Tłusty czwartek

„Dzień jak co dzień – cóż za bzdura!
Dziś w przedszkolu pączków góra:
Małe pączki, duże pączki,
Dziś po nie sięgają rączki. I kalorii nikt nie liczy…
Cóż za święto, czy ktoś wie?
Tłusty czwartek ! Cieszmy się !”

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. W myśl tego staropolskiego przysłowia, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. W tym roku w naszym przedszkolu ten dzień obchodzony był wesoło i bardzo słodko. Dzieci obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt. „Pączki i faworki u babci Honorki”, który przygotowały nauczycielki. Następnie wszyscy wspólnie bawili się przy muzyce. Na koniec spotkania w każdej grupie odbyła się słodka uczta, której bohaterem był lukrowany, pudrowany, nadziewany pączek. Dzieci wykonały także prace plastyczne związane z pączkami. Dzisiejszy dzień to była doskonała okazja do wspaniałej zabawy, ale także do rozbudzania zainteresowania polskimi tradycjami.

Opracowała: K. Mikołajczyk