Prus. Komponował do niego także Boccherini. Ze względów obyczajowych na wiolonczeli grywali niemal wyłącznie mężczyźni, jeszcze w początkach XX wieku nieliczne kobiety wiolonczelistki trzymały instrument z boku, a nie tak jak obecnie. Uważa się, że swoją obecną formę wiolonczela zawdzięcza włoskiemu lutnikowi. Prowadzący porównał ten instrument do pięknego ptaka- łabędzia oraz do modelki. ,,Wiolonczela jest jak modelka; ma piękną talię, długą szyję, nogi, pantofelek i nienaganną fryzurę…’’

Opracowała: I. Tomasiewicz-Matusiak

Skip to content